Pokud jste zatoužila stát se fotografkou a pořídila jste si o trochu lepší fotoaparát než jen malý foťáček do kapsy na cesty, ale stále se vám nedaří zachytit ten správný snímek, mohly by vám pomoci následující tipy a rady, jak fotit portréty. Focení portrétů je zábavná, ale poměrně náročná činnost. Žádný učený z nebe nespadl a i profesionální fotografové začínali od začátku.
Aby fotografie vypadala hezky a vyjadřovala svou vlastní myšlenku, je dobré se držet několika základních rad.
Světlo
Denní světlo jako zdroj bude prvním světlem, se kterým se pravděpodobně setkáte. Pro fotografování není vhodné silné polední světlo, nejlepší snímky vznikají brzy ráno nebo v pozdně odpoledním svitu slunce. Slunce by také nemělo být příliš ostré, aby nevykreslovalo tvrdé stíny v obličeji, tudíž je nejlepší, když je mírně pod mrakem.
Slunce by vám mělo svítit z boku. Za zády by zbytečně oslňovalo model a za modelem by vznikla tmavá fotografie. Pro rozptýlení světla je dobré použít například strom, který vám odcloní světlo a dodá mu ten správný nádech a vytvoří tak úplně jinou fotografii.
Při fotografování portrétů byste se pro začátek měla vyvarovat focení s vestavěným bleskem.
Póza modelu a poloha fotografa
Pokud fotografujeme portrét, fotografie by měla zachycovat hlavu a ramena modelu. Určitě by na fotografii neměl chybět vršek hlavy nebo ucho. Ve většině případů by měl být nos součástí obličeje a neměl by tak vyčnívat mimo jeho linii. Z hlavy ani jinde by nemělo nic růst, tedy za modelkou by neměly být sloupy, větve apod.
Obecně se říká, že fotoaparátu by se měla nastavovat levá tvář. Je považována za hezčí a přitažlivější, pokud má model neutrální výraz. Model či modelka by se měla dívat asi 15 centimetrů vedle nebo nad fotoaparát a neměl by se křečovitě usmívat a čekat, až vyletí ptáček. Často ty nejhezčí fotografie vznikají náhodou při spontánním pohybu fotografované osoby.
Fotograf by měl mít objektiv zhruba ve výšce očí svého fotografovaného objektu. Fotografování zespodu přidává kilogramy a fotografování z vyššího místa zase deformuje obličej. Bezpochyby je vhodné se přemisťovat kolem modelky a hledat ten nejlepší úhel záběru včetně nejlepšího pozadí. Někdy se stačí posunout jen o pár centimetrů a můžete získat úplně jiný snímek.
Komunikace s modelkou
Fotograf by však neměl jen obíhat okolo modelky a bez jediného slova se snažit o nejlepší snímek. Určitě jako fotografka komunikujte s modelkou, klidně i během samotného focení, nebojte se ji požádat o změnu výrazu nebo jiné natočení hlavy. Při komunikaci s modelkou se jistě více uvolníte jak vy, tak ona a focení si mnohem více užijete.