Jak odpudit komáry. Rostliny, bylinky a babské rady, které je vyženou
Šárka Jirchářová
16. 8. 2019
Pijí vám komáři krev? Vyzbrojte se přírodními repelenty z aromatických rostlin a bylinek. Otravného hmyzu se zbavíte jednou provždy.
Nezvaní hosté
Otravné bzučení a svědění pokožky po komářím štípnutí neodmyslitelně patří k létu. Na komáry většinou narazíte u rybníků a jezer, kde si tento hmyz užívá vyšší vlhkost. Ve městě však stačí jen rozsvítit žárovku a otevřít okno. Během chvíle máte doma alespoň jednoho nezvaného hosta, který si chce pochutnat na vaší krvi.
Jaké nemoci přenášejí komáři? Některými se můžete nakazit i v Česku
Klasické repelenty nejsou pro každého
V drogeriích seženete množství repelentů proti obtížnému hmyzu od různých značek. Sice dobře fungují, ale nejsou vhodné pro malé děti, alergiky a ekzematiky. Nejčastější složka repelentů DEET navíc škodí našemu zdraví a způsobuje bolesti hlavy, slabost, bolesti kloubů a poruchy paměti. Z toho důvodu dává spousta lidí přednost bylinkám a babským radám.
Dejte šanci ultrazvuku
Ultrazvukové odpuzovače fungují na bázi frekvence zvuku, která komáry spolehlivě odradí. Malé krabičky, které zakoupíte v kamenných prodejnách i e-shopech vyluzují zvuk pohybující se v rozmezí 22 – 28 kHz. Nemusíte se ale bát, tento zvuk je pro lidské ucho neslyšitelný. Pokud chcete tuto fintu vyzkoušet, nemusíte hned utíkat do obchodu. Zvuk o této frekvenci si můžete díky aplikaci stáhnout i do svého notebooku nebo telefonu.
Komáři nesnáší aromatické bylinky
Čerstvé i sušené bylinky dokážou krásně provonět prostor a zároveň odpudit komáry i další otravný hmyz. Osvědčenými pomocníky jsou např. levandule, máta, meduňka, vratič, rozmarýn, jalovec, šalvěj, libeček či tymián. Perfektní je i skořice proti komárům a skvěle funguje také citronela proti komárům. Výborných účinků dosáhnete také s klasickým česnekem. Pokud nechcete používat bylinky a česnek, můžete sáhnout po aromatických olejích. Esenciální oleje v aromalampě krásně provoní celý váš domov a jako bonus vás ochrání před otravnými komáry.
Jak na komáry? Pomohou babské rady
Recept na domácí repelent z levandule bez chemie
Přírodní repelent funguje jako ochrana proti komárům i dalšímu hmyzu. Smíchejte sušený rozmarýn, levanduli a mátu. Vezměte 2 lžíce bylinné směsi a zalijte vroucí vodou v poměru 100 g bylinek na 1 l vody. Nechte alespoň 15 minut louhovat a v poměru 3:1 smíchejte s alkoholem. Repelent nalijte do lahvičky s rozprašovačem a používejte podle potřeby.
Rozmarýnový repelent
Sáček plný čerstvé nebo sušené rozmarýny přelijte litrem horké vody a louhujte, dokud odvar nevychladne. Poté přidejte lžíci vinného octa. Repelent nalijte do lahvičky s rozprašovačem a pravidelně stříkejte na celé tělo i oblečení. Pro delší výdrž uchovávejte v lednici.
Repelent z hřebíčku
Do decilitru francovky dejte lžičku hřebíčku, lahvičku zavřete a nechte týden louhovat. Poté můžete nálev používat jako repelent.
Jak na komáry na zahradě? Odlákejte je
Další možností je komáry nalákat na něco chutnějšího než je vaše krev. Smíchejte vodu se sušeným droždím a hnědým cukrem. Nalijte ji na dno plastové lahve nebo do kbelíku a položte pár metrů od místa, kde sedíte. Komáři nepůjdou na vás, ale na sladkou směs, kterou jste jim připravili.
Venku vám prý pomůže i mistička s cigaretovým tabákem, kolečka citrusů se zapíchaným hřebíčkem nebo afrikány a pelyněk. Podle babských rad je velmi účinné mazání pokožky vepřovým sádlem.
Odpuzovač komárů
Komár v ložnici je doslova noční můra. Miska s odpuzovačem komárů jim však zabrání vniknout až k vám domů. Smíchejte kokosový olej s čerstvou nebo sušenou levandulí (dobře funguje i levandulový extrakt) a misku položte do okna. Levandule samotná působí také jako účinný odpuzovač hmyzu do stanu.
Nadopujte se vitaminy B
Vitaminy skupiny B zrovna nepatří k tomu, co láká komáry. Tabletka B komplexu proto udělá velké divy. Pokud ji budete užívat každý den, komáři i klíšťata se vám budou obloukem vyhýbat. Tyto vitaminy jim totiž moc nevoní a raději se pustí do hledání jiné oběti.