Jak pěstovat floxy? Za minimum námahy se vám odvděčí záplavou květů
Michaela Šilháčková
20. 9. 2022
Flox (Phlox) neboli plamenka je rod rostlin zahrnující přibližně sedm desítek druhů. V Česku se ve volné přírodě žádný nevyskytuje, nicméně běžně jsou u nás floxy pěstovány v zahradách jako okrasné květiny. Podívejte se, jak o floxy pečovat, aby vydržely co nejdéle krásné.
Vysoké, nebo nízké kobercové floxy?
Floxy lze rozdělit do dvou základních skupin na nízké (kobercové) floxy a floxy vysoké i více jak metr. V záhonech se jako okrasné rostliny pěstují oba typy. Nízké floxy dosahují výšky několika centimetrů a vytváří husté kobercové porosty v bílé, fialkové nebo růžové barvě. Vysoké floxy leckdy dorůstají i 120 centimetrů a jsou rovněž oblíbené především díky bohatému kvetení.
Barvínek je stálezelená a odolná květina, které se daří v záhoně i truhlíku
Plamenka latnatá (Phlox paniculata)
Pod názvem flox si většina zahrádkářů představí plamenku latnatou. Je dostupná v celé řadě odrůd, které se liší výškou, velikostí květů i typem květenství. Co mají společné, jsou nízké nároky na pěstování a vysoce dekorativní vzhled. Krásně navíc působí nejen v záhonech, ale také v kyticích z řezaných květin.
Ve volné přírodě může plamenka latnatá dorůst do výšky až dvou metrů a obvykle nese růžové květy. Výsledkem mnohaletého šlechtění jsou o něco nižší zahradní kultivary, které jsou dostupné v široké paletě barev včetně odstínů modré, purpurové nebo červené.
Kdy floxy kvetou?
Doba kvetení se u vysokých a kobercových floxů liší. Výše zmíněná plamenka latnatá kvete od července do září, nízké kobercové floxy od dubna do května.
Květy všech druhů floxů jsou velmi působivé a mohou mít rozličné barvy od bílé přes různé odstíny růžové až po fialovou či modrou. Floxy jsou květy doslova obsypané, což z nich činí oblíbenou součást okrasných skalek a záhonů.
Zlatobýl je léčivá bylina, ale i okrasná květina, kterou snesou i alergikové
Pěstování floxů
Floxy nejsou náročné a porostou v podstatě všude. Nejčastěji se u nás pěstuje již zmíněná plamenka latnatá (Phlox paniculata), dále plamenka Drummondova (Phlox drumondii) a plamenka šídlolistá (Phlox subulata). První dvě jsou vysoké, poslední dorůstá do výšky kolem 15 centimetrů a vytváří husté kobercové porosty.
Plamenky mohou být jak trvalky, tak jednoletky. Obecně jim vyhovuje dostatek slunce a propustná půda. Co je důležité, je pravidelné zaštipování a odstraňování suchých částí – rostliny se nebudou vysilovat a vydrží dlouho v dobré kondici.
Stanoviště
Většině druhů floxů se daří na plném slunci, popřípadě v polostínu a v dobře propustné půdě. To je stran stanoviště v podstatě to jediné, co je nutné dodržet. Na půdu floxy prakticky žádné nároky nemají, porostou dobře i v půdách nepříliš výživných, kamenitých. Problém není dokonce ani větrné místo, nicméně vysoké druhy floxů mohou v takovém případě vyžadovat oporu.
Některým druhům floxů mohou vyhovovat poněkud odlišné podmínky, proto je vždy vhodné ověřit, jak přesně daný druh pěstovat. Například plamenka rozkladitá (Phlox divaricata) potřebuje spíše polostín a půdu bohatou na humus.
Na jaře můžete floxy obložit tenkou mulčovací vrstvou, která eliminuje růst plevelu a udrží půdu akorát tak vlhkou.
Zálivka a hnojení
Na zálivku je nutné pamatovat hlavně v případě teplého a suchého počasí. Měla by být pravidelná a spíše mírná, přemokření floxům nesvědčí. Platí, že menší problém je několikadenní sucho než přelití, na které mohou floxy reagovat zežloutnutím listů.
Pokud floxy pěstujete na nepříliš výživné půdě, je vhodné je jednou za čas přihnojit zahradním kompostem nebo hnojivem na zahradní okrasné rostliny. Je-li půda výživná, není hnojení nutné.
Zaštipování
Pravidelně je potřeba odstraňovat odkvetlé květy a suché části, aby měly rostliny dostatek síly pro další kvetení. Tvar rostlině dodáte občasným prořezáním, které můžete provádět v období od začátku podzimu až do prvních mrazů. Kromě toho, že podpoří pěkný vzhled floxu, také výrazně sníží riziko chorob a napadení škůdci.
Mečík je velkolepá květina, která vám bude zdobit nejenom zahradu, ale i vázy doma na stole
Přesazování
Vysoké druhy floxů, které se pěstují jako trvalky, je vhodné jednou za pár let rozdělit a oddělený trs umístit na nové stanoviště. Můžete je zasadit cca 60 cm od sebe, nebo vybrat zcela nové místo. Že je čas na přesazení, poznáte podle řídkého středu trsu a menšího množství květů. Dělení floxů provádějte nejlépe na jaře.
Sázení floxů
Nejsnazší je floxy pěstovat z řízků nebo sazenic, ačkoliv v přírodě se tyto rostliny snadno šíří pomocí semen.
Pokud floxy sázíte z květináčů, stačí vyhloubit jámu o dvojnásobku průměru květináče a rostlinu zasadit tak, aby horní část kořenového balu byla těsně pod povrchem půdy. Po zasazení flox důkladně zalijte.
Cínie neboli ostálka je houževnatá květina, co se týče škůdců. Vysaďte si tuto letničku!
Nemoci a škůdci floxů
Floxy jsou odolné vůči chorobám i škůdcům, pokud se tedy jedná o trvalky, vydrží na zahradě dlouhá léta. Většinu problémů způsobí nevyhovující podmínky, jako je například nedostatek slunce nebo přílišná vlhkost, která může být příčinou houbových onemocnění (např. padlí). Řešením je použití fungicidu a důkladné prořezání rostliny, aby se podpořila cirkulace vzduchu. Vyvarovat byste se měli také zalévání rostliny přes listy, které vznik plísní podporuje.
Ze škůdců floxy ohrožují mšice a také háďátka, která mohou způsobit vážné problémy včetně úplného zlikvidování rostliny. V případě napadení háďátky většinou nemá příliš smysl rostlinu zachraňovat. Jako prevence proti tomuto druhu hlístic se doporučuje vysadit do skalky afrikány nebo měsíčky lékařské, které mají odpuzující účinky. Mšice pomohou zapudit levandule, saturejky nebo lichořeřišnice.
Zdroje: ceskestavby.cz, ireceptar.cz, gardenersworld.com, almanac.com, thespruce.com