Máme léto, vysoké teploty a potící se spoluobčany v našem okolí. Často je to zápach, který vás přímo praští do nosu. Nejčastěji tyto situace nastávají v MHD. Jsme jako národ obravdu špindírové?
Převážně jsou to lidé ve středním věku, kteří byli naučeni na koupání jednou za čas a deodoranty jim rovněž moc neříkají. Avšak nejedná se jen o osoby ve středním věku, často jsou to i mladí lidé, kteří se moc nevěnují svému zevnějšku. Přesto výzkum ukazuje, že se Češi lepší, ale ještě to není ono.
Opravdu Češi smrdí? Některým cizincům Češi opravdu smrdí, ale platí to i naopak. Každý národ má svoji určitou vůni, a tak si navzájem nevoníme.
Jednotýdenní koupání v sobotu je již raritou
Více jak polovina Čechů uvádí, že se myje každý den, převážně jednou za den, nejčastěji před spaním. V létě se návyky u asi poloviny Čechů mění, častěji se sprchují nebo koupou, a to nejen z hygienických důvodů, aby ze sebe spláchnuli pot a špínu, ale také aby se osvěžili.
Raději sprcha, než vana. Sprcha je čistější, rychlejší a pohodlnější.
Ženy si již běžně holí podpaží a muži je následují, avšak stále mnoho spoluobčanů si podpaží neholí. Pot se drží na chloupcích více, než v oholeném podpaží. Také zápach u neoholených podpaží bývá silnější.
Zpoceným „koláčům“ v podpaží se někdy dá těžce zabránit, i když použijeme ty nejlepší deodoranty.
Muži a ženy se o sebe starají zhruba stejně
Dříve platilo, že ženy o sebe více dbaly než muži, avšak to už tak zdaleka neplatí! Muži, co se týče osobní hygieny, se ženám vyrovnávají. Důkazem je velký výběr drogistického a kosmetického zboží pro muže než dříve, kdy muži stačil Pitralon a vůně Adam. I dnes jsou tyto značky stále populární a drží si svoji tradici, přesto mají velkou konkurenci a muži si mohou vybírat z nepřeberného množství výrobků.
Všeobecně Češi spíše upřednostňují kvalitnější sprchové gely a šampony, které nejčastěji nakupují v akcích.
A co ruce? Kdy a jak často je myjete?
Jak často si myjete ruce? Většina lidí uvádí více jak 5x během dne, nejčastěji po použití toalety, před jídlem nebo po příchodu domů, obzvláště pokud jste jeli veřejnou dopravou. Asi polovina uvádí, že si umyje ruce po pohlazení domácího mazlíčka.
Měli byste si častěji mýt ruce, když jste nemocní a používáte ruku jako štít při kýchání nebo kašlání. Také je-li ve vaší blízkosti někdo nemocný, je třeba zvýšit četnost mytí rukou. Také při kontaktu s odpadkovým košem, práci na zahradě nebo po přebalování si umyjte ruce. Když vaříte, průběžně si umývejte ruce, obzvláště jedná-li se o vajíčka nebo maso.
Zběžné opláchnutí rukou pod vodou nic není, vždy byste měli použít mýdlo, ideálně tekuté z dávkovače. Tuhá ve vaničkách jsou zdrojem bakterií. Na veřejných toaletách upřednostňujte papírové ručníky, elektrické vysoušeče jsou ohromným zdrojem bakterií!
Pozor! Přehnaná péče o ruce, časté mytí rukou, může vést až k závislosti!