Pavouci jsou užiteční tvorové, kteří se umí snadno vypořádat s mouchami a dalším obtížným hmyzem. Ne každý je však z pavouků v domě nadšený. Chcete osminohé nezvané hosty jednou pro vždy vyhnat? Podívejte se na naše tipy.
Úklid nepomůže
Pořádný úklid ani čerstvá výmalba pavouky bohužel neodradí. Právě naopak, tito tvorové milují čistotu a v uklizeném prostředí si libují. Hned z kraje jara s prvním oteplením se začnou stěhovat do našich příbytků, lovit tu létající hmyz a rozmnožovat se. Mnohdy u nás dokonce přezimují. Pavouci na podzim velmi často nakladou vajíčka, ze kterých se na jaře vylíhnou mladí pavoučci a koloběh jejich života tak může pokračovat.
Kdy vylézají pavouci?
Pavouci nejčastěji vylézají ze svých úkrytů mezi 18. a 21. hodinou za účelem lovení kořisti nebo rozmnožování. Najít je můžete na dveřích i oknech nebo na stěnách a v rozích místností.
Co zabírá na pavouky?
1. Síť do oken a postřik
Pavouci se k nám mohou dostat i těmi nejužšími škvírkami, často prostřednictivím rámů oken. Vstup do domu jim můžete ztížit pořízením sítí do oken a také postřikem rámů. K tomu vám bohatě postačí přírodní odpuzovač pavouků, jako je olej z máty smíchaný s vodou, citrónová tráva či kůra, skořice, ocet nebo výluh z kaštanů či žaludů, který působí jako účinný přírodní repelent na pavouky.
Citronová tráva provoní koupel i jídlo. Jak ji pěstovat a používat?
2. Vymetení pavučin
Dostaňte z bytu veškeré pavučiny a neopomeňte na veškerá zákoutí a rohy. Pavouci se často ukrývají v komorách, sklepech apod.
3. Kočka nebo pes
Přítomnost domácího mazlíčka pavouci nemají v oblibě. Psi i kočky pavouky rádi loví a tím je ruší v jejich činnosti. Proto se někteří pavouci z domu odstěhují a zamíří raději k sousedům. Ani domácí mazlíček však nemusí být zárukou toho, že se pavouků nadobro zbavíte. Na ty nejotrlejší budete muset vyzkoušet jinou fintu.
4. Pryč s venkovním osvětlením
Létající hmyz i pavouky láká noční venkovní osvětlení. Proto ho raději omezte na minimum nebo si na zahradu nainstalujte světla, která se rozsvítí až na základě pohybu v okolí domu.
5. Přírodní vůně
Pavouci a eukalyptus – to je kombinace, která v žádném případě nejde dohromady. Pokud se chcete pavouků zbavit, pořiďte si eukalyptový vonný olej, smíchejte ho s vodou a s pomocí rozprašovače vystříkejte celou domácnost včetně těch nejmenších škvír. Odeženete pavouky a navíc krásně provoníte svůj byt.
6. Chemický postřik
Pavouky můžete vypudit i klasickým postřikem. Biolit na pavouky seženete v drogeriích i domácích potřebách. Během stříkání však dejte pozor, abyste se spreje nenadýchali. Zakryjte si předem nos i ústa a na závěr otevřete všechna okna, abyste zbytky postřiku vyvětrali. Zbavíte se veškerého lezoucího hmyzu a budete mít na pár týdnů pokoj.
7. Plašička
Pokud vše selže, máte možnost zakoupit plašičku pavouků, která funguje na principu ultrazvukových vln, které neobtěžují lidi ani domácí zvířata. Odradit však dokáže pavouky i další obtížný hmyz, který raději půjde o dům dál. Jedna plašička dokáže pokrýt jen 30 m2, a tak na větší plochu budete potřebovat plašiček více.
V ČR se přemnožila Zápřednice. Nejjedovatější pavouk ohrožuje hlavně děti
8. Lapače
Štítíte se pavouků a nevíte, jak chytit pavouka, který vám běhá po bytě? Pořiďte si lapače, které jsou k odchycení pavouků ideální. Výhodou je, že je můžete pak snadno vypustit zpět do přírody.