Pokud trpíte zácpou a nemáte ve vašem jídelníčku dostatek vlákniny, je velice pravděpodobné, že vás může trápit problém, zvaný hemeroidy. Ty na sebe mohou upozornit jednak krví ve stolici nebo na toaletním papíru, ale také velice bolestivým vyměšováním stolice. Pravděpodobně vás to pěkně vyděsí.
Hemeroidy však trápí, více či méně, každého z nás, neboť je má téměř každý. Hemeroidy jsou totiž cévní pleteně, které zásobují krví oblasti okolo konečníku. Vlivem přílišného tlaku na tyto cévy, se začnou tvořit uzle, protože krev nemůže proudit dál.
Takto vzniklé uzle se buďto spontálně vstřebají a zahojí, nebo může dojít k prasknutí cévky a vylití menšího množství krve ven. Pro tuto krev je charakteristická sytě červená barva. Samozřejmě existují různá stadia vzniku hemeroidů.
Hemeroidy u dětí. Proč dítě nemá vysedávat na nočníku?
Jak je léčit?
U výše popsaných hemeroidů, které se sami zahojí a neprojevují se vyhřeznutím ven z konečníku, je poměrně jednoduchá léčba. Obvykle stačí do jídelníčku přidat více vlákniny a zvýšit pitný režim . Zároveň odborníci doporučují konzumovat více mléčných výrobků s probiotiky, které také pomáhají proti zácpě. Svou roli bude hrát i zvýšený pohyb, který rozhýbe střevní peristaltiku.
Dalším nezbytným krokem je pak samozřejmě zvýšená hygiena o oblast konečníku. Skvělé jsou také tzv. teplé sedací koupele. Staré babské recepty doporučují odvar z dubové kůry. Při překrvení můžete také zmírnit bolesti aplikací ledu. V pokročilejších stadiích je pak nutno navštívit lékaře, který vám předepíše buďto léčbu konzervativní nebo ambulantní zásah.