Potahování dortu fondánem nebo marcipánovou hmotou je jednoduché. Stačí jen vědět, jak na to. Máme pro vás tipy, jak obarvit fondán či marcipán, upéct korpus a dort jednoduše potáhnout.
Udělejte radost vlastnoručně upečeným dortem
Nemusíte být profesionálním cukrářem, abyste upekli a nazdobili dort. Každý může upéct marcipánový dort pro děti nebo překvapit svůj protějšek a připravit mu marcipánový dort pro muže. Dorty z marcipánu vypadají na první pohled složitě a mnoho lidí se bojí do jejich přípravy pouštět. Ale pokud nebudete chtít hned napoprvé z marcipánu vytvářet umělecká díla, věřte, že se vám dort povede. Jednodušší variantou je dort potažený fondánem. Tato cukrářská potahovací hmota se tolik netrhá a mnohem lépe se s ní pracuje. Pro začátečníky je proto naprosto ideální.
Bez čeho se neobejdete
- upečený dortový korpus
- cukrářská potahovací hmota
- máslový krém
- potravinářská gelová barva
Jak udělat piškot na dort, jednoduché recepty i pro začátečníky
Jak vyrobit doma pravý marcipán. Je mnohem zdravější, než ten falešný!
Potahování dortu krok za krokem
- Přichystejte si upečený a vychladlý dortový korpus a rozřízněte ho napůl. Použít k tomu můžete speciální dortovou strunovou kráječku, obyčejnou nit nebo nůž. S nití se vám však podaří vykouzlit zcela rovné a souměrné pláty korpusu.
- Vrstvy korpusu potřete máslovým krémem nebo směsí másla a pudinku. Pokud není dort souměrný, zarovnejte jeho kraje směsí odříznutého korpusu a máslového krému.
- Nyní krém natřete i na boky korpusu. Nejlépe vám to půjde plochým cukrářským nožem nebo rovnou stěrkou.
- Když máte boky dortu natřené, naneste krém i na horní část. Zkontrolujte, zda je dort rovnoměrně potřený krémem a dejte ho na 24 hodin chladit do lednice. Pokud nemáte tolik času, nechte ho v chladničce alespoň 5 hodin.
- Ještě předtím, než se pustíte do potahování dortu, je třeba hmotu obarvit potravinářským barvivem. A jak obarvit fondán co nejefektivněji? Potahovací hmotu rozdělte na několik částí, aby se vám s ní lépe pracovalo. Pomocí párátka naneste na jednotlivé kousky koncentrovanou barvu a zapracujte ji hnětením hmoty rukama.
- Jakmile máte hmotu obarvenou, pusťte se do vyválení hmoty na dorty. Nejlépe se vám bude pracovat se silikonovou podložkou posypanou moučkovým cukrem. Ještě předtím si ale spočítejte, jak velká by měla vyválená hmota být. Započítejte si 2x výšku okraje dortu, průměr dortu a cca 3 cm na každé straně přes okraj. Potahovací hmotu pak vyválejte na asi 3 mm silný plát.
- Ve chvíli, kdy máte hotovo, je na čase přenést vyválenou hmotu na korpus. Práci vám může usnadnit váleček, který umísíte doprostřed potahovací hmoty a tu pak přeložíte a společně s válečkem přenesete na dort.
- Potahovací hmotu uhlaďte nejprve na horní části dortu. Jednou rukou hmotu nadzvedávejte a druhou rukou napodobujte sekavé pohyby. Na dortu se tak nevytvoří záhyby.
- Až budete mít hmotu uhlazenou, odřízněte její okraje ostrým nožem.
- Nyní můžete ze zbylého fondánu vytvořit ozdoby na dort podle své fantazie.
Rozdíl mezi marcipánem a fondánem
Fondán
Jedná se o potahovací a modelovací hmotu vyrobenou z cukru s příměsí vody a mandlového aroma. Před obarvením má čistě bílou barvu a hodí se k potahování dortů, muffinů, rolád a dalších moučníků. Je tvárnější a elastičtější, proto se k potahování hodí o něco více než klasický marcipán. Navíc je méně lepivý a tolik se netrhá.
Marcipán
Sladký marcipán je složený z cukru a mandlí. Díky mandlím má lehce nažloutlou barvu a také po nich příjemně voní. Má neopakovatelnou chuť a mnoho lidí na něj nedá dopustit. Lehký dort s marcipánem je skvělou volbou do letních měsíců.
3 nejlepší recepty na třešňový dort, kterými oslníte své okolí!
Korpus na potahovaný dort – recept
Ingredience:
- 150 g hladké mouky
- ½ balíčku prášku do pečiva
- 3 vejce
- 120 g moučkového cukru
- 1 balíček vanilkového cukru
- 90 ml rostlinného oleje
- 60 ml vroucí vody
Postup:
- Bílky oddělte od žloutků a vyšlehejte je do tuha. Poté do nich přidejte polovinu cukru a chvíli dále šlehejte.
- V další míse ušlehejte žloutky smíchané se zbytkem cukru do pěny a přidejte olej, vodu, mouku a prášek do pečiva.
- Do směsi přidejte ušlehané bílky.
- Těsto nalijte do vymazané a vysypané dortové formy a pečte na 175 stupňů Celsia.
- Upečený dort vyndejte a nechte pomalu zchladnout.
Punčovina pod potahovku – recept
Punčovina se skvěle hodí k přípravě 3D dortů nebo k doladění různých nerovností.
Ingredience:
- pořezané zbytky dortového korpusu nebo dětské piškoty
- máslový krém
- marmeláda
- rum
Postup:
- Zbytky korpusu rozdrobte do misky, přidejte trochu rumu, krému a marmelády.
- Pomocí vidličky nebo ručního šlehače směs rozmíchejte.
- Jakmile vznikne hustá a vláčná směs, můžete ji začít nanášet na dort pomazaný tenkou vrstvou krému a vrstvu zarovnejte.
- Potřený korpus dejte zchladit do lednice, aby si punčovina sedla a nikam neujížděla.
- Před potažením fondánem nebo marcipánem namažte ztuhlou punčovinu další tenkou vrstvu máslového krému a nechte opět pár hodit zatuhnout.