Mytí nádobí není zrovna oblíbená činnost, bohužel se mu ale nevyhnete a je potřeba až nepříjemně často. My pro vás máme tipy a triky, jak tuto povinnost co nejvíce zjednodušit, zefektivnit a urychlit.
Umýváte-li nádobí ručně, držte se zlatého pravidla, že mytí nádobí by se nemělo odkládat. Pokud nádobí nemůžte umít hned, namočte alespoň co nejvíce kusů do dřezu. Jakmile začne být voda na mytí špinavá nebo mastná, napusťte novou.
Tip: Mastnotu můžete rozpouštět i ekologickým zůsobem, stačí přidat do vody na nádobí trochu octa.
Pořadí při mytí nádobí
1. Sklo – umývejte nejdříve. Skleničky používané na mléko nebo alkohol nejprve opláchněte studenou vodou.
2. Příbory – přijdou na řadu hned po skle. Příbory s dřevěnými, kostěnými, porcelánovými a plastovými rukojeťmi vůbec nenamáčejte do vody.
3. Keramické nádobí – umývejte po příborech. Seškrabejte nebo opláchněte všechny zbytky jídla. Pokud jídlo obsahovalo vajíčka, mléko nebo škrob, nepoužívejte horkou vodu, jinak ztvrdne.
4. Ostatní nádobí – zatímco umýváte jiné věci, nechte hrnce a další nádobí odmočit.
Tip: Stálé pachy z pánve odstraníte tak, že ji naplníte vodou, do které přilejete asi 2 lžíce bílého octa a přivedete k varu.
Mytí křišťálu a porcelánu
Ručník položený na dno dřezu funguje při umývání křišťálu a porcelánu jako měkká podložka. Další možností je umělohmotné umyvadlo, které zabrání narážení předmětů o tvrdý povrch dřezu.
Mytí nádobí v myčce
Do myčky dávejte vždy nádobí, které je určeno na mytí v myčce. Počítejte s tím, že jakékoli dřevěné nádobí se vám rovněž hodně zničí, prkýnka se mohou zkroutit a úplně rozpadnout, z hrnců nevhodných do myčky se zase může úplně oloupat barva. Vyhnout byste se měla i mytí nádobí se smaltovými povrchy, jako jsou třeba plechy, jelikož se jejich povrch odlupuje a nádobí se v myčce nejen ničí, ale oloupané částečky navíc budou nanešené na všem.
Do myčky se nehodí také cenné sklo, křehký a starožitný porcelán a cokoli s kovovým okrajem. Základem úspěchu mytí v myčce je především správné naskládání nádobí. To by se nemělo příliš překrývat a vždy musí být umístěno tak, aby z něj mohla vytéct špinavá voda. Pokud máte problémy s tvrdou vodou, určitě použijte sůl, vyhnete se tak nepěkným skvrnám. Proti skvrnám pomůže i to, že nádobí vyndáte ještě když je trochu mokré a prostě ručně vyleštíte.
Tip: Se stříbrem nebo postříbřeným příborem nikdy nemyjte dohromady nerezovou ocel. Na stříbře mohou vzniknout dolíky nebo skvrny.
Problémy s myčkou
- Nádobí není čisté – zůstanou-li na nádobí zbytky jídla, asi jste myčku přeplnili, použili málo mycího prostředku nebo zvolili špatný cyklus.
- Závoj na skle – ten je způsoben povlakem z vodního kamene. Použijte víc saponátu, a je-li to vhodné, oplachovací prostředek a sůl.