Plíseň pozná každý z nás naprosto bezpečně. Ať je již na jídle či třeba v koupelně. Ale zatímco plesnivý chleba nebo jablko okamžitě hodíme do koše, s koupelnou nic podobného udělat nemůžeme. O to víc je však důležité se plísně v koupelně zbavit a prostřednictvím preventivních opatření zařídit, aby se již nevrátila.
Protože plíseň má na lidský organismus dlouhodobě nepříznivé účinky, jako je astma, bolest hlavy či ekzémy. Navíc podle vědců může zapříčiňovat i vznik rakoviny.
Vlhkost + teplo + špína = plíseň
Proč se plíseň ve vaší koupelně vlastně objevila? Tato místnost, a obzvláště v panelákových bytech bez dostatečného odvětrávání, je pro ni rájem. Může za to neustále panující vlhkost, teplo a nečistoty.
V prvé řadě je dobrou prevencí proti plísni pravidelný úklid. A to jak odstraňování vypadaných vlasů, šupinek kůže, prachu apod., tak i důkladné omytí koupelny po použití hygienických přípravků.
Pokud máte pocit, že když umyjete vanu speciálním prostředkem a následně ji omyjete jen zlehka, účinek vydrží co nejdéle, jste zcela na omylu. Neboť tyto zbytky přípravků, stejně jako vlasy a ostatní špína, se stávají pro plíseň živinami. A ona pak může v klidu růst.
Větrejte
Dalším důležitým krokem je eliminovat vlhkost. Je dobré po každém sprchování vanu či sprchový kout vysušit, ideálně například stěrkou. Zásadní je také pravidelně větrat. Pokud máte v koupelně okno, mějte ho permanentně otevřené tzv. na ventilačku.
Velmi účinné je i prudké vyvětrání u místnosti, která je hodně vytopená, kdy otevřete okno nejvíce co to jde např. na 5 minut a necháte rychle vlhký vzduch vylétnout ven. Tento způsob větrání je účinný zejména v zimě. Takto větrejte po každém sprchování.
Součástí každé koupelny by měl být také ventilátor. Ten odvede vlhkost. Zvláště ve starých či panelákových bytech však může úplně chybět nebo být již léta nefunkční. Je-li to i váš případ, vyměňte ho.
Na samotnou plíseň použijte osvědčené přípravky, jako je například savo. I když ho zrovna třeba nevyhledáváte, pomůže vám zbavit se plísně tady a teď. A pak už jen stačí dodržovat výšeuvedené rady a zásady. Sbohem, plísni!
Tepelné mosty
Pokud je vaše koupelna spojená s obvodovou zdí domu, ve kterém žijete, mohou plísni napomáhat i tepelné mosty, které vznikají promrzáním zdiva a kumulováním vlhkosti ve zdi na základě velkých rozdílů teplot. Pomoci by vám pak mělo zateplení domu popřípadě umístění tzv. rekuperační jednotky, která vám zajistí výměnu vzduchu s venkovním prostředí bez ztráty tepla.