Jak na lámání vlasů a třepení nehtů. Vyřešte jejich společné příčiny
Redakce
13. 7. 2017
Lámání vlasů, třepení nehtů a suchá pokožka rukou, to vše může mít společné příčiny. Ať už se jedná o hormonální změny, stres nebo máte k lámání a třepení nehtů genetické dispozice, tento problém lze naštěstí řešit. Mezi přírodními látkami je celá řada těch, které nám pomohou udržet zdravé vlasy a nehty.
Keratin
Základem vlasů a nehtů je vláknitá bílkovina keratin, která je složena z aminokyselin methioninu a cysteinu. Keratin slouží k obnově vlasů a nehtů a vytváří se ve speciálních buňkách uvnitř vlasového váčku či nehtového lůžka. Bohužel jsou tyto buňky velice citlivé na nedostatek minerálů, vitamínů a dalších látek. Pokud je jich nedostatek, dochází k lámání a třepení nehtů, lámání vlasů, rozdvojování nehtů, lámání nehtů na nohou atd.
Jak na vlasy bez lesku? Brazilský keratin si poradí se suchými konečky i objemem
Kdy dochází k lámání vlasů a třepení nehtů nejčastěji
Důvodů, proč dochází ke snížení kvality nehtů a vlasů a jejich častému vypadávání, může být více. Nejčastěji lze zhoršení kvality vlasů a nehtů pozorovat v období hormonálních změn, např. během dospívání, v těhotenství či po nástupu menopauzy u žen. Častými příčinami bývá také stres, genetická dispozice, nízká hladina estrogenů či železa v krvi, onemocnění štítné žlázy či vedlejší nežádoucí účinky léků. Vzácně lámání a třepení nehtů způsobuje předávkování vitamínem A či selenem. Problémem může být také nedostatek cysteinu a metioninu. Lámavost a vypadávání vlasů bývá spojována také s užíváním steroidů u mužů. Problémy se ovšem netýkají pouze dospělých, bohužel dochází také k lámání nehtů u dětí. Pojďme se podrobněji podívat na jednotlivé přípravky proti lámání nehtů.
Vitamíny na nehty a vlasy
Vitamín A je důležitý pro správné fungování sliznic a kůže. Pokud nám chybí, můžeme mít lámavé nehty na rukách, ale i problémy s lámavostí vlasů. Ale pozor, tímto vitamínem se dá snadno předávkovat.
Vitamíny skupiny B patří k těm nejdůležitějším v případě problémů s lámavostí vlasů a nehtů. Zejména pak vitamín B2 (riboflavin) a B6 (pyridoxin). Následky stresu lze zmírnit zvýšeným přísunem vitamínu B1 (thiaminu), který je při stresu organismem více spotřebováván. Vitamín B12 (cyanocobalamin) je zase důležitý pro vznik metioninu. Mezi skupinu vitamínu B lze zařadit také kyselinu pantotenovou, která je důležitá hlavně pro obnovu kůže, ale pomáhá také proti lámání a třepení nehtů.
Biotin neboli vitamín H má písmeno v názvu odvozeno od německého slova Haut, tedy kůže, neboť má prokazatelně léčivé účinky na kůži. Výborně se ovšem osvědčil také při léčbě lámavosti nehtů a vlasů.
Vitamíny pro zdravé vlasy obsahuje obilí. Výrobci jej přidávají do vlasové kosmetiky
Minerály na nehty a vlasy
Třepení nehtů a suchá pokožka rukou souvisí především s nedostatkem zinku. Zinek je součástí řady enzymů a je nejdůležitějším minerálem pro krásnou a zdravou kůži. Doporučuje se především, pokud někdo trpí dermatitidou či akné, ale velice pozitivně působí také na nehty a vlasy.
Železo
Důležitý je také dostatečný přísun železa. Při jeho nedostatku dochází ke zvýšenému vypadávání vlasů. Běžně nám denně vypadne 50 – 150 vlasů. Pokud máte pocit, že vlasů najednou vypadává víc, je vhodné nechat si u praktického lékaře udělat krevní obraz, jehož běžnou součástí je právě detekce hladiny železa v krvi. Zejména ženy dlouhodobě trpí nedostatkem železa, aniž by si toho byly vědomy. Kromě lámání vlasů a nehtů způsobuje nedostatek železa také anemii, únavu i deprese. Doplňování železa je obzvláště vhodné během těhotenství, po porodu, v období menstruace či jiné krevní ztráty. Obzvláště obezřetní, co se týče užívání železa, by měli být vegetariáni a vegani.
Recepty z dýňových semínek. Doplňte si zinek, hořčík, železo či vápník
Methionin
Dalším důležitým doplňkem stravy, pokud vás trápí lámání nehtů na rukách či lámání nehtů na nohách, je aminokyselina metionin. Obsahuje velmi vysoké množství keratinu, který je základní stavební bílkovinou vlasů a nehtů. Methionin navíc zvyšuje vstřebávání zinku. Methioninem se dá ovšem předávkovat. Celková denní dávka by neměla přesáhnout 250 mg. Vyšší dávky mohou způsobovat nevolnost či bolesti hlavy.
Kolagen na pleť. Zajistěte si dokonalý obličej pomocí správné stravy
Kolagen
Velice oblíbeným a efektivním doplňkem stravy proti lámavosti nehtů a vlasů je kolagen, který kromě vazů a kloubů vyživuje také vlasy a nehty. Doporučuje se také konzumace klíčkového oleje.
Mechanické poškozování vlasů a nehtů
Co se týče lámavosti vlasů, určitě je vhodné doplňovat výše zmíněné minerály a vitamíny. Vlasům ovšem škodí také některé vnější faktory. Pozor například na nadměrnou manipulaci s vlasy. Pokud nosíte culík stále na stejném místě, vlasy se časem začnou lámat. Vlasy se bohužel mechanicky poškozují také během spánku, pokud ovšem nespíme na saténovém polštáři. Zcela nevhodné je chodit spát s mokrými či vlhkými vlasy. Vlasy poškozuje také nejrůznější chemie – barvy na vlasy, fixační spreje, vosky, gely atd. Nejvíce ovšem vlasy trpí vysokými teplotami. Snižte raději teplotu během fénování a kulmu či žehličku na vlasy používejte jen příležitostně. Vlasy poškozuje také slunce, vítr či zima.
Nehty zase mechanicky poškozují např. zlozvyky či používání laků a odlakovačů. Na ozdravení nehtů je dobré používat např. lněný či olivový olej, který se vmasíruje do lůžka nehtu.
Je jasné, že s některými vnějšími vlivy, které škodí vlasům či nehtům, nic nenaděláme. Můžeme je ale co nejvíce posílit zevnitř užíváním vhodných vitamínů a minerálů, abychom problémům s jejich lámavostí čelili snáze.