Rodiče dospívajících dětí dobře vědí, že dostat puberťáka do postele, rozumějme spát, není nijak snadné. Mladý člověk přirozeně nadopovaný hormony a toužící poznat svět má jiné preference než spánek. Pokud však není víkend a musí ráno vstávat do školy, mnohdy to nejsou příjemná rána pro nikoho. Co na puberťáky zabírá?
Nedostatek spánku ovlivňuje stav pleti a výkonnost
Prvním pádným argumentem může být vzhled. Nedostatek spánku výrazně ovlivňuje stav pleti, která je v pubertě už tak citlivá a problematická. Dospívající děti tak mohou mít nepěkné tmavé kruhy pod očima, ale může i dojít ke zhoršení projevů akné! To už by mohlo být pádným argumentem pro nejednoho puberťáka. Kromě toho se po téměř probdělé noci snižuje fyzická výkonnost i aktivita mozku člověka, a to dost výrazně. Dochází k poruchám učení, k narušení paměti a snížení mozkových funkcí. Odborníci uvádějí, že dlouhodobý nedostatek spánku může zapříčinit i pozdější demenci. Nedostatek spánku u dospívajících prý také snižuje tvorbu a kvalitu spermií.
Navíc ten, kdo v noci málo spí, má pak tendence o to více zahánět únavu jídlem, a to zejména takovým jídlem, které obsahuje cukr, který organismus okamžitě nabudí. A sklon k tloustnutí a obezitě je hned na světě. A tohle také puberťáci neradi slyší!
Energetické nápoje dětem škodí
Kromě cukru, který povzbuzuje, si mnohé děti dopřávají i nějaké stimulanty. Puberťák by si ale určitě neměl dávat ke snídani kafe, a během dne energetický nápoj, aby vydržel ve škole, protože v noci pařil hry na počítači. Tohle by si ještě měli pohlídat rodiče, pokud jde o děti, které třeba ještě nemají ani 15 let. Popularita kolových a energetických nápojů je však poměrně velká, i když všichni víme, že tyto nápoje vůbec nejsou zdravé. Ale nejde jen o stimulanty, obecně nedostatek spánku může způsobovat i vážné zdravotní potíže!
Kolik spánku potřebují děti do 18 let?
Odborníci tvrdí, že dospělý člověk by měl mít optimálně 8 hodin spánku. Jedná se o zažitý, avšak často obtížně praktikovaný fakt. Spousta lidí spí 6 – 8 hodin denně, anebo ještě méně, 8 hodin bývá už pro někoho opravdu luxus. A zatímco malé děti obvykle prospí dvě třetiny celého dne, s přibývajícím věkem potřeba spánku samozřejmě klesá.
Například předškoláci by měli prospat 10 až 12 hodin, jinak hrozí narušení jejich vývoje a citové a komunikační problémy. Školáci by pak měli spát 8 – 10 hodin, ideálně 9 – 11 hodin. V případě spánkového deficitu se mohou objevit poruchy učení a chování.
Totéž ale platí pro puberťáky. I když jejich potřeba spánku klesá, pořád by měli spát 8 – 10 hodin, jinak se u nich mohou objevit nejrůznější zdravotní a psychické problémy. Velkým a zásadním nešvarem dnešní doby je závislost dospívajících na mobilních telefonech a tabletech, které je připravují nejen o čas, ale i o hormon melatonin, který pomáhá navodit klidný spánek.
Tipy pro rodiče dětí, které chodí pozdě spát:
- argumentujte tím, že dítě bude ošklivé, tlusté a hloupé (na základě všech výše uvedených informací nebudete daleko od pravdy)
- nastavte si jasná pravidla, která se v rodině budou dodržovat (pomáhají rituály – například čtení před spaním, sledování seriálu a večerka)
- pokud chce dítě ponocovat, může si číst, v konkrétní večerní čas vypněte wifi a mobilní datová připojení
- pokud jde dítě večer ven, či ke kamarádovi, stanovte přesný čas, kdy nejpozději se může vrátit (tohle by dítě v žádném případě nemělo porušovat)