Vlasy jsou korunou ženské krásy, ale co dělat, když je den po mytí máte zplihlé? Poradíme vám jak na to! Péče o mastné vlasy je docela věda, ale s námi to zvládnete.
Proč se mastí vlasy?
Maz je olejovitý sekret, který vylučují mazové žlázy. Působí antibakteriálně a udržuje vlasy zdravé, což je záslužná činnost. Někdy ho ale naše pokožka vylučuje příliš a v tu chvíli přichází ke slovu problémy jako je mastná pleť a akné a také mastné vlasy. Mezi mastné vlasy řadíme ty, které ztrácí svěžest už den po umytí.
Problémy žen s hormonální nerovnováhou nesouvisí jen s menstruací. Umíte ji rozpoznat?
Příčiny mastných vlasů
Nemusíte se bát, že jste v tom sama. Mastné vlasy totiž trápí každého čtvrtého dospělého. Důvodů, kvůli kterým se lidem více mastí vlasy, je hned několik:
- hormonální nerovnováha (např. i vysazení hormonální antikoncepce),
- dědičné predispozice,
- stres,
- špatná péče (časté sahání do vlasů, nesprávné fénování…),
- používání nevhodných přípravků, které nejsou určené pro váš typ vlasů,
- nevhodná strava,
- nadměrné vysušování pokožky hlavy.
Často se také mastné vlasy vyskytují u lidí, kteří mají problémy i s mastnou pletí.
Jak často si mýt vlasy?
Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Někomu vyhovuje si vlasy mýt jednou týdně, druhá si je myje denně. Ve skutečnosti vzhled vaší hřívy více závisí na zvolených kosmetických přípravcích než intenzitě mytí.
Mýtus: Každodenní mytí vlasů je špatné
Pokud trpíte na mastné vlasy, pravděpodobně jste nucena si je mýt každý den. Možná jste se proto setkala s častým názorem, že každodenní mytí je to, co způsobuje jejich mastnotu. Proto se mastných vlasů zbavíte tím, že si je nějakou dobu nebudete mýt. Názor odborníků? Vůbec tomu nevěřte! Vlasy si myjte dle potřeby, klidně dvakrát denně. Důležité je, aby to bylo správným šampónem.
Jak na správné mytí vlasů?
K umytí vlasů vám postačí čajová lžička šampónu. Jemně jej vmasírujte krouživými pohyby do pokožky hlavy, vlasy zbytečně nedrhněte a netlačte na ně. Následně si je pečlivě spláchněte vlažnou vodou. Nikdy si vlasy nemyjte v horké vodě, aktivujete tak mazové žlázy! Zapomeňte také na agresivní vysoušení ručníkem, kdy si vlasy drhnete.
Tip: Studená voda
Pokud jste dostatečně odhodlaná nebo otužilá, zkuste vždy po mytí vlasy spláchnout ještě studenou vodou. Ta pomáhá uzavírat póry na pokožce hlavy a snižuje tak maštění vlasů.
Jaký je správný šampón na mastné vlasy
Alfou a omegou je výběr té správné vlasové kosmetiky právě pro váš typ pokožky a vlasů. Pokud vás trápí zplihlé a slepené vlasy pár hodin po umytí, sáhněte po šampónu určeného speciálně pro mastné vlasy. Takový šampón by měl být schopný opravdu důkladně odstranit veškerý maz a také případné zbytky jiných vlasových přípravků.
Výběr šampónu
Pro výběr toho nejúčinnějšího šampónu se poraďte se svým kadeřníkem anebo navštivte lékárnu. Správný šampón na mastné vlasy by neměl obsahovat silikony a oleje, neměl by být příliš aromatický a pěnivý. Může se stát, že budete muset vyzkoušet více přípravků, než najdete ten, který vám bude sedět a pomáhat. I tak to za to stojí!
Tip: Rychlá pomoc pro mastné vlasy
Pokud ve svém nabitém programu nemáte čas na každodenní mytí vlasů, vsaďte na suchý šampón. Jedná se o pudrový přípravek, který dokáže z vlasů vytáhnout mastnotu a opět vám vytvořit nadýchaný účes. S jeho pomocí si tak protáhnete interval mytí vlasů a vymaníte se z nekonečného kolotoče
Pozor na kondicionér
Při používání kondicionéru se vyvarujte jeho nanášení na celou délku vlasů. Postačí vám pouze malé množství kondicionéru, kterým ošetříte konečky vlasů a zabráníte tak jejich vysušování. Následně ho poctivě vymyjte vlažnou vodou, aby jeho zbytky nezatěžovaly vlasy.
Pořiďte si masku
V boji proti mastným vlasům vám také mohou pomoci vlasové masky, speciálně určené pro tento typ vlasů. Při výběru upřednostněte kvalitní masky s lehkým složením, které nezatíží vaše vlasy. Pokud váháte nebo si nevíte rady, zeptejte se na doporučení vaší kadeřnice. Méně je více, proto masku používejte maximálně jednou týdně!
Vitamíny pro zdravé vlasy obsahuje obilí. Výrobci jej přidávají do vlasové kosmetiky
Věnujte vlasům dostatečnou péči
Pravidelné zastřihování vlasových konečků, minimální používání stylingových přípravků, pouze příležitostné žehlení vlasů a vyhýbání se mytí vlasů v příliš teplé vodě – i toto je velmi důležité dodržovat, aby vaše vlasy zůstaly zdravé a krásné.
Jak správně fénovat vlasy?
Fénování vlasů se může zdát jako naprosto elementární záležitostí, ale je to docela věda! Důležitý je totiž i směr, kterým si vlasy vysoušíte. Kadeře doporučujeme fénovat směrem od čela. Právě tam se pokožka může vlivem teplého foukání začít mastit, a proto je důležité, aby se tento maz nedostal na vlasy. Nicméně, pro mastné vlasy je lepší, když je necháte uschnout přirozeně.
Jak si správně sušit vlasy? Jen zdravé vlasy vypadají krásně
Vyberte si ten správný hřeben
Další věcí, která vám může pomoci, je výběr toho správného hřebenu. Vyřaďte ze svého života kovové kartáče, které dráždí pokožku hlavy a podněcují ji tak k další produkci mazu. Místo nich si pořiďte kartáče se zaoblenými konci, s kterými si vlasy šetrně rozčešete. A pokud se vám vlasy opravdu hodně mastí, tak je lepší vyměnit kartáč za hřeben.
Omezte česání
Jednou z dalších příčin nadměrného maštění vlasů je také příliš časté česání. Hřebenem si totiž roznášíte maz po celé délce vlasů a ty jsou pak zplihlé a slepené. Proto si vlasy češte pouze, když je to opravdu potřeba a omezte styk hřebene s pokožkou hlavy.
Nesahejte si na vlasy
Častým prohrabování vlasů si na ně nanášíte maz a nečistoty z rukou a způsobujete tak jejich další maštění. Pokuste se proto zbavit potřeby si s vlasy hrát nebo si je neustále upravovat.
Vylepšete svou stravu
Skladba vašeho jídelníčku ovlivňuje mnohé aspekty vašeho života. Jeho úpravou tak můžete dosáhnout i zlepšení kvality vlasů a snížení jejich maštění. Omezte tučná, kořeněná a příliš slaná jídla, z jídelníčku vyškrtněte také cukry. Nezbytný je i dostatečný příjem tekutin ve formě vody nebo neslazených čajů.
Rozlišujte zdravé a špatné tuky
Omezení tuků rozhodně neznamená, že byste je měla zcela přestat jíst! Snížení se týká tuků „špatných“, tedy nasycených mastných kyselin, které naše tělo potřebuje jen v malém množství a jejich nadměrná konzumace nám škodí. Mimo jiné mají také vliv na vyšší mastnotu vlasů. Oproti tomu zdravé nenasycené mastné kyseliny naše tělo potřebuje. Najdeme je v ořeších, semínkách, rybím mase nebo celozrnných výrobcích.
Tip: Doplňte zinek
Zdá se, že zinek dokáže účinně regulovat činnost mazových žláz a množství produkovaného mazu. V potravinách ho v bohatém množství najdete v ústřicích, červeném a drůbežím mase. Rostlinnými zdroji je samozřejmě zelenina a ořechy.
Babské rady na mastné vlasy: Citrón
Prevencí proti mastnotě vlasů je především udržování čisté pokožky hlavy. Pokud zcela nevěříte kosmetickým přípravkům anebo už nevíte kudy kam, zkuste následující radu: vymačkejte šťávu z 2 citronů a vmasírujte jí do pokožky hlavy. Následně nechte 15-20 minut působit a pečlivě vlasy opláchněte.
Babské rady na mastné vlasy: Jablečný ocet
Další alternativou je použití jablečného octa, který obsahuje kyselinu octovou. Ta pomáhá vyrovnání pH pokožky hlavy, čímž se snižuje množství mazu. Do šálku studené vody přidejte 2-3 lžíce jablečného octa a zamíchejte. Octový oplach se používá po umytí vlasů šampónem a nechává se působit několik minut. Poté oplach smyjte vlažnou vodou. Používejte 2-3x týdně.
Bylinky vhodné pro mastné vlasy
V některých případech je lepší se spolehnout na sílu přírody a porozhlédnout se po vhodných bylinkách. Na mastné vlasy vám pomůže kopřivový čaj, heřmánkový čaj, březová voda, šalvěj či podběl. Kopřivový šampón je také k dostání v lékárnách a drogériích, jako osvědčený bojovník proti mastné hřívě.
Také vás trápí mastné vlasy? Anebo už jste nad nimi zvítězila? Napište nám vaše rady!