Menu
WomanOnly
Zahrada

Jak chovat slepice: 11 věcí, které je třeba vědět předem

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

24. 4. 2022

Proč a jak začít chovat slepice? Snášení vajec není jedinou předností těchto hrabavých ptáků. Přinesou vám totiž také spoustu zábavy a máte-li chuť, tak i maso. Máte však zahradu vhodnou k chovu slepic? Dokážete jim zajistit všechno, co potřebují pro spokojený život? Víte, jak číst jejich řeč těla a poznat, co jim chybí?

1. Vyberte si vhodné plemeno slepic

Záleží-li vám na množství vajec nebo objemu masa či ozdobném vzhledu, bude vám záležet na výběru vhodného plemene slepic. Kur byl domestikován už před tisíci lety a lidstvo tudíž stihlo vyšlechtit celou řadu různých variant. Uveďme si příklady:

  • Slepice Leghorn pocházejí z Toskánska a byly dále pošlechtěny v Americe. Mají bílé peří a ročně snesou cca 180 bílých vajíček. Jsou pověstné svou plachostí.
  • Slepice Dominant jsou hybridní plemeno. Pochází ze slepic rodajlenek, plymutek, sussexek a leghornek. Jejich množení je možné ale nežádoucí, protože nelze zajistit vhodné rozložení genů. Dominantky slouží ke snášení vajec – jedna taková slepice vyprodukuje přes 300 vajec ročně. Tato snášecí dispozice si však vybrala svou daň a tento hybridní kur není zrovna nejlépe uzpůsoben k životu venku.
  • Slepice Horal je také hybrid. Na rozdíl od Dominanta je však vhodnější pro malochov, protože je odolnější vůči prostředí. Název Horal odkazuje na vhodnost chovu ve větší nadmořské výšce.
  • Slepice hedvábnička se tak jmenuje díky neobvykle hebce vypadajícímu peří – taková „chlupatá slepice”. Druh slepice je to sice legrační, ale má mírnou povahu a je většinou dobrá matka. Údajně ráda adoptuje a vyvede i cizí kuřata nebo dokonce mláďata křepelek.
  • Slepice forverka je vzácné plemeno pocházející od německého chovatele Oskara Vorwerka. Tento kur se vyznačuje tmavou hlavou a ocasem. Chová se na vejce i na maso, je velmi aktivní a dá se snadno ochočit.
  • Slepice fénixka se u nás také vidí málokdy. Je to japonské okrasné plemeno, které má větší nároky na péči. Fénixky mají abnormálně dlouhé peří, u kohoutů je chloubou velmi dlouhý ocas, který tahají po zemi. Kvůli tomu toto plemeno potřebuje stravu obzvlášť bohatou na proteiny, dost prostoru a hygienické prostředí.
  • Slepice liliputka je lidový název pro zakrslá plemena. Chov liliputek je výhodný sníženými nároky na prostor. Nosnost není ovlivněna co do četnosti, ale vajíčka jsou samozřejmě menší – a prý také chutnější.

Jak poznat čerstvá vajíčka? Nenechte nic náhodě!

2. Vyplatí se chov slepic?

Je pravda, že od svých slepic budete získávat vejce zadarmo. Ale pozor – stavba kurníku, zabezpečení výběhu, pořizovací cena těchto ptáků a další výdaje nejsou zrovna malé. Pokud nechcete podporovat velkochovy, víte jistě, jak drahá jsou farmářská vejce. To má své opodstatnění a kdybyste se časem rozhodli vejce prodávat, také zjistíte, že je bude třeba řádně nacenit. Nosnice není stroj – musí si odpočinout.

Vejce by neměly být jediný důvod, proč si pořídit slepice. Chov má být také zdrojem radosti a zápalu pro věc. Jakákoliv činnost se vyplatí, připočteme-li i skutečnost, že nám dělá radost. Slepice můžeme nejen obírat o jejich ovulaci a zabíjet pro maso. Jejich trus je výživné hnojivo pro zahrádku a jejich zábavné chování je někdy lepší než televize.

3. Bezpečný a dost velký výběh pro slepice

Pořiďte si o pár slepic více, než kolik máte v plánu chovat. Pokud si koupíte nedospělá kuřátka, možným problémem je nepřesnost určení pohlaví. Může se stát, že časem zjistíte, že máte v hejnu více než jednoho kohouta – a to je špatně, nesnesou se. Nebezpečí hrozí i z venku. Nikdy totiž nevíte, kdy se vám na dvorek snese káně nebo kudy se k vám protáhne kuna. Problémem jsou i myši a potkani, protože užírají potravu a přenášejí choroby.

Žádný dobrý návod, jak doma chovat slepice, se neobejde bez varování před predátory. Slípky na venkově často žijí volně na zahradě nebo dokonce i chodí přes cestu a zase zpátky. Pokud ale chcete hejno uchovat v bezpečí, pořiďte si pevný a hustý plot zapuštěný do země. Nezapomeňte ani na útoky seshora a opatřete dvorek vodorovným pletivem, máte-li na to peníze. Naprosto nutné jsou i stříšky a úkryty, aby slepice mohly zalézt, když se cítí ohroženy.

Prostor k volnému pohybu by měl být minimálně 3 m2 na jednu slepici, ale ideálně mnohem větší. Udělejte však kompromis: aby slípky měly dost místa a zároveň aby plochu bylo možné řádně zabezpečit.

4. Co nesmí chybět ve výběhu a v kurníku?

Pro zdraví a pohodlí kura domácího chov musí splňovat následující podmínky:

  • čistá voda k pití
  • dostatek kvalitní potravy
  • bezpečí před dravci
  • možnost chodit, běhat a hrabat
  • hlína vhodná k popelení
  • úkryty před dravci
  • útulná hnízda na snášení vajec
  • hřady k sezení a spaní

Kurník poskytuje ochranu před predátory, tepelnou izolaci i soukromí na hnízdění. Proto je to naprosto nezbytná stavba. Nemusí být moc velký – v menším se v zimě lépe drží teplo. Zato by měl mít dobře zaizolované stěny.

Ve správném kurníku jsou také hřady, krmítko a nádoba s vodou, kterou každý den měníme. Aby měly slepice kam snášet, připravte jim hnízda vystlaná slámou. Z bezpečnostních důvodů je nechávejte vcházet speciální dírou ne o moc větší než jsou samy slepice. Vchod pro člověka otevírejte jen tehdy, když potřebujete vstoupit a sebrat vejce či provést údržbu.

5. Proč (ne)chovat slepice bez kohouta

Je třeba mít na vajíčka kohouta, nebo stačí jen slepice? Zajímavost a krása kohoutů je jistě relevantní důvod, proč si jednoho pořídit. Máte-li však pocit, že je zbytečné chovat zvíře, jež nesnáší vajíčka, bez kohouta se obejdete. Slepice vám budou ovulovat i tak.

Přesto se doporučuje chovat hejno slepic i s kohoutem. Pro kur je přirozené žít v hejnu, kde samec střeží svůj harém samic. Kohout vás ráno bude romanticky budit a své slípky bude jak varovat před dravci, tak i bojovně chránit.

Pro vás to znamená jak možnost odchovu kuřátek, tak i občasné oplodněné vajíčko na snídani. Toho se však není třeba obávat – mezi snesením vejce a jeho odebráním se uvnitř nic vizuálně příliš nechutného vyvinout nestihne.

Kalifornské žížaly: Jak kompostovat doma a proč to pomáhá přírodě

6. Životní cyklus slepice: Délka života a plodnost

V ideálních podmínkách mají slepice délku života až 10 let, některá plemena jen 5 let. Samice se stává kvočnou, tedy pohlavně dospělou slepicí, zhruba v jednom roce věku – ovuluje však už v půlroce.

Jak dlouho slepice snáší, záleží na tom, kolik vajíček jí na začátku života vzniklo ve vaječnících. Slepičí menopauza nastává většinou v 5–6 letech věku. Do té doby se snůšky řídí ročním obdobím a ovulačním cyklem. Slepice snese vejce každý den, v zimě však odpočívá.

Chceme-li slepice rozmnožovat, je třeba si toho o to víc předem nastudovat. Pro zaručení úspěchu při vývoji kuřat ve vejcích se často používají inkubátory – hlavně u plemen, která nemají dost silný pud pro sezení na vejcích.

7. Jak chovat slepice v zimě

Pokud jsou stěny kurníku dost tlusté, nemusíme kurník vytápět. Výjimkou jsou samozřejmě extrémní mrazy. Odolná plemena slepic se dokáží dost zahřát tím, že se k sobě přitulí. Teplo jim v těle pomáhá udržet pokrývka peří, která však nekryje nohy. Proto si dejte záležet na tom, aby kurník měl dost vyvýšenou a vystlanou podlahu.

Slepicím můžeme přes zimu zvýšit nosnost tím, že jim budeme uměle svítit. Je však mnohem laskavější nechat je odpočinout a smířit se na pár měsíců s bezvaječnou dietou.

8. Jsou slepice všežravci? Čím je krmit a čím ne?

Slepice je všežravec v tom smyslu, že se živí jak rostlinnou stravou, tak i hmyzem a žížalami. Není to však doslovný všežravec, který může zkonzumovat všechno. V prvé řadě nikdy neobohacujte slepicím krmení následujícími věcmi:

  • hnijící zbytky rostlinných či živočišných surovin a produktů
  • brambory – natě jsou jedovaté, hlízy těžko stravitelné
  • další jedovaté natě, např. rajčat, lilku, paprik…
  • čokoláda a další ryze lidská jídla
  • avokádo – smrtelně nebezpečné!
  • syrové maso – výživné, ale potenciálně nakažené chorobou/parazity
  • slané a mastné zbytky jídel

Slepice si na dvorku samy najdou hmyz, žížaly a trávu. Kromě toho jim poskytujte směs obilí, kde hlavní složkou je oves a pšenice. Slípky si moc rády pochutnají také na slupkách od zeleniny a ovoce. Občas můžeme doplňovat vitamíny a minerály. Z minerálů bychom měli myslet hlavně na vápník, který je nezbytný pro tvorbu vajec.

Pokud slepice jí vejce, která snáší, může to být nedostatkem vápníku – ale také ze strachu, ze stresu nebo z nudy.

9. Proč slepice kvoká: Poznejte slepičí řeč těla

Komu záleží na jeho domácích zvířatech, ten se snaží rozumět jejich tělesným a zvukovým projevům. Díky tomu poznáte, zda jsou slepice šťastné a zdravé. Ale pozor! Kur domácí se údajně dokáže v případě nemoci dlouho chovat jako zdravý pták. U některých zvířat je toto prostředkem sebezachování, protože si nemohou dovolit dát najevo, že jsou slabý kus.

  • Pokud má slepice naježené peří a nehýbe se, asi je jí zima a snaží se zůstat v teple. Je-li však naježená a drží se v hnízdě, je připravená sedět na vejcích. V této době už nesnáší, moc nejí a vydává kvokavé zvuky. Na břiše jí vznikne lysina, díky které se lépe přenáší teplo do vajec.
  • Pokud slepice těžko chodí, hýbe ocasem nahoru a dolů, má oteklé břicho a/nebo stojí ve svislé poloze podobně jako tučňák, má v sobě pravděpodobně zaseknuté vejce. To je velmi nebezpečné.
  • Pokud slepice stojí jen na jedné noze, možná odpočívá. Děje-li se to však moc často, zkontrolujte, nemá-li na zvednuté noze nějaký bolák.
  • Pokud slepice škube hlavou na různé strany, pravděpodobně ji něco zaujalo a snaží se prohlédnout si to. Jde-li však o pohyby celým krkem a hrudí, možná má slípka ucpaný žaludek něčím nestravitelným. V tom případě existuje možnost operace, ale mnohdy je jedinou možností utracení.
  • Pokud slepice jen leží, je jasné, že je na tom opravdu zle –  aby už nebylo pozdě!
  • Pokud slepice chrčí nebo kýchá, může to mít více důvodů. Jednou z možností je přílišná prašnost, druhou je například plesnivý kurník. Slípky mohou také mít infekci dýchacích cest, v tom případě jim poteče z nozder hlen a budou nutně potřebovat antibiotika.
  • Má-li slepice žlutý průjem, je nutné jí změnit dietu na suchou stravu, případně dát sezobnout kousek aktivního uhlí. Pravděpodobně sežrala něco zkvašeného nebo plného mikrobů. Proto je třeba preventivně dbát na hygienu v kurníku.

10. Karanténa pro nové či nemocné slepice

Pokud potřebujete rozšířit své hejno, platí to samé co pro chovatele jiných domácích zvířat – karanténa. Díky ní se ujistíte, že nová zvířata jsou zdravá, aniž by v případě nemoci stihla nakazit zbytek hejna. Izolovat se samozřejmě musí i zjištěné nemocné kusy ze stávajícího hejna. Ujistěte se ještě před pořízením slepic, že na případnou karanténu máte vhodné prostory.

Seznámení s novými slepicemi nemusí být úplně bezkonfliktní. Ptáci, kteří jsou zvyklí na svou sociální strukturu, ji neradi mění. Přivedení nových slepic může být zdrojem stresu, ale samozřejmě není nutně škodlivé a není to tak vždy. Doporučujeme nastudovat si příslušné informace ze spolehlivých zdrojů.

10 věcí, které jste o kuřecích nugetkách z fast foodů nechtěli vědět

11. Lepší život pro slepice z velkochovu

Ať chováte slepice jako domácí mazlíčky, jako užitková zvířata či obojí, doufáme, že u vás na dvorku mají prostor, světlo a půdu pod nohama. Většina slepic takové štěstí nemá – tráví život v klecích či halách, kde se mohou sotva pohnout. Na porážku jdou zhruba po dvou letech snášení vajec, kdy jejich nosnost začne klesat.

Projekt Slepice v nouzi dává šanci slípkám, které už pro velkochov nejsou výhodné. Koupíte-li takovou slepici, bude vám ještě několik let dávat vejce, a hlavně stihne konečně zažít volný pohyb. Nevýhodou je, že tyto slepice jsou vykupovány, takže prakticky vzato to znamená, že velkochov i tak finančně podpoříte.

Zdroje:

Poultry Hub, Raising Happy Chickens, Backyard Poultry, City Girl Farming, Slepičář.cz, iReceptář, Abeceda zahrady, iRozhlasNovinky.cz, Wikipedia, Slepice v nouzi, Livestock – Division of Extension

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak chovat slepice: 11 věcí, které je třeba vědět předem