Už malé děti vedeme k tomu, aby si pravidelně čistily zuby a jedly tak, aby jim vlastní chrup vydržel co nejdéle. Správná péče o zuby a dásně je důležitá jak ze zdravotního, tak z estetického hlediska. Jaká pravidla dentální hygieny je nutné dodržovat, abychom lidi kolem nás okouzlovali zářivým úsměvem?
Čistěte si zuby po každém jídle
Čištění zubů je základ, o tom není pochyb. Ideální by bylo, kdybychom kartáček a zubní pastu použili po každém jídle, to bychom ale museli být stále doma nebo mít po ruce zdroj vody, což samozřejmě není možné. Proto u sebe noste žvýkačky bez cukru, které sice kartáček a pastu nedokážou nahradit, ale zabrání alespoň částečně ukládání jídla v mezizubních prostorech.
Používejte jemný zubní kartáček
Příliš tvrdé štětiny poškozují sklovinu, stejně jako přílišné drhnutí. Stačí čistit jemným tlakem, ať nezpůsobíte více škody než užitku.
Nezapomínejte na dentální nit
Mezizubní prostory je nutné ošetřovat zubní nití nebo speciálním kartáčkem, protože by se jinak mohly zanítit dásně, což je živná půda pro parodontózu.
Ústní vodu používejte před čištěním zubů
Obecně rozšířeným omylem je, že se ústa vyplachují ústní vodou až po čištění zubů. Důvodem je, že voda nemá nic vyčistit, ale svým složením pomáhá změkčit a uvolnit plak a bakterie na povrchu zubů. K jejich úplnému odstranění je potřeba následně použít kartáček. Ústní vodou rozhodně nezachráníte špatnou zubní hygienu!
Věnujte pozornost dásním
Při čištění zubů nezapomínejte masírovat i dásně stejným způsobem, jakým si čistíte zuby, tzn. horní dásně seshora dolů a spodní naopak.
Pravidelně měňte zubní kartáček
Zubní kartáček vyměňujte každé dva měsíce a nebo po každé nemoci. Také ho nezavírejte do pouzder nebo toaletních skříněk bez přístupu vzduchu, aby se na něm nemnožily bakterie.
Zuby si čistěte jen teplou vodou
Teplá voda je vhodná jak kvůli citlivým zubům, které ji lépe snášejí, tak kvůli snadnějšímu odplavování nečistot.
Po večerním čištění zubů už nic nejezte a nepijte
Zkrátka vyčistit zuby a spát!