Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak často prát ložní prádlo a jak se o něj starat?

V posteli strávíme skoro třetinu svého života, a proto bychom jí měli věnovat dostatek pozornosti. Důležité však není jen pohodlí a estetika, ale také dostatečná hygiena. Ložní povlečení plné prachu může způsobit potíže s dýcháním, kýchání, rýmu, slzení očí, ekzém a také vznik alergií a astmatu. Řešením je pravidelná výměna ložního prádla a správná péče. Čtěte, jak často prát peřiny, deky i povlečení a jak se o ložní prádlo správně starat, abyste se vyhnuli zbytečným zdravotním problémům.

Roztoči milují naše povlečení

Prostěradla, deky i polštáře jsou líhní roztočů. Pot, odumřelá kůže, vlasy, prach a lidské teplo jim dělá dobře a vytváří dokonalou půdu pro jejich množení. 1 gram prachu, který se nachází v naší posteli, obsahuje nepředstavitelných 15 000 roztočů. Nejsilnější a nejdráždivější alergeny se však nenacházejí v samotných roztočích, ale v jejich výkalech.

8 tipů, jak správně prát prádlo

Jak často prát ložní prádlo?

Výměna i praní ložního prádla je optimální 1x za 14 dní. V případě nemoci nebo v letních vedrech, kdy se hodně potíte, se ho nebojte měnit častěji. Pokud trpíte alergií nebo astmatem, povlékejte minimálně jednou týdně. Prát je potřeba také samotné deky a polštáře. Ty s pravým peřím dejte 2x ročně do čistírny. Deku i polštář s umělou výplní můžete bez problémů vyprat v pračce a to až na 60 °C, což je teplota, která stačí k usmrcení roztočů a dalších mikroorganismů. Vždy si ale předem ověřte doporučenou teplotu praní u výrobce.

6 tipů, jak se o povlečení starat

1. Praní

Pokaždé, když si z obchodu přinesete nové povlečení, vyperte ho ještě před prvním použitím na 40°C. Díky tomu povlečení změkne a odstraní se z něho všechny nečistoty a tzv. zápach „novoty“. Při každém dalším praní je vhodné prát povlečení minimálně na 60 °C.

2. Knoflíky a zipy

Než vložíte povlečení do bubnu, zapněte na povlacích knoflíky, případně zipy. Díky tomu se během praní nepoškodí lícová strana, povlečení se neobrátí naruby ani do něj nezapadají další kusy prádla, které byste pak museli pracně hledat a vytahovat.

3. Prací prostředek

Prací prášek či gel vybírejte podle materiálu a barvy povlečení. Prostředky se zesvětlujícími účinky používejte jen na čistě bílé prádlo. Na tmavé povlečení je vhodný prostředek určený pro černé a tmavé prádlo. Na různobarevné kousky je zase nejlepší prostředek určený pro prádlo barevné. Je na vás, zda zvolíte prášek, gel nebo kapsle. Vyhněte se ale radši bělidlům, které mohou narušit strukturu jemných vláken.

Jak prát bílé prádlo? S těmito triky budou vaše košile a ponožky jen zářit!

4. Aviváž

Ložní povlečení a aviváž bohužel nejdou moc dobře dohromady. Prádlo pak sice krásně voní, ale aviváž vytvoří na jemných vláknech tenký film a látka pak nemůže dostatečně dýchat a odvádět vlhkost. Řešením je použití voňavé pracího prášku, který aviváž nahradí.

5. Přidané máchání

Pokud máte citlivou pokožku, zvažte dodatečné máchání na konci praní, které vyplaví veškeré zbytky pracího prostředku.

6. Sušička

Některé povlečení můžete bez problémů vložit do sušičky, u jiného se to příliš nedoporučuje. Vždy se proto řiďte doporučením výrobce. Obecně je lepší sušit povlečení na nižší teplotu, která je k vláknům šetrnější a pomáhá také chránit barvy.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak často prát ložní prádlo a jak se o něj starat?