Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Jak cuketa prospívá zdraví? Dopřejte si ji nejen při cukrovce!

Lucie Cermanová

Lucie Cermanová

12. 5. 2018

Cuketa je velmi snadno dostupnou zeleninou. Výborně chutná, a kromě toho velmi prospívá zdraví. Jak vám může pomoci? Hodí se při cukrovce, detoxikaci, ale i pro péči o trávicí systém.

 Cuketa a zdraví

Cuketu si můžete snadno vypěstovat doma nebo ji seženete běžně v zelenině a na tržišti. Zelená cuketa je pokladem pro zdraví. Obsahuje totiž provitamin A, ze kterého organismus metabolickou přeměnou získává vitamín A neboli retinol. Tento důležitý antioxidant pomáhá dobrému stavu očí, brání vzniku šerosleposti. Dodává energii. Je nezbytný pro látkovou přeměnu v buňkách. Při přípravě cukety myslete na to, že provitamín A se rozpouští v tucích. Výrazně zásaditá potravina pomáhá udržovat acidobazickou rovnováhu.

Recept na cuketové placky. Vykouzlete vynikající oběd bez masa

Důležité látky v cuketě

Kromě toho obsahuje vitamíny B, C a E, betakaroteny, minerály: hořčík, vápník, železo, draslík, fosfor, měď, zinek a vlákninu. Jeden z nejzdravějších druhů zeleniny je velmi prospěšný pro trávicí trakt. Ať už se jedná o hojivý účinek střev, protože regeneruje výstelku střev nebo o doporučenou potravinu osobám s Crohnovou chorobou, případně ulcerozní kolitidou. Díky vláknině také podporuje činnost střev, což prospívá imunitnímu systému. Využívá se jí při poruchách trávení, gastritidě, dráždivém tračníku, ale i při zánětu tlustého střeva.

Cuketa čistí ledviny

Využít cuketu můžete také jako pomocníka pro detoxikaci a odvodnění organismu. Čistí tělo od odpadních látek. Protože obsahuje hodně vody a minimum kalorií, pomáhá i při hubnutí.

Protože 90 % cukety tvoří vody, pomáhá čištění ledvin. Osobám, které mají problémy s otoky a nepříjemným zavodňováním, se doporučuje jedna malá cuketka denně.

12 receptů z cukety, které budete chtít vyzkoušet

Cuketa a diabetes

Tento druh zeleniny je velmi vhodný při cukrovce. Protože pečuje o ledviny a čistí je a protože pomáhá redukci váhy, je pro pacienty s cukrovkou ideální. Navíc dokáže dobře zasytit. Můžeme říci, že 100 g cukety obsahuje asi 20 kcal. Když si cuketu dáte k večeři, budete mít stabilnější ranní glykémii. Večer je ideální tuto zeleninu kombinovat s dalšími druhy, dále třeba s vejcem a kvalitními druhy sýrů.

Další zdravotní benefity cukety

Důležité jsou také její antibakteriální účinky, pomáhá pečovat o imunitu organismu. Cuketa je důležitá i pro činnost srdce a proti kornatění tepen. Kromě toho posiluje svaly.
Cuketa přispívá i ke zklidnění a funguje antistresově. Přisuzují se jí také protirakovinné účinky.
Bývá doporučována při problémech se dnou nebo revmatismem.

Při výběru se vyplatí sáhnout hlavně po mladých a svěžích kusech. Slupka je důležitá pro cenné látky (vitamíny, minerály a živiny), proto se jí není dobré zbavovat. Cuketu můžete připravit syrovou, třeba do salátů, krátce podušenou, grilovanou nebo vařenou.

Cuketa se dá kombinovat prakticky s jakýmkoliv druhem zeleniny nebo masa, čímž získáváme další cenné látky. Skvěle se hodí třeba k rajčatům.

Máte rádi cuketu? Jaké úpravě dáváte přednost? Podělte se v diskuzi pod článkem.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak cuketa prospívá zdraví? Dopřejte si ji nejen při cukrovce!