Jak hormony ovlivňují náš život. S těmito triky je budete mít pod kontrolou
Adéla Lišková
19. 9. 2018
Hormony náš život doslova řídí – ovlivňují naši náladu, hubnutí, chutě a dokonce i náš sexuální apetit. Ještě více se pak podepisují na našem vzhledu a kráse. Jak zařídit, aby byl jejich vliv pozitivní?
Hormony nás mohou ovlivňovat pozitivně, pokud je však s nimi něco v nepořádku, mohou nám i pěkně uškodit. „Ačkoli to zní jako výmluva, ženy jsou určitě ovlivňovány hormony, ba co víc někdy jimi mohou být až ochromeny. Jako by ztratily na chvíli kontrolu nad svým životem,“ říká o síle hormonů odbornice na ženskou krásu Mgr. Petra Řehořková z Petra Clinic. Je tedy nezbytné vědět, jak je udržet na uzdě.
Akné
Jednou z nejnepříjemnějších věcí, kterou hormony způsobují, je pubertální akné. Za něj mohou mužské hormony, které i ženám zajišťují normální chod některých orgánů a tkání. Rovněž ovšem zesilují funkci masových žláz, na které mají dále vliv hormony hypofýzy a štítné žlázy.
Zhruba 15 % žen ovšem pupínky trápí i v dospělosti. Jak se bránit? Pleť byste měla důkladně čistit zejména týden před menstruací. „Menstruační cyklus každý měsíc ale ovlivňuje celý náš život a vliv má i na krásu. Zhruba týden před začátkem menstruace klesá hladina estrogenu, nazývaného také hormon lásky, a zhoršuje se tak kvalita pleti, vlasů i nehtů,“ říká wellness koučka Mgr. Petra Řehořková. Právě v tuhle dobu je dobré o sebe pečovat, zajít si do salonu nebo na nějakou zkrášlující proceduru.
Premenstruační syndrom
PMS se projevuje bolestí prsou, křečemi, průjmy, ale také výkyvy nálad, depresemi a úzkostmi. Potlačit se úplně nedá, ovšem některé problémy lze zmírnit. Měla byste se vyhnout nadbytku soli, cukru a pokud možno i kofeinu, a naopak zvyšte příjem vitaminu B6. „Přidejte do jídelníčku fazole, luštěniny a obiloviny. Přidejte také drůbež, mořské plody nebo ořechy bohaté na zinek a hořčík,“ radí Řehořková.
Těhotenství
Prakticky každá nastávající maminka se v období těhotenství setká doslova s ohňostrojem hormonů. Některé září štěstím, jiné se trápí kvůli narůstání hmotnosti, způsobenému především zadržováním vody, či kožními problémy, náladovostí a nezvladatelnými chutěmi.
„Hormon estrogen stimuluje tvorbu melaninu, což je chemická látka, která dodává pleti pigment. Je-li ho přebytek, mohou se objevit na pokožce tzv. melasma známé jako pigmentové skvrny,“ říká dermatoložka MUDr. Petra Samková. Účinnou ochranou je opalovací krém s UV faktorem.
Hormony v těhotenství. Proč přibíráme na váze a trpíme na změny nálad?
Menopauza
Toto období bývá pro ženu vyčerpávající jak fyzicky, tak psychicky. „Chybějící sexuální apetit, podrážděnost, výkyvy nálad, úzkost nebo vyčerpanost je důsledkem snižování hladiny ženských hormonů estrogenu a progesteronu, ale také testosteronu, díky kterému ženy cítí chuť na sex,“ vysvětluje gynekoložka MUDr. Radka Gregorová z Lékařského domu na Praze 7.
Ženy v přechodu pak trápí hlavně pocit, že už nejsou dostatečně ženami. „S poklesem estrogenu souvisí také horší schopnost dosáhnout orgasmu, nedostatečně se prokrvují sliznice a vaginální tkáň oslabuje, což může způsobovat při sexuálním styku bolest,“ dodává ještě lékařka.
Nepříjemnostem se však lze vyhnout, přičemž zpočátku je klíčová zejména sexuální aktivita. „Důležité hlavně je se sexu nevyhýbat. Právě pravidelný styk a prokrvování vaginy zlepšuje touhu i sexuální prožívání. Existují také podporné léky dodávající do těla ženy potřebné hormony nebo také lubrikační gely. Vyplatí se také posilování svalů pánevního dna,“ říká MUDr. Gregorová.
Perimenopauza může začít už ve třiceti. Co je a není v pořádku?
Kožní problémy
Pokud nemají všechny naše hormony správnou hladinu, rapidně se zvyšuje riziko vzniku suché kůže, vrásek, pigmentací nebo akné. „Stres zvyšuje produkci stresového hormonu kortizolu, což vede k větší produkci mazu, zánětu a akné,“ vysvětluje wellness koučka.
Hormonální hladinu může ovlivňovat stres či špatné stravovací návyky a někdy dokonce i snížená funkce štítné žlázy. Příznakem je kromě suché kůže také únava, přibývání na váze, nízká sexuální touha a nepravidelný menstruační cyklus. Jak stárneme, přirozeně klesá hladina estrogenu.
„Chraňte svou pokožku každým den před slunečním svitem pomocí opalovacích krémů s UV faktory, hydratujte pokožku a dodávejte jí výživu,“ radí Řehořková a dodává, že nejlepším pomocníkem je kyselina hyaluronová. „Po třicátém roku se již moc netvoří, takže je třeba začít zavodňovat. Výborné jsou tablety nebo maska s kyselinou hyaluronovou, která se nesmývá a výborně hydratuje,“ říká závěrem odbornice.
Magická ovulace
Období ovulace je pro ženy magické – jsou sebevědomější, cítí se nejlépe, jsou krásné a ženské a dávají to světu na odiv. Není divu, zařídila to tak příroda, a to nejenom kvůli rozmnožování. V této době je tak nejlepší vyrazit na rande, ale třeba i na pracovní pohovor.
Pro sportování je zase nejlepší období po ovulaci, kdy nahromaděný testosteron a progesteron zrychlují metabolismus a pomáhají tak spalovat tuky. S dietou začínejte zhruba v polovině cyklu, kdy tělo znovu zaplaví estrogen a zmizí chutě i vlčí hlad.