Praní na nízké teploty sice šetří elektřinu i prádlo, ale může se stát, že časem se z pračky bude linout nepříjemná vůně. Co s tím?
Pokud perete na nízké teploty, v bubnu i trubkách se daleko více usazují zbytky prášku a aviváže, který mají onen nepříjemný odér na svědomí. Tyto nečistoty jsou totiž ideálním prostředím pro bakterie a tvorbu plísní.
První pomoc – vyšší teplota
Pokud vaše pračka začíná zapáchat, první věcí, kterou byste měli udělat, je vyprat na vyšší teplotu. Novější přístroje mají speciální programy na čištění pračky. Pokud takový nevlastníte, dejte do pračky staré ručníky a vyperte je alespoň na 60 stupňů. To také můžete jednou za čas praktikovat preventivně.
Pravidelné čištění
Ani praní na vysokou teplotu však není kouzelné. Aby byla pračka čistá a nezapáchala, musíte ji pravidelně čistit – zhruba jednou za měsíc až dva. Speciální prostředky na čištění praček jsou běžně k dostání v drogerii. Pořádně jím umyjte vnitřek pračky, dvířka, ale také přihrádky na prací prášek a aviváž.
Postrach jménem filtr
Důležitou částí pračky, na kterou nesmíte zapomínat, je filtr. Zpravidla ho najdete na čelní straně pračky pod dvířkami. Na něj se nachytávají jak zbytky prášku a špíny, tak věci, které jste třeba omylem nechali v kapsách. Jednou za pů roku jej vyjměte a opláchněte pod tekoucí vodou.
Větrat a větrat
A na závěr ještě jedna rada – čím víc vzduchu, tím lépe pro pračku. Po praní je v pračce samozřejmě vlhko, a pokud ji nenecháte vyschnout, vytváříte ideální prostředí pro plísně. Nechávejte tedy otevřená dvířka a nejlépe i povytaženou přihrádku na prací prášek.