Jak na samovyšetřování prsu? Byli jsme na školení od profesionálů
Jana Langová
8. 3. 2017
Rakovinou prsu v České republice ročně onemocní přes 7 000 žen. Jedná se o druhý nejčastější nádor u žen. Ale i přesto, že počet odhalených případů stále stoupá, počet úmrtí naopak mírně klesá. Svůj podíl na tom má nejenom obrovský pokrok v medicíně, ale také od roku 2002 zavedený plošný screening, kdy každé dva roky má žena nad 45 let nárok na preventivní kontrolu na mamologii.
Nicméně, dva roky mezi jednotlivými vyšetřeními jsou dlouhá doba, a proto byste si svá prsa měla kontrolovat častěji. Například můžete v mezičase navštívit ultrazvuk.
Věděla jste, že pomoci si odhalit nádor včas můžete i vy sama, popřípadě váš partner? Stačí, když si v měsíčním plánu vynahradíte jeden večer pro samovyšetřování prsu. Zabere to jenom chvíli a vy budete více v klidu.
Prevence rakoviny prsu je základ
Jak si na svá ňadra správně sahat mi prozradily sympatické slečny Michaela a Andrea z neziskové organizace Loono. Loono bylo založeno před 3 lety studentkou medicíny Kateřinou Vackovou, která si sama prošla nádorovým onemocněním, a proto se rozhodla spojit síly s ostatními mediky a po celé České i Slovenské republice šířit osvětu v prevenci onkologických a kardiovaskulárních onemocnění. Momentálně republiku křižují s kampaní „Sahám si na ně každý měsíc“ s podtitulem #prsakoule, která upozorňuje na důležitost samovyšetřování při prevenci rakoviny prsu a varlat.
Pořádají workshopy, přednášky a edukační stánky, kde školení profesionálové učí na speciálních modelech, jak správně samovyšetřování provádět i co dělat v případě, že si bulku či jinou změnu odhalíte. Činí tak celé školení interaktivnějším a lépe zapamatovatelným a samotní školitelé těžké téma podávají odlehčeně a s nadšením.
„Na medicíně jsem rok a půl,“ začíná povídání Michaela a Andrea přikyvuje. „Já už v páťáku. K Loono jsem se dostala naprostou náhodou, ale ihned mě práce v něm pohltila. Moc se mi líbí jeho filozofie,“ navazuje. „Ve škole se zaměřujeme hlavně na léčbu, což je skvělé, ale nezbývá moc prostoru na prevenci.“
Vyšetření prsu může provádět váš partner
U samovyšetřování prsu je nejdůležitější pravidelnost. Jen tak můžete včas odhalit případné rostoucí změny.
„Samovyšetření prsu se provádí 1x měsíčně, 3.-5. den po skončení menstruace, kdy jsou prsa nejlépe prohmatná. Pokud žena menstruaci nemá, vybere si kterýkoliv den v měsíci.“
„Samovyšetření prsu má dvě fáze – pohledovou a pohmatovou. Nejdřív si stoupneme v dobře osvětlené místnosti před zrcadlo, dáme si ruce v bok a začneme pohledem na prsa. Sledujeme jakékoli změny, které tam minulý měsíc nebyly – změny bradavky, ta může být například vtažená nebo jinak zbarvená, dále změny kůže na prsou. Potom ještě zvedneme ruce nad hlavu – změní se tak rozložení prsou a my vidíme i části, které mohly být doteď skryté,“ instruuje Michaela a hned všechno rovnou předvádí i na modelu. Pokud žádné změny neodhalíte, zkusmo ještě zmáčkněte bradavku, zda z ní nejde výtok a jaké je případně barvy. „Obecně říkáme, že varovným signálem jsou barvy semaforu – tedy červená, žlutá a zelená. Výtok nemusí být známkou ničeho vážného, nejčastěji se jedná o zánět, ale i tak je důležité nechat se zkontrolovat.“
Pohmatovou část provádíme třemi prsty na plocho, nepícháme si do kůže, aby nás vyšetřování zbytečně nebolelo. Krouživými pohyby prohmatáme poctivě celé prso, včetně oblasti podpaží a nad klíční kostí. „Spousta lidí by neřekla, že tam ňadro ještě zasahuje a přitom se tam vyskytuje nejvíc nádorů,“ informuje mě Andrea. Kroužky provádíme vždy tři, první je povrchový, druhý jde více do hloubky a třetí by měl jít až téměř na žebra. Zároveň by ale samovyšetřování nemělo bolet, proto by si každá žena měla nastavit intenzitu podle svojí vlastní citlivosti.
Stejný postup probíhá i v případě, že by nás chtěl vyšetřit partner. Jak víc dokázat svou lásku než tím, že nám záleží na zdraví druhého? Důležité je myslet i na to, že rakovinu prsu může mít i muž.
„Víte, že až 30% změn objeví partner? Mají nás zkrátka v ruce.“
Kdo mi pomůže při podezření na nádor v prsu
Pokud byste si snad nahmatala nějaké změny a nebyla si jistá, zda se skutečně jedná o bulku, neváhejte a jděte k doktorovi. Přeci jenom je lepší jít k doktorovi 10x zbytečně než jednou přijít pozdě. „Vyrazte na gynekologii nebo k praktickému lékaři, ti to zkontrolují a ujistí se, že se nejedná o nic vážnějšího. Také je dobré do telefonu při objednávání říct, že jste si objevila nějaké změny, půjdete tak na kontrolu dřív,“ odhaluje prakticky tip medička.
A opravdu ta bulka v prsu jde nahmatat, jako na vašich modelech? Ptám se. „Ano, opravdu se nahmatat dá. Ale ne každá věc, co si člověk nahmatá, musí být nutně rakovina. Proto prosím nepanikařit!“ říká Andrea jedno z hesel jejich organizace. Spousta bulek totiž může vzniknout hormonální aktivitou anebo být v prsu přítomna dlouhodobě aniž by to něco znamenalo. „Podstatné je naslouchat svému tělu, znát ho, a pokud se nám zdá, že se děje něco neobvyklého nebo nás něco znejistí, tak navštívit lékaře.“
Nádorové onemocnění prsu. Pozor na geny!
Ačkoliv jedním z rizikových faktorů je věk nad 40 let a nejvíce ohrožené jsou ženy ve věkové kategorii 55-65 let, nádory prsu se nevyhýbají ani mladším ženám. Protože v mladším věku neexistuje ještě žádný plošný screeningový program a málokterá žena si každý rok zaplatí kontrolu prsu ultrazvukem, je nesmírně důležité, aby se i mladé ženy každý měsíc samovyšetřovaly. „My se snažíme cílit především na mladší generace, které by nenapadlo, že se nádor může týkat i jich,“ objasňuje mi Andrea.
„Na závěr bych chtěla říct – myslete na sebe, sahejte na sebe a nebojte se. Každý problém se dá řešit, důležité je se nebát a při sebemenší pochybnosti přijít včas k lékaři. Samovyšetřování je zábava, začněte s ním už dnes!“ uzavírá s úsměvem povídání Michaela. A nelze jí nedat za pravdu, je mnohem lepší nebát se navštívit lékaře, problém řešit včas a vyléčit se než to nechat zajít do nevyléčitelné fáze s metastázami. A pokud vás děsí mastektomie (chirurgické odstranění prsu), můžete se podívat, jak se s tím kreativně popraly jiné ženy, které si překryly jizvy po operaci zajímavým tetováním.
Foto: Ženy zakryly jizvy po rakovině prsu tetováním. Místo plastiky ornamenty
O rakovině prsu v číslech:
- Ačkoliv 2 000 žen své nemoci podlehne, 71 % ji překoná.
- V 99 % se rakovina prsu vyskytuje u žen, 1 % zbývá na muže.
- Nejrizikovější kategorie je ve věku 55-65 let.
- Od 45. roku máte nárok na mamologické vyšetření 1x za 2 roky.
- Bulky se nejčastěji objevují v tzv. horním zevním kvadrantu, což je místo od půlky prsu k podpaží až klíčním kostem. A to ve 47% případů.
Jak se může rakovina prsu projevit?
- Nejčastěji se projevuje jako hmatná nebolestivá bulka, ale také bolestí, změnami na kůži a na bradavkách, zvětšením mízních uzlin v podpaží nebo zvětšením prsu a netypickými výtoky z bradavky.
- Nicméně bulka v prsu nemusí hned znamenat rakovinu. Může to být spousta dalších věcí – hormonální změny, cysta, zánět nebo nezhoubný nádor.
- Riziko zvyšuje životní styl s nezdravým jídelníčkem a nedostatkem pohybu, věk nad 40 let, kouření, dlouhodobá hormonální terapie po menopauze a také genetika.