Jak na rozpraskané rty a koutky. I v zimě můžete mít krásná ústa
Šárka Jirchářová
11. 12. 2017
Rozpraskané rty a koutky trápí v zimních měsících téměř každou z nás. Některé však svádí s tímto nepříjemným problémem celoroční boj. Naše rty jsou bolavé na dotek, svědí, pálí a navíc nevypadají pěkně na pohled. Proč se to děje a jak se můžeme popraskaných rtů nadobro zbavit?
Proč máte rozpraskané rty a koutky?
Mráz nebo horko
Jelikož rty neobsahují mazové žlázy, jsou velice náchylné k vysychání. Popraskání rtů a koutků může mít několik různých příčin. Mnohdy si tyto potíže přivoláváme samy. Pokud si totiž při nízké venkovní teplotě olíznete rty v naději, že je tím ochráníte před jejich dalším vysoušením, jste na omylu. Olizování rtů vaše problémy jen zhorší a má za následek ještě masivnější praskání koutků i celých rtů. Rty jsou v nebezpečí nejen v zimě, ale také v létě, kdy hrozí jejich spálení, pokud si je pořádně nenamažete.
Málo pijete a špatně jíte
Rozpraskané rty a koutky můžete mít také kvůli dehydrataci organismu, která je způsobena nedostatečným pitným režimem. Stejně tak mohou vašemu tělu chybět určité látky, které potřebuje ke správnému fungování. Denně byste měli vypít alespoň 2 litry tekutin, a to zejména čisté vody a bylinných čajů. Do pitného režimu se nepočítá káva, černý čaj a slazené nápoje. Ty naopak náš organismus ještě více odvodňují a tělo tak potřebuje další tekutiny, aby se vyhnulo dehydrataci. Svůj jídelníček obohaťte o čerstvou zeleninu a ovoce a přidejte kvalitní obiloviny, maso a vejce.
Cukrovka
Určitou spojitost mají suché rty a cukrovka. Zvýšená hladina cukru v krvi se projevuje velkou únavou, neustálou žízní, hladem, nadměrným močením a také různými záněty, afty, svěděním kůže a poničenými suchými rty se sklonem k praskání. V případě cukrovky je důležité dbát na rady lékaře a pečlivě dodržovat jeho doporučení a dietní režim. Společně s ostatními příznaky tak časem vymizí i nepříjemné praskání rtů a koutků.
Infekční koutek úst
Jestliže trpíte na vracející se poprskané koutky, může jít o tzv. infekční koutek úst, neboli kvasinkovou infekci. Té se vlastními prostředky bohužel nezbavíte. Zda se jedná právě o váš případ, zjistíte až u lékaře. Ten vám předepíše speciální antimykotickou mast, kterou budete muset používat, dokud váš problém zcela nevymizí. Nejčastěji trpí na kvasinkové infekce lidé se sníženou obranyschopností organismu, těhotné ženy, diabetici, malé děti a starší lidé. Infekční koutek úst by se rozhodně neměl podceňovat. Velmi rád se totiž vrací a navíc je i lehce přenosný na vaše blízké. Proto radíme používat vlastní skleničku a hrníček, nepůjčovat si s kamarádkami rtěnky a balzámy na rty a do doby, než se postižený koutek uzdraví, vynechat líbání.
Těhotenství
Velmi často mívají ženy popraskané koutky v období těhotenství. Během něj totiž často chybí ženám některé důležité látky. Vyvážený poměr vitaminů a minerálů je důležitý k tomu, aby v našem těle fungovalo vše tak, jak má. Dítě si od matky bere všechny potřebné živiny, aby se mohlo správně vyvíjet, a proto může matce nějaký ten prvek chybět. Proto se doporučuje sáhnout po doplňcích stravy, které živiny doplní a zabrání nepříjemným zdravotním komplikacím. Pokud čekáte miminko a trápí vás popraskané rty a koutky, zaměřte se hlavně na vitaminy skupiny B, zinek a železo.
Koutky u dětí
Samostatnou kapitolou jsou rozpraskané koutky u dětí. Ty na ně trpí nejčastěji z důvodu slintání během spánku. Svou vinu na tom většinou nesou rovnátka, která během spánku zabraňují úplnému zavření úst a sliny se tak jednoduše dostanou ven a zatékají do úst, kde usychají. Pokud dětem tímto způsobem koutky popraskají, mají tendenci si je olizovat, čímž se prasklinky jen dále prohlubují. Proto je dobré děti naučit si koutky neolizovat a neokusovat rty. Dejte jim hojivý balzám, kterým si můžou několikrát denně rty přetřít.
Máte popraskané koutky? Raději se vyhněte citrusům, chilli papričkám, zázvoru, skořici a dalším pikantním potravinám, které jemnou kůži rtů ještě více podráždí a výrazně zpomalí proces hojení.
Rybí tuk a jeho účinky. Proč je nezbytný pro děti i dospělé?
Rozpraskané rty a koutky – hlavní příčiny:
- Olizování rtů při nízkých teplotách
- Spálení od slunce
- Nedostatečný pitný režim
- Chybějící vitaminy a minerály
- Cukrovka
- Kvasinková infekce
- Těhotenství
- Snížená imunita
Koutky a duchovní příčina
Zastánci celostní medicíny věří, že rozpraskané rty a koutky i suchá kůže mají duchovní příčinu, která je zakořeněná hluboko v nás. Kůže našeho těla představuje určitou hranici, skrze kterou komunikujeme s okolím. Pokud je hrubá, suchá a bolavá, měli bychom se snažit být méně zatvrzelí a nespokojení. Naopak bychom se měli více otevřít světu, zjemnit své chování a stát se vůči svému okolí pružnějšími.
Popraskané rty a léčba
Co na popraskané koutky rtu opravdu zabírá? Nejvíce záleží na vyvážené stravě, která by měla vašemu tělu dodat veškeré důležité živiny. Pokud máte popraskané rty do krve, skvěle zabírají také různé masti a krémy, které celý proces hojení urychlí a vám pomůžou rychle se zbavit svědění a bolesti.
Úprava jídelníčku
Správná skladba jídelníčku může popraskaný koutek nejen vyléčit, ale také mu do budoucna předejít. Důležitý je hlavně vyvážený jídelníček s minimem nezdravých tuků a cukrů. Naopak se zaměřte na čerstvé ovoce a zeleninu. Největší službu vám prokážou jablka, citrusy, listová zelenina, brokolice a paprika. Nezapomeňte ani na kvalitní maso, zejména hovězí a rybí. Pleti velmi prospívají také oříšky a semínka, která jsou plná kvalitních tuků a nenasycených mastných kyselin. Jídelníček doplňte o jáhly, quinou, ovesné vločky a pohanku.
Doplňky stravy
Pokud ani po úpravě stravy vaše problémy s rozpraskanými rty a koutky zcela nevymizí, nevěšte hlavu. Sáhnout můžete po doplňcích stravy, které seženete v každé lékárně. Pokud své potíže lékárnici popíšete, doporučí vám nasadit železo, zinek, vitamin C, A, E a hlavně vitaminy skupiny B. Tyto látky si můžete zakoupit buď zvlášť, nebo zvolit jeden jediný preparát, který vám dodá celý komplex vitaminů a minerálů. Je už jen na vás, čemu dáte přednost.
Dlouhodobé problémy se suchými rty a rozpraskanými koutky může značit vážnější onemocnění. Pokud vám naše rady nepomohou, navštivte raději svého lékaře, který vám udělá potřebná vyšetření a stanoví diagnózu.
Kdo maže, ten jede
V akutních případech vám v lékárně nabídnou speciální mastičky, které dokážou koutek v relativně krátkém čase zcela vyléčit. Velmi účinná je zinková mast na koutky, která zklidňuje podrážděnou pokožku a dokonce umí hojit i opary. Doporučuje se užívat hlavně na noc. Jestliže máte rozpraskané rty z důvodu rozjeté kvasinkové infekce, pomůže vám fungicid na koutky. Tato antimykotická mast na koutky je určená nejen pro dospělé, ale také pro děti už od novorozeneckého věku.
Účinnou prevencí je používání balzámů na rty, které je pomáhají zvlhčovat a udržují v nich potřebnou vláhu. V létě vždy volte balzám s UV filtrem, který zabrání spálení rtů. To samé platí i v případě, že se chystáte lyžovat. Horské sluníčko je stejně nebezpečné jako to letní. Pokud se vám přeci jen povede rty spálit nebo vám nepříjemně popraskají, vezměte si na pomoc přípravek s panthenolem a několikrát denně postižené místo namažte. Pokud nechcete používat balzámy na rty, můžete vyzkoušet čisté bambucké máslo, které je také velmi účinné. Vláčné rty vám pomůže udržet i lékařská vazelína.
Suché rty jsou mnohem náchylnější k tvorbě oparů. Nepodceňujte tedy prevenci a mažte své rty pravidelně balzámem!
Suché rty a babské rady
Nejlepší recept na suché rty znají naše babičky, které by vám doporučili vyhýbat se parfémované kosmetice a mazat rty čistým jelením lojem. Přímo zázračně působí med na rty, který je krásně vyživí. V dávných dobách se na suché rty, popraskané koutky i opary často doporučoval ušní maz, který měl rychle a přímo zázračně rty hojit. Na to si ale v dnešní době troufne opravdu málokdo. Skvěle funguje gel z aloe vera, který můžete koupit v lékárnách i některých drogeriích. Rostlinku aloe můžete navíc snadno pěstovat i doma a v případě potřeby mít první pomoc stále při ruce.