Už jste někdy slyšeli o tibetské kefírové houbě? Pokud ne a máte rádi mléčné výrobky, měli byste zpestřit. Již během pár dní ji můžete doma pěstovat a vychutnat si tak domácí kefír.
Co je tibetská houba?
Tibetská nebo také kefírová houba pochází z Tibetu a Kavkazkých hor. Jedná se o kombinaci kvasinek a bakterií v cukrech a tucích. Na první pohled může působit jako květák.
Kde kefírovou houbu koupit?
Tibetskou houbu je snadné zakoupit třeba na internetu. Cena se pohybuje už pod 100 Kč a zaslána vám bude balíkem přímo k vám do schránky.
Jak pěstovat tibetskou houbu?
Je to jednoduché a zvládne to každý. Houba se pěstuje v mléce a celý proces není nijak náročný. Výsledkem je lahodný kefír.
Na jednu dávku kefíru si připravte:
- 1 dávka tibetské houby
- 1 l mléka
- cedník
- větší sklenice nebo džbán
- utěrka
Sítko použijte pokud možno z plastu. Kovové nádobí ničí totiž prospěšné látky.
Houbu nejdříve opláchněte studenou vodou, dokud nebude odtékající voda čirá. Poté ji nasypte do sklenice nebo džbánu a ihned zalijte mlékem. Zakryjte utěrkou a dejte do lednice na zhruba 3-5 dní dokud mléko nebude dostatečně husté. Po uplynulé době kefír přeceďte a máte hotovo, můžete začít konzumovat.
Negativní účinky tibetské houby. Může vám kefírový nápoj něco udělat?
Houbu lze opakovaně využít
Z jedné dávky houby můžete vytvořit kefír až několikrát. Houbu stačí vždy řádně opláchnout, aby na ni nezbyl žádný kefír a celý postup znovu opakovat.
Jakmile nevznikne po pár dnech kefír, ale voda, stačí houby znovu opláchnout a rozpůlit. Potom můžete zvesela opakovat celý postup.
Nekonečná tibetská houba
Pokud máte doma houbičky a zrovna se nechystáte k přípravě kefíru, můžete je uchovat v lednici až po dobu 14 dní nebo je zamrazit. Po rozmrazení je pak můžete opakovaně využít.
Léčivé účinky tibetské houby
Tibetská houba je malým zázrakem. Má příznivé účinky na slinivku, játra, střeva, žlučník nebo ledviny. Mimo jiné zabraňuje únavě a zpomaluje proces stárnutí. Není proto nad to vychutnat si sklenici zázračného nápoje.