Jak pěstovat surfinie? Stačí dodržet pár pravidel a záplava květů je zaručena
Michaela Šilháčková
3. 10. 2022
Hledáte-li krásně kvetoucí rostliny, které se hodí do truhlíků či závěsných nádob, mohou být surfinie tou správnou volbou. Při vhodné péči vytváří působivé převisy a kaskády květů, které budou skutečnou ozdobou okenního parapetu nebo terasy. Co jsou vlastně surfinie a čím se liší od petúnií? Jak a kde surfinie pěstovat, aby se jim dobře dařilo? A jakým způsobem tyto rostliny namnožit, pokud jich chcete mít více?
Co jsou surfinie?
Surfinie jsou letničky, které se vzhledem k jejich převislému habitu nejčastěji pěstují v truhlících a závěsných nádobách. Lze říci, že se jedná o druh převislé petúnie, nicméně ne všechny převislé petúnie jsou zároveň surfinie.
Ve skutečnosti je surfinie registrovanou ochrannou známkou pro konkrétní odrůdu petúnie, kterou v roce 1990 představila japonská firma Suntory. Surfinie byly speciálně vyšlechtěné tak, aby dlouho kvetly, tvořily bohaté převisy a odolaly nepříznivým povětrnostním podmínkám. Díky těmto vlastnostem se brzy staly oblíbenými a rozšířily se také do dalších koutů světa. V současnosti se surfinie pěstují prakticky ve všech zemích evropského kontinentu. Hodí se jak do truhlíků, tak do závěsných květináčů.
Kromě toho, že jsou surfinie odolnější vůči větru, jsou také méně ohrožené chorobami a škůdci. Snesou i jarní či podzimní mrazíky a rychleji rostou, což je také důvod, proč je mnoho lidí upřednostňuje před klasickými petúniemi.
Jaký je rozdíl mezi surfinií a petúnií?
Z výše zmíněného tedy vyplývá, že surfinie je vlastně speciálně vyšlechtěná petúnie, která má mnoho ceněných vlastností. Od petúnií se surfinie liší především odolností – snesou déšť, vítr i nízké teploty a nebývají tak často napadány škůdci nebo chorobami. Také bohatěji a déle kvetou a o něco rychleji rostou.
Na první pohled byste však surfinii od petúnie zřejmě nepoznali, protože jejich květy vypadají téměř stejně. Nepatrným rozdílem je, že surfinie mívají květů více, bývají však menší než květy petúnií. Nároky na pěstování petúnií a surfinií se řídí v podstatě stejnými pravidly, ovšem platí, že petúnie jsou obecně méně odolné.
Surfinie a mráz
Surfiniím se nejlépe daří při teplotách lehce nad 20 °C. Mráz surfiniím vadí, stejně jako petúniím, ačkoliv jarní či podzimní mrazíky by měly přečkat bez újmy. O mrazuvzdornou rostlinu se však nejedná. Surfinie jsou ostatně letničky, což znamená, že zimu ani nepřečkávají a každý rok se musí vypěstovat znovu.
Jak na pěstování surfinií?
Svými nároky na péči se surfinie příliš neliší od petúnií, nicméně velkou výhodou je jejich menší náchylnost k poškození v důsledku různých atmosférických jevů, jako je například déšť. Přílišnou vlhkost sice zrovna nemilují, pokud však zmoknou, poměrně rychle se vzpamatují a vrátí do původního stavu, na rozdíl od petúnií, které jsou po dešti o poznání méně vitální.
Určitě to však neznamená, že by surfinie byly nesmrtelné – pořád jde o poměrně citlivé a křehké rostliny, kterým bude nejlépe vyhovovat chráněné stanoviště, specifický substrát, pravidelná zálivka a přihnojování.
Stejně tak se doporučuje vysazovat surfinie až poté, co definitivně přejdou mrazy, ačkoliv by občasné ranní mrazíky měly přečkat bez větší újmy.
Substrát
Nejlepší je surfinie pěstovat v dostatečně propustném, na živiny bohatém a mírně kyselém substrátu. Existují speciální substráty přímo pro surfinie, které mají složení odpovídající poněkud vyšším nárokům těchto rostlin. Díky tomu si nemusíte lámat hlavu s tím, jak zeminu správně namíchat.
Osteospermum neboli paprskovka: Krásná rostlina, která pokvete až do října
Stanoviště
Surfinie můžete pěstovat v různých druzích nádob. Ať už se rozhodnete pro truhlíky, nebo například závěsné květináče, dejte pozor, aby na surfinie nesvítilo přímé slunce. Zároveň ale potřebují dostatek světla, proto je nejvhodnější je umístit na jižní či jihovýchodní stranu domu. Stanoviště by také mělo být chráněné před větrem, abyste zbytečně neriskovali poškození rostliny.
Zálivka
Optimální zálivka je nezbytnou podmínkou pro to, aby surfinie dobře rostly a krásně kvetly. Jakmile se jim nebude dostávat dostatečné množství vláhy, jejich růst se zpomalí a kvetení ustane. Pokud naopak surfinie přelijete, hrozí hniloba kořenů a další choroby, jejichž následky mohou být fatální. Že jsou surfinie přelité, poznáte podle toho, že rostlina vadne, ačkoliv je substrát vlhký. V takovém případě je potřeba surfinii hned přesadit do nového substrátu a několik dní ji nechat bez zálivky. Pokud ji přesadíte zavčasu, s největší pravděpodobností se za pár dní zotaví.
Zálivka musí být dostatečná a pravidelná, nicméně ne nadměrná. Vždy nechte substrát mírně vyschnout a až poté rostliny opět zalijte. Ideální dobou pro zalévání je ráno před východem slunce, nebo naopak večer po západu. Frekvenci zalévání je vždy nutné přizpůsobit počasí.
Jaké květiny zasadit do truhlíků a jak je zkombinovat? Inspirujte se!
Hnojení
Surfinie kromě výživného substrátu potřebují také hnojení, a to ideálně hnojivem s postupným uvolňováním živin. Nemělo by obsahovat velké množství dusíku, který by sice podpořil růst rostliny, ale potlačil by její kvetení. Mezi prospěšné látky pro surfinie naopak patří draslík a fosfor.
Hnojení je při pěstování surfinií nezbytné. To, že rostlina trpí nedostatkem živin, případně poznáte podle žloutnoucích listů.
Množení surfinií
Pokud si chcete surfinie namnožit, můžete tak učinit velmi snadno pomocí řízků. Odeberte řízek dlouhý cca 10 centimetrů, namočte jej do stimulátoru růstu a zapíchněte do nádoby s vhodnou zeminou. Substrát udržujte mírně vlhký a nedávejte rostlinu na přímé slunce. Zhruba po třech týdnech budete moci surfinii přesadit do venkovního květináče nebo truhlíku.
Jak zaštipovat surfinie?
Zaštipování je dalším úkonem, který byste při pěstování surfinií neměli opomíjet. Rostlina bude vitálnější, košatější a na pohled zkrátka krásnější. Zaštipování je však důležité jen u mladých rostlin, ty starší stříhejte pouze tak, abyste udrželi požadovaný tvar.
Choroby a škůdci surfinií
Největší hrozbu pro surfinie představuje přílišná vlhkost, respektive nadměrná zálivka. Jak jsme již uvedli výše, pokud rostlina vadne, zatímco je substrát vlhký, jedná se s největší pravděpodobností o známku přelití. Surfinii je v takovém případě nutné co možná nejrychleji přesadit do nového substrátu a několik dní ji nezalívat.
Petúnie zkrášlí parapet i balkon. Jak se o ně starat, aby dlouho vydržely?
Následkem nadměrné vlhkosti bývá hniloba kořenů a různé plísňové choroby, které mohou rostlinu zahubit, proto je dobré dbát také na prevenci v podobě fungicidních přípravků.
Ze škůdců mohou surfinie napadnout například molice, mšice nebo svilušky. Jako prevence proti různým druhům parazitů poslouží běžně dostupné postřiky.
Zdroje: nature-and-garden.com, abecedazahrady.dama.cz, jardineriaon.com, horticulture.co.uk