Jak na masáž nohou a jak se vyznat v reflexních ploškách?
Taťána Kročková
1. 10. 2021
Kdo by netoužil po blahodárné masáži nohou a chodidel! Po celodenním stání či chození v práci nebo běhání po nákupech a vyřizování ve městě! Masáž nohou nám často také poskytne partner nebo partnerka večer u televize nebo v rámci milostné předehry. Inu, proč ne! Proč je důležitá masáž nohou, na co je třeba dávat pozor a jaké body se na nohou nachází?
Jak začít masáž nohou
Samozřejmostí je, aby byly nohy čisté a suché. Použít můžete masážní olej, nejčastěji je to kombinace rostlinných olejů, olejů ze semínek a oříšků, s esenciálními oleji, které mají své léčebné účinky a krásně voní. Správně zvolený olej může pomoci k vašemu dokonalému uvolnění. Masírovat nohy můžete tedy za pomocí masážního oleje, anebo také nasucho.
Pomůže, když člověk, kterému dáváte masáž, leží zcela uvolněně na podložce, můžete se postarat také o zlepšení uvolňující atmosféry vhodnou relaxační hudbou, zapálením svíček, anebo přidáním vonného oleje do aromalampy. Určitě ale nevybírejte esenciální olej, který by se takzvaně „bil” s vůní masážního oleje, pokud jej budete používat.
Každou masáž nohou začínáme od kotníků, které jemně obemkneme prsty a postupujeme dále k prstům u nohou. Každý prst promneme zvlášť a nevynecháme ani oblast mezi prsty. Pak již přichází na řadu chodidlo a reflexní plošky nohou. To je práce na delší dobu a vyžaduje hodně opatrnosti, některé plošky totiž mohou být bolestivé.
Samozřejmě můžete masírovat i lýtka nebo stehna a zadek a dostat se až k páteři. Nyní se ale zaměříme na masáž chodidel a reflexních plošek nohou. Všude na těle máme akupresurní body, které reagují na masáž a přítlak patřičnou odezvou. Pomocí nich můžeme zlepšit svůj zdravotní stav.
Reflexní terapie a body na chodidlech
Na chodidlech se nacházejí plošky, které korespondují s orgány našeho těla a jsou s nimi silně propojeny. Pomocí masáže chodidel tak můžeme zlepšit funkci našich vnitřních orgánů nebo odblokovat páteř. Už podle toho, zda máme některé místo na chodidle hodně citlivé, se dá usuzovat že odpovídající orgán může být nemocný. Proto je potřeba chodidla masírovat velmi opatrně a citlivě reagovat na odezvu člověka, kterému reflexní masáž nohou poskytujeme.
Reflexní masáž nohou by správně měli poskytovat pouze odborníci, kteří mají tyto záležitosti pečlivě nastudované a nechybí jim praxe. Přesto si můžete i doma ulevit sami, například odblokovat krční páteř, anebo požádat partnera, aby vám namasíroval chodidla a pomohl k tomu, abyste se cítili lépe. Mapa reflexních plošek vám pomůže se zorientovat v tom, která část vašeho chodidla odpovídá danému orgánu celého těla. Obdobně jsou na tom také naše dlaně, v nichž se ukrývá stejný poklad v podobě míst, která jsou propojena s orgány celého našeho těla.
K masáži chodidel je opravdu zapotřebí velká znalost reflexních oblastí a zkušenosti s jejich rozpoznáním. Každý dotek je významný, některá místa vyžadují přítlak a pořádné rozmasírování, jiná pouze jemný dotek. Pokud vás některé místo na chodidle při masáži bolí nebo je extrémně citlivé, věnujte pozornost oblasti, které odpovídá.
Jemné odblokování krční páteře lze například zkusit pozvolným kroucením palce u nohou či jeho jemnou masáží. Těchto dalších „vychytávek” je spousta, ale nepouštějte se do něčeho, co neznáte. K dokonalé práci s tělem a reflexní masáži nohou je zapotřebí absolvovat kurz reflexní terapie pod vedením pečlivých a zkušených lektorů.
Masáž nohou a chodidel – k čemu je dobrá a s čím nám pomůže
Pojďme si ujasnit, k čemu je vlastně taková masáž nohou dobrá a s čím nám může celkově pomoci. Nejde totiž pouze o reflexní plošky na chodidlech:
- odstranění bolesti nohou při delší stání nebo chůzi
- odstranění bolestivých křečí při zvýšené námaze nebo nedostatku solí a hořčíku
- uvolnění napětí a stresu
- zvýšení milostné touhy v rámci milostné předehry
- odblokování páteře
- pomoc při plochonoží, nevhodné obuvi, nesprávném držení těla, pokleslé klenbě a dalších potížích pohybového aparátu a páteře
- rozproudění krve
- pomoc při otocích nohou
- v rámci reflexní terapie pak cílená stimulace orgánů nebo jejich léčba
- podpora rekonvalescence
- zrychlení metabolismu
Reflexní masáž – kontraindikace
Co se týká přímo reflexní masáže, neměla by se provádět v těhotenství, při menstruaci, při horečnatém onemocnění nebo u vážných či onkologických nemocí vnitřních orgánů. Ale vždy záleží na doporučení odborníka či lékaře, v mnoha ohledech může reflexní masáž pomoct. Masáž také samozřejmě neprovádíme v případě nějakého kožního onemocnění nebo napadení nohou plísní.
Bosá chůze a masážní boty, ponožky, podložky
Jak na masáž nohou již víme. Ačkoliv se bude jednat pouze o laickou masáž, může být velmi příjemná a prospěšná. Pokud chceme svým nohou dopřát odborníka, směle do toho a najděte si dobrého reflexního terapeuta. Nohy jsou totiž velice důležité. Na svých chodidlech neseme celé naše tělo po celý náš život a je třeba věnovat jim zaslouženou pozornost!
K účelům uvolnění a promasírování nohou slouží v rámci automasáže také zdravotní boty s členitými výstupky v místech reflexních bodů chodidla, totéž nabízejí některé ponožky k reflexní masáži. Nic však nemůže nahradit bosou chůzi v členitém terénu, která už sama o sobě chodidla pečlivě masíruje. K tomu nám může pomáhat i takzvaná barefoot obuv.