Základní poučka celého cvičení zní: ,,Nezáleží na tom, co děláte, ale jak to děláte.“ Tento drobný detail stojí za tím, zda budete při cvičení hubnout nebo zda budou čísla na váze či naměřené centimetry stále stejné. Stačí si však ohlídat několik základních pravidel a vše se může začít velice rychle měnit.
Problém č. 1 – Cvičení
Je možné, že cviky, které jste zařadila do svého plánu, neprovádíte zcela správně. Alespoň ze začátku byste měla cvičit pod dohledem zkušeného trenéra, který vám poradí, jak správně provádět jednotlivé cviky. Pak se vám nestane, že při posilováních břišních svalů si budete vypomáhat rameny a krkem a způsobíte si tak zbytečné bolesti.
Pokud jste si oblíbila sérii cviků a ty provádíte stále dokola, vaše tělo si brzy na tento typ aktivity zvykne a hubnutí půjde mnohem pomaleji. Proto byste měla každý den, kdy cvičíte, procvičovat jiné svalové skupiny jiným pohybem. Také byste neměla zapomínat na pravidelný režim a alespoň třikrát týdně si vyhradit určitý čas pouze na cvičení. Pravidelné cvičení vede rychleji k dosáhnutí požadovaných výsledků.
A poslední, ale stále dokola opakující se prohřešek, je zapomínání na zahřátí před cvičením a protažení po něm. Zahřátím nejen že předcházíte zraněním, ale také připravíte svaly na aktivitu, a cvičení je tak mnohem efektivnější. Protažením se zase vyvarujete bolestivé únavě svalů po cvičení.
Aerobní cvičení. Naučte se využívat svůj tep a spalujte tuky efektivněji!
Samostatnou kategorií jsou pak aerobní aktivity. Bohužel, pouze samotným posilováním se vám zhubnout nepodaří. Pro spalování tuků potřebujete vyvíjet také aerobní aktivity, jako je například běh. U těchto aktivit byste si měla hlídat intenzitu pohybu, aby nebyla příliš nízká nebo naopak příliš vysoká. Pro odhad, kdy je vaše tepová frekvence ideální, se používá výpočet tzv. maximální tepové frekvence (MTF). Tuto frekvenci vypočteme dle vzorce: 220 – váš věk = MTF. Ideální tepová frekvence pro spalování tuků by se měla pohybovat mezi 50 – 60 % z MTF. Pokud chcete i rozvíjet kondici, tepová frekvence by se měla pohybovat mezi 70 – 80 % z MTF.
Jak cvičit, abych zhubla
Problém č. 2 – Stravování
Je všeobecně známé, že na hubnutí má ze 70 % vliv naše strava, ale pouze z 20 % cvičení a z 10 % geny. I když se stravujete celý den správně, hlídáte si příjem sacharidů, tuků i bílkovin, neměli bychom opomínat správné jídlo před a po cvičení.
Před cvičením bychom neměli jíst moc, ale ani málo. Tělo potřebuje energii, kterou ze sebe může při cvičení vydat, a tu nejsnadněji získá ze sacharidů. Proto si dopřejte maximálně hodinu před cvičením ovoce nebo iontový nápoj. Po cvičení je zase nutné dodat vydanou energii. Jídlo po cvičení by mělo být konzumováno do hodiny po ukončení aktivity a jeho základem by měly být především bílkoviny.
Hot (Bikram) jóga. Spalte až 900 kalorií v jedné lekci
Důležité je také doplňovat tekutiny, a to nejen během a po cvičení. Dostatečný příjem tekutin byste si měla zajistit celý den, jelikož pitím se stimuluje metabolismus, což je pro hubnutí základní.