Jak léčit zánět močových cest doma bez antibiotik. Na co nezapomenout!
Redakce
6. 2. 2019
Bolestivé, nebezpečné, omezující…A přitom to skoro každá žena zažila – záněty močových cest. Nosíme bokovky, tanga, pijeme kávu a příliš sladíme a pak se divíme. Je pravda, že muži touto nemocí trpí daleko méně, je to způsobeno jednoduše tím, že mají o dost delší močovou trubici, a tak bakterie mají podstatně delší cestu do močového měchýře než u ženy.
Infekce močových cest jsou v naprosté většině případů způsobeny bakteriemi, které se běžně vyskytují ve stolici a díky relativní blízkosti vývodu močové trubice dojde k rozšíření a vzniku zánětu. Obvyklými příznaky jsou zvýšená dráždivost močového měchýře, která se projevuje častým a urputným nucením na močení, při kterém je objem vyloučené moči relativně malý. Také můžete pociťovat bolesti v podbřišku a únavu.
Pokud ale máte i teplotu a bolesti v bedrech, tak máte větší problém, protože se infekce dostala až do ledvin. V tomto případě je absolutně nutné vyhledat lékaře. Na druhou stranu v některých případech slabšího zánětu močových cest není úplně nutné hned nasadit antibiotika. Nicméně i toto rozhodnutí byste měla nechat na lékaři.
Důkladné zaléčení vám pomůže zabránit častým recidivám, které trápí velkou část žen trpících touto diagnózou. Antibiotika vám pomohou zatočit s bakteriemi, ale pokud byste chtěla udělat něco navíc, tak existuje spousta staletími osvědčených bylinek a rad, které vám neuškodí a naopak. Zabíraly dlouhé generace, mohou pomoci i vám.
Jak léčit zánět močových cest? Brusinky a čaj pomáhají jen v počátcích
Dodržujte pitný režim
Naprosto nejjednodušší a zároveň nejdůležitější je dostatečný přísun tekutin. Několik litrů denně nejlépe heřmánkového čaje či brusinkové šťávy. Zapomeňte na alkohol, kávu či černý čaj. Představte si bakterie přilepené u vás v měchýři a musíte je důkladně vypláchnout. Právě brusinky, které jsou asi nejoblíbenější v domácím léčení zánětů nám pomáhají, aby se bakterie v měchýři nepřichytily ke stěně, a tak je můžeme lépe vymočit. Také snižují pH moči, čímž zhoršují podmínky k rozmnožování bakterií. Brusinky můžete používat v mnoha podobách, jako šťávu (myslete ovšem na to, že ne každý brusinkový džus je 100%), sušené či extrakt z brusinek, který seženete v lékárně.
Podporujte močení
Další dostupné potraviny, které mají mírný diuretický (tedy močopudný) účinek jsou například mrkev, petržel a celer, ze kterých si můžete udělat šťávu, která sice neléčí samotnou infekci, ale pomůže vám zvýšit objem vyloučené moči.
Močopudné účinky má taktéž kopřiva dvoudomá, jalovec či medvědice lékařská. U poslední jmenované je potřeba dodržovat dávkování a neprovádět pitnou kůru déle než 14 dní a ne více než 5x do roka. Stačí vzít lžičku usušených listů, přelít horkou vodou, nechat vylouhovat a poté se pustit do proplachování. U jalovce je nevhodné používání v akutní fázi zánětu. Funguje totiž tak, že dráždí ledviny, čímž sice zvýší množství vylučované moči, ale ve fázi akutního záchvatu je nevhodný. V akutní fázi se doporučují spíše bylinky obsahující flavonoidy, které nedráždí, ale taktéž mají protizánětlivé a diuretické účinky. Jedná se například o přesličku nebo o vrbovku.
Zlepšete imunitu
Na zlepšení imunitní reakce, kterou nutně potřebujete, aby si vaše tělo poradilo s nákazou se doporučuje česnek, který obsahuje přírodní antibiotika. Další rostlinou se schopností bojovat s infekcí je lichořeřišnice. Výtažek ze jejích semen naleznete například v kapkách.
Účinky zázračné lichořeřišnice. Zbaví vás streptokoka a vyhladí pokožku
Zbavte se kvasinkové infekce
Vzhledem k tomu, že infekce mohou být způsobeny i kvasinkovou infekcí doporučuje se zvýšený příjem probiotik ve formě jogurtů nebo rovnou přejít na Lactobacillus z lékárny.
Bylinky jsou určitě skvělé a nedá se čekat, že by vám jakkoliv uškodily, jedná se ale pouze o doplňkovou léčbu při léčbě ATB popřípadě mohou pomoci v úplných začátcích choroby. Nečekejte, že vám pytlíček brusinek pomůže porazit zánět ledvinné pánvičky a vyrazte za doktorem, který vám nasadí vhodnou léčbu a také poradí, která přírodní léčba je pro vás vhodná či nevhodná.