Velké bolesti břicha, křeče, neschopnost vzdálit se od toalety. To všechno patří k průjmovému onemocnění. Za jeho vznik může otrava z jídla, střevní chřipka, nevyvážená strava, ale průjem rovněž může být doprovodným symptomem řady dalších, vážnějších onemocnění.
Pokud trvá několik dní, je potřeba vyhledat lékaře, neboť hrozí celková dehydratace organismu či nedostatek vitaminů a minerálů v těle.
Dodržujte dietu
Základní léčbou je přísná dieta. Tu bychom měli držet alespoň 5 dní až týden, včetně 2–3 dnů i poté, co průjem zmizí. Důležité je vyřadit z jídelníčku především tuky.
Strava by se měla skládat v prvních dnech pouze ze suchého bílého pečiva, vařené rýže, brambor a vlažného černého čaje. Později lze zařadit také mrkev, banán či jogurt. Pokrmy by měly být především dušené, v žádném případě ne smažené.
V následujících dnech lze do jídelníčku postupně zařazovat maso, ideálně bohaté na draslík, tedy hovězí či kuřecí vývar, kuřecí maso, ryby či krůtí maso. Uzeninám se vyhýbejme, výjimkou je kvalitní drůbeží šunka. Vejce používejme pouze vařené a omezme pálivé koření jako chilli, pepř či paprika.
V malém množství lze postupně zařazovat ovocné a zeleninové domácí šťávy. Nezapomínejme na dostatečný příjem tekutin, aby nedošlo k dehydrataci, neboť při průjmu tělo vylučuje velké množství vody.
Střevní chřipka u dětí. Léky a dieta, která může pomoci
Nasaďte vhodné léky
Dietu lze zkombinovat s určitými léky, klasikou je živočišné uhlí. Vždy si nezapomeňte ale přečíst příbalový leták, neboť černé uhlí se nesnese s některými druhy jiných léků a onemocnění. Užívat lze dále léky proti průjmu jako Imodium či Endiaron.
Každý z těchto léků má jiný způsob účinku, a proto se vám může stát, že jednou vám bude fungovat jeden lék a poruhé jiný.
Endiaron se používá u průjmů infekčního původu, jelikož obsahuje látky účinkující proti virům, bakteriím, plísním i kvasinkám.
Imodium naopak především zpomaluje činnost a pohyblivost střeva.
Černé uhlí naopak podporuje vstřebávání vody ze střeva, čímž zahušťuje stolici a brání vzniku dehydratace.
Průjem v zahraničí
Pokud vás přistihne průjem na dovolené v zahraničí, může se vám stát, že léky z České republiky vůči němu budou neúčinné. Je totiž možné, že váš průjem způsobila infekce, na kterou naše léky nejsou připraveny. Navštivte proto vždy místní lékárnu a poraďte se tam.
Důsledky průjmu
Je třeba si uvědomit, že kvůli průjmu vylučuje tělo velké množství vody, vitaminů, ale například i účinných látek obsažených v jiných lécích. Pokud užíváte hormonální antikoncepci a trpíte průjmem, je vhodné pro jistotu v následujícím týdnu užívat jiné formy zabraňující početí.