Jak správně pečovat o vlasy? Bez pravidelné péče vám kadeřník nepomůže!
Taťána Kročková
10. 4. 2021
Péče o vlasy se může zdát banalitou, každodenním stereotypním procesem, který všichni znají. Ale není to pravda. Mít krásné a zdravé vlasy není v dnešní době přirozenou samozřejmostí, o vlasy je třeba se umět dobře starat. Zkušená kadeřnice vám může poradit co a jak, ale především vy sama byste si měla umět vysledovat, co vám dělá dobře, a co ne. Každému příroda nenadělila krásné a husté vlasy, ale vylepšování vlasů pomocí chemie nemusí vždy dopadnout dobře a neznamená to ten správný krok ke zdraví. Jaké známe přírodní tipy pro zdravé vlasy a co našim vlasům nejvíce škodí?
Mytí vlasů přírodními způsoby versus šampón s obsahem chemie
Jak vybrat šampón je opravdu důležité téma. Určitě je dobré zaměřit se na takové produkty, které obsahují látky, které neškodí našemu zdraví. Vyhněte se hlavně parabenům, sulfátům, propylenglykolu a diethanolaminu. Ani silikony, které obsahuje většina šamponů, nejsou pro vlasy to nejlepší. Silikony obalují vlasové vlákno, hromadí se ve vlasech a těžko se jich zbavujeme. Pokud si pak chceme vyživit vlasy přírodní maskou nebo zábalem na vlasy, přes vrstvu silikonů se účinné přírodní látky k vlasům vůbec nedostanou.
Jak vybrat šampón na vlasy a které látky obsažené v šamponech nám škodí?
Proto je vhodnější volit kvalitní bio šampony s přírodním obsahem látek, nebo vyzkoušet osvědčené domácí prostředky na mytí vlasů přírodní cestou. Patří mezi ně například mytí vlasů kváskem nebo žitnou moukou, ale i přírodním tuhým mýdlem s obsahem přírodních olejů a bylin.
Používání fénu, je zdravé či ne?
Pokud jste zastánkyní přirozené péče o vlasy, možná se domníváte, že používání fénu vlasům škodí a je lepší nechat vlasy po umytí volně uschnout na vzduchu. Což o to, určitě je to přirozené a pokud je venku teplé letní počasí, vlasy můžete mít suché za pár minut. Záleží také samozřejmě na jejich hustotě a délce. Fén bychom ale určitě doma mít měli. Při používání kvalitního fénu a správného postupu při vysoušení vlasů se nemusíte obávat, že vám horký vzduch zničí vlasy. Je ale vhodné před každým fénováním na vlasy aplikovat termální ochranu vlasů, která vlasy ochrání před negativním vlivem velkého tepla a také si vlasy oddělit například skřipcem a fénovat je po částech. Tím se nám značně zkrátí doba, po kterou musíme daný vlas ohřívat a vystavovat ho vysoušení.
Fén je rozhodně praktický a zdravý ve chvílích, kdy potřebujete odejít z domu bezprostředně po umytí vlasů do chladného a vlhkého počasí, protože to byste jistě hazardovali se svým zdravím. Rovněž není úplně nejlepší chodit spát s mokrými vlasy. Je to nezdravé po všech stránkách. Jednak riskujete nachlazení, jednak to také podporuje vytváření plísní a kvasinek na pokožce hlavy, které se vytvářejí ve vlhkých vlasech, mnohdy ještě zabalených v ručníku či pod čepicí. S tím souvisí také dlouhý pobyt doma v turbanu, pod kterým máte umyté dlouhé vlasy, které tak zůstávají dlouho vlhké. To už je opravdu vhodnější raději nechat vlasy volně uschnout, ale rozpuštěné a dobře pročesané.
Poslední věc, kterou je vhodné zmínit, že vysoušení vlasů fénem má velký vliv na jejich výslednou podobu po uschnutí. Vlas se totiž při schnutí tvaruje a chcete-li mít kontrolu nad tím, jak budou naše vlasy vypadat a zda budou působit nadýchaně, bez fénu toho nedocílíte. Při přirozeném schnutí vlasů obzvláště ženy s jemnými vlasy se budou velmi rychle potýkat se splyhlým účesem a to jistě nechcete…
Co škodí vlasům a co je vysušuje?
Kromě příliš horkého fénu, kterým si můžeme při nesprávném používání pálit vlasy, samozřejmě vlasy poškozuje a vysušuje používání žehličky na vlasy či kulmy. Tyto nástroje pro úpravu vlasů pracují s vysokými teplotami, které vlasům rozhodně neprospívají. Takže nejen příliš chemie, trvalé ondulace, nešetrné barvy na vlasy, laky, suché šampony a řasenky na vlasy, ale také drastická úprava pomocí vysokých teplot – to všechno vlasům škodí. Zdravá výživa a potřebné látky ve stravě pro zdravé vlasy to pak ale rozhodně jen tak nenapraví. Citlivější vlasy při opakovaném používání drastických prostředků na vlasy bohužel mohou zůstat již trvale zničené.
Jak si natočit vlasy přírodním způsobem?
Jde to i jinak! Pokud si chceme natočit vlasy, můžeme zvolit šetrné papiloty či natáčky, které jsou účinnější, pokud je použijeme na mokré či vlhké vlasy a necháme si je přes noc. Spát se v nich ale moc nedá, daleko příjemnější je praktický tip, který využívají už odedávna mladé dívky k tomu, aby měly krásně vlnité vlasy. Stačí jen uplést si po umytí vlasů copánky, sepnout je gumičkami a nechat takto přes noc. Čím více copánků si spletete, tím vlnitější vlasy ráno budete mít. Vlnité vlasy po aplikaci copánků však nevydrží dlouho, ale celý den určitě. A alespoň si tak budete moci každý den vytvořit nový účes.
Copánky však nezaplétejte příliš často a na delší dobu, i tímto způsobem se poškozují vlasy. Pokud si navíc zapletete dlouhé, husté a mokré vlasy a půjdete spát, ještě ráno budou nejspíše vlhké. To neprospívá vašemu zdraví a opět to podporuje vytváření plísní ve vlasech.
Přírodní barvy na vlasy a co vyzkoušet z domácí kuchyně?
Pokud si chcete vlasy přirozeně zesvětlit, můžete vyzkoušet heřmánkový odvar s citronovou šťávou, vlasy naopak zase přirozeně ztmaví odvar ze skořápek vlašských ořechů nebo odvar z dubové kůry. Variantou pro světlovlásky může být i přírodní henna na vlasy, která vlasy lehce ztmaví a zabarví na zrzavý odstín. Záleží na výchozí barvě vlasů.
Proti vypadávání vlasů zabírají vitamíny a minerály
Z vitamínů a prvků pro krásné a zdravé vlasy je třeba doplnit především zinek, selen, hořčík, biotin (vitamín B7), vitamín E, vitamín A (betakaroten), další vitamíny skupiny B (zejména B3, B5 – kyselina pantothenová, B6 a B12), dále také vitamín C, železo a jód. Všechny tyto vitamíny a minerály pro výživu vlasů můžete přijímat přirozenou formou ve stravě, anebo si zakoupit vitamínové přípravky speciálně určené pro kvalitní a husté vlasy, nebo proti padání vlasů.
Betakaroten – proti suchým a lámavým vlasům, vyživuje kořínky a pokožku hlavy, najdete jej třeba v mrkvi, dýni, červené paprice, batátech, řeřiše apod.
Vitamín B6, B12, železo, vitamín C a jód – proti padání vlasů, podporují krvetvorbu a vstřebávání železa, nedostatek jódu souvisí s onemocněním štítné žlázy a její nedostatečnou funkcí (hypotyreóza), při níž nadměrně vypadávají vlasy
Biotin (vitamín B7) – podporuje růst a hustotu vlasů, při jeho nedostatku dochází ke třepení konečků a lámání vlasů, zdrojem biotinu je například neloupaná rýže nebo kvasnice
Vitamíny skupiny B. Proč nám dnes chybí např. vitamin B12 a co nám hrozí?
Vitamín E , vitamín B3 – pro výživu vlasů a vlasových váčků, vitamín E lze doplnit pojídáním oříšků a semínek, například mandlí
Kyselina pantothenová (vitamín B5) – proti šedivění vlasů, najdeme ji v kvasnicích, vejcích, otrubách, semínkách a oříšcích
Zinek – proti plešatění a vypadávání vlasů hlavně u mužů, bohatým zdrojem jsou například dýňová semínka
Oleje na vlasy. Které jsou vhodné?
Občas není škodu vlasy vyživit některým z přírodních olejů. Mezi nejvhodnější oleje na vlasy patří arganový olej, mandlový olej, avokádový olej, olej z hroznových jader, jojobový olej, olivový olej i kokosový olej. Důležité je také vědět, jak oleje na vlasy správně používat. Olej nenanášíme přímo na vlasovou pokožku hlavy, ta se už tak dost sama o sobě mastí. Olej na vlasy se vtírá do konečků, vymývat se nemusí. Ideální je použití suchého oleje, takovým je arganový olej, který se nemastí. Dobrou službu a perfektní výživu vlasům poskytnou také další zmíněné oleje, ze kterých si můžete připravit vlasové zábaly a masky.
Do vlasů se vtírá i teplý olej, který můžeme použít jako zábal. Po 15 minutách působení pak vlasy umyjeme šamponem. Jak působí jednotlivé oleje na vlasy?
Arganový olej – patří mezi suché oleje, je výborný na suché a roztřepené konečky vlasů, zabraňuje lámání vlasů, usnadňuje rozčesávání, nevadí ani mastným vlasům
Arganový olej jako elixír na vaši pleť. Co umí a jak ho používat?
Olej z hroznových vlasů – posiluje a ozdravuje vlasy, dodává jim patřičné vitamíny, působí proti plísním, kvasinkám a tvorbě lupů
Avokádový olej, mandlový olej nebo jojobový olej – poskytují vlasům komplexní výživu a hodí se na všechny druhy vlasů, pro přípravu vlasových zábalů a masek, prospívají velmi suchým vlasům
Kokosový olej – je vhodný na vlasy i v průběhu léta, poskytuje péči, výživu a ochranu, dá se používat i místo tužidla či pomády, je vhodný také pro muže
Je kokos zdravý a jak na tom jsou jednotlivé kokosové produkty?
Přírodní masky a zábaly na vlasy. Které vyzkoušet?
Čas od času vlasům prospívá nějaký ten vlasový zábal či maska. Kadeřnice se ale vesměs shodují na tom, že působí pouze na přírodní vlasy, o které je pečováno přirozeným způsobem. Pokud používáte prostředky a šampony obsahující silikony, vzniká trochu problém, jak vyživit vlasy obalené silikonem. Silikony se ale také dají z vlasů stáhnout odborným způsobem pod dozorem kadeřnice, a to různými technikami.
Co na roztřepené konečky vlasů? Oleje, masky a přípravky, které pomohou
Z vlasových zábalů vám může prospět masáž vlasové pokožky teplým olejem z výše uvedených kvalitních rostlinných olejů, který vetřete do vlasů a poté přikryjete a necháte působit. Vlasy jsou pak hodně mastné, proto je potřeba je po 15 – 30 minutách pečlivě umýt v teplé vodě za pomoci přírodního mýdla nebo šamponu. Další možností je kombinace různých přírodních prostředků a bylinných odvarů. Vyzkoušet můžete třeba i rozšlehaná vejce, med, citrónovou šťávu, okurkovou šťávu, tvaroh či jogurt, nebo pivo!
Vlasová maska pro výživu suchých vlasů a roztřepených konečků
Utřete žloutek s medem, přidejte trochu citrónové šťávy a olivového oleje. Tuto masku můžete nanést jak pouze na konečky vlasů, tak i na celé vlasy. Nechte působit 20 minut pod igelitovým zábalem, poté důkladně opláchněte.
Vlasová koupel pro růst vlasů, proti lupům a kvasinkám
Připravte si směs silnějšího odvaru z kopřiv a tea tree oleje. Umyté vlasy touto směsí důkladně propláchněte, nemusíte již oplachovat a umývat. Počítejte ale s tím, že vám vlasy budou vonět po kopřivách a tea tree oleji. Tento recept podporuje růst vlasů, pomáhá u mastných vlasů, při tvorbě lupů a výskytu kvasinek a plísní či ekzému na vlasové pokožce hlavy. Hodí se i pro pány jako prevence proti plešatění.
Vlasová maska na normální nebo suché vlasy
Připravte si okurkovou šťávu (stačí normálně odšťavnit jednu větší salátovou okurku) a avokádový olej nebo olivový olej. Naneste na vlasy, nechte působit přibližně půl hodiny a poté opláchněte a umyjte přírodním šamponem. Okurková šťáva vlasy krásně hydratuje, avokádový olej vyživí.