Dlouho jste toužila pořídit si profesionální fotoaparát, tzv. digitální zrcadlovku, ale když se vám přístroj dostal do rukou, netušíte co s ním? Přinášíme vám stručný návod, jak se s vaším novým fotoaparátem naučit zacházet a vytvářet tak úžasné fotografie.
Rozdíl mezi kompaktem a zrcadlovkou
Určitě si všimnete, že zrcadlovka se od kompaktu v mnoha ohledech liší. Na první pohled jsou viditelné rozdílné velikosti fotoaparátů a možností jejich ovládání. Jeden z nejvýznamnějších rozdílů, který oproti kompaktu u zrcadlovky je, je soustava zrcadel, díky kterým vidíte v hledáčku fotoaparátu naprosto stejnou scénu, jaká vám vznikne na fotografii. U kompaktních fotoaparátů tomu tak není.
Dalším rozdílem je zoom, neboli přiblížení. To se u zrcadlovky provádí objektivem, tedy manuálně. Naopak u kompaktu se zoom provádí digitálně, což znamená horší kvalitu obrazu. Navíc při stisknutí spouště se snímaná scéna vyfotografuje hned, zatímco u kompaktu nastává prodleva.
Z čeho s skládá zrcadlovka
Každá digitální zrcadlovka se skládá z těla a objektivu. Tělo zrcadlovky v sobě obsahuje soustavu zrcadel, které se při stisku spouště sklopí a sejme se obraz na čip. Objektivy jsou většinou výměnné a obsahují skla s různou ohniskovou vzdáleností. Ohniskovou vzdáleností můžeme označit zoom fotoaparátu. Lidské oko má ohniskovou vzdálenost okolo 50mm, u nejzákladnějších objektivů se pohybuje mezi 18 – 55 mm.
Jak fotit zrcadlovkou?
Tento typ fotoaparátu nám dává téměř nepřeberné množství možností, jak fotografovat a jak své fotografické dovednosti zlepšit. Na druhou stranu budete muset oželet pohodlnost vytáhnutí kompaktu z kapsy a začít fotografovat. Pro svou velikost je nutné si pořídit na tento typ fotoaparátu brašnu a zvyknout si na jeho váhu.
Než začnete fotografovat, je nejlepší přečíst si několik článků, jak s fotoaparátem zacházet. Každý fotoaparát nabízí automatický režim, kdy nejzákladnější funkce nastaví fotoaparát sám. Pokud jste již zběhlejší a máte to trochu v oku, zkoušejte si nastavovat některé funkce sama. Jistě se brzy naučíte sledovat svět očima fotografa.
Rychlost závěrky a uzavření clony
Tyto dva údaje jsou jedním z nejzákladnějších nastavení fotoaparátu a říkají nám, jakým způsobem fotoaparát scénu zachytí.
Rychlost závěrky nebo také expoziční čas vyjadřuje, jak dlouho musí být snímač vystaven dopadu světla, aby se docílilo správné expozice. Pokud fotíte scénu tmavou či málo osvětlenou, budete muset nastavit rychlost nižší. Ovšem delší doba znamená také roztřesenější obraz. Aby byla fotografie alespoň trochu ostrá, je dobré mít nastavenou rychlost minimálně na 1/8 vteřiny. Naopak, pokud je scéna na přímém slunci a velmi osvětlená, může být rychlost závěrky například 1/1000.
Uzavření clony nám napovídá, kolik světla pronikne na snímač a v kombinaci s rychlostí závěrky dává fotografii optimální světelnost. Obecně platí, že čím menší clona, tím méně světla a tím také rychlejší závěrka.
Pokud si stále zoufáte, že se nikdy s tímto typem fotoaparátu nenaučíte, pamatujte, že nejvíce se učí člověk svými chybami. Zkoušejte a zkoušejte pořád dokola a až se jednou podíváte zpět na své snímky, jistě uvidíte nemalé zlepšení.