Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak poznat atopický ekzém? Poradíme také s léčbou!

Atopický ekzém se objevuje už u kojenců a batolat, ale může postihnout i dospělého člověka, který nikdy předtím neměl žádné problémy. Pokud se vám někdy něco takového stalo, připravte se na úporné svědění, pálení až bolest vysušené, rozpraskané pokožky, která se může sekundárně zanítit a hnisat. Připravte se na probdělé noci a nutkání škrábat si postiženou kůži. To, že ekzém nehezky vypadá je to nejmenší. Co se s tím dá dělat, jak žít s atopickým ekzémem, co jej způsobuje a jak si můžeme ulevit? Které prostředky přírodní medicíny na atopický ekzém zabírají?

Co je to atopický ekzém?

Atopický ekzém je přehnaná imunitní odpověď organismu na podněty, které nedokáže dobře zpracovat. Nejčastěji souvisí s alergiemi, přičemž může jít jak o kontaktní alergii, nebo také, jak se v mnoha případech potvrzuje, o potravinovou alergii. Ekzém sám o sobě se definuje jako akutní či chronický zánět kůže infekčního či neinfekčního původu. Atopický ekzém pak vypovídá hlavně o netypicky, neurčitě a nevyzpytatelně reagující kůži na mnohé vnější či vnitřní pochody, proto mívá atopický ekzém mimo jiné i přímou souvislost s lidskou psychikou a funkcí nervové soustavy, která je v přímém propojení s imunitním systémem.

Psychosomatická mapa strachů odhalí příčinu vašich nemocí

Atopický ekzém – duchovní příčiny nemocí a psychosomatická medicína

Atopický ekzém velmi úzce souvisí s psychikou. Nelze vyloučit, že právě nervozita a velký stres mohou podnítit rozvoj ekzému. To vše nejčastěji bývá v kombinaci s potravinovou alergií a s projevy různých alergií obecně. V rámci psychosomatiky kůže reaguje zvýšenou sebeobranou na stres, vytváří takzvanou hroší kůži, anebo vylučuje z těla ven nadměrné toxiny a veškerou zátěž, které se náš organismus potřebuje zbavit. Může jít také o nevyjádřené a potlačené emoce, zejména negativní emoce jako jsou strach, vztek a podobně.

Příznaky atopického ekzému

Atopický ekzém se projevuje jako nadměrně suchá kůže, která ztrácí svou odolnost. Může být doprovázena výsevem vyrážek, které se chronicky zanítí. Pokožka je zarudlá a výrazně svědivá, případně se vytvářejí i otoky a puchýře. Kůže se pak olupuje, skrze vysokou a úpornou svědivost dochází k neustálému škrábání pokožky a neklidu postiženého, který si mnohdy postiženou kůži rozdrásá až do masa. Velmi často se v souvislosti s atopickým ekzémem objevuje napadení pokožky stafylokokem zlatým, dochází tak ještě navíc k druhotné bakteriální infekci.

Atopický ekzém se zpravidla vyskytuje na typických místech, někdy připomíná také autoimunitní onemocnění lupénku. Nejčastěji jsou to prsty, dlaně, hřbety rukou, předloktí, lokty, podkolenní jamky, krk a dekolt, obličej, případně i lýtka. Méně často se atopický ekzém objevuje na břichu a zádech, to pro toto onemocnění obvykle nebývá typické.

Alergie na prací prostředky. Jak se jim vyvarovat?

Atopický ekzém u kojenců a dětí

Atopický ekzém se může začít objevovat již od kojeneckého věku, a to nejčastěji z toho důvodu, že je dítě alergické na bílkovinu kravského mléka – již v době, kdy jej matka kojí. Řešením této situace je výhradní kojení, ovšem s tím, že matka dítěte striktně vyloučí veškeré mléko a mléčné výrobky ze svého vlastního jídelníčku, případně také další dráždivé a alergizující potraviny. Ekzém u dětí se často pak objevuje ve chvíli, kdy žena přestává kojit a nabídne dítěti umělou výživu. I v těchto případech je potřeba držet eliminační dieta a buďto dítě kojit, nebo například po poradě s pediatrem, kožním lékařem a alergologem nabídnout dítěti hypoalergenní či jiné speciálně upravené mléko.

Dieta a dobrá péče o pokožku obvykle pomohou k tomu, že dítě z atopického ekzému takzvaně vyroste. To znamená, že jeho imunitní systém začne pracovat lépe, organismus se přizpůsobí a přestane tímto nežádoucím způsobem reagovat. Dráždit mohou i prací prášky, kosmetika, srst domácích mazlíčků a podobně, proto je opravdu zásadní mít doma ekologickou domácnost a používat výhradně hypoalergenní přípravky, pokud se úporný ekzém u vašeho dítěte objeví.

Atopický ekzém u dospělých

Atopický ekzém může propuknout v kterémkoliv věku jako přehnaná imunitní reakce na různé podněty, nebo na stres. Je skutečně potřeba přizpůsobit svůj život tak, abychom co nejvíce omezili jak stres, tak alergeny a dráždivé látky, jinak se člověk atopického ekzému jen tak nezbaví. Atopičtí lidé vědí, že časté ataky ekzému se objevují jak s příchodem jara, tak i na podzim. Atopický ekzém se obecně velmi zlepšuje v létě, obzvláště u moře. Bohužel v tomto období ale zase mnohé alergiky trápí alergie na slunce projevující se výsevem svědivých puchýřků a případným zanícením pokožky.

Alergie na šperky, za kterou nemůže stříbro, ale nikl

Léčba atopického ekzému

Léčba atopického ekzému spočívá spíše v dobré prevenci, podpůrných opatřeních a změně životního stylu. Pokud jsou u člověka zjištěny různé alergie, je třeba se alergenům co nejvíce vyhýbat, případně dbát doporučené léčby stran alergologa, například užívání antihistaminik a podobně. Dále je velice rozhodující jídelníček ekzémem postiženého člověka. I když mu třeba na alergologii v rámci provedení testování na alergeny z krve žádné alergie nevyšly, je třeba vysledovat, jaké potraviny ekzém zhoršují či přímo vyvolávají. Nejčastěji za ekzémem stojí i různé potravinové nesnášenlivosti a nepravé alergie, které mohou rovněž souviset s histaminovou intolerancí.

Histaminová intolerance trápí hlavně ženy a děti. Kterým potravinám se vyhnout?

Obecně se doporučuje se při ekzému vyhnout mléku a mléčným výrobkům, ostrému koření, dráždivým látkám, emulgátorům, dále do skupiny méně snášenlivých potravin patří například rajčata a kečup, kakao a čokoláda, anebo pivo, víno, přezrálé ovoce, fermentované obiloviny a mnohé další. Je potřeba vše individuálně vysledovat a zjistit, které potraviny nám nedělají dobře. Totéž se týká používání parfémů, kosmetiky, čistících, pracích a hygienických prostředků. Ideální je volit šetrné bio přírodní produkty.

Kortikoidy na ekzém jsou někdy potřeba

V akutní fázi se zanícená kůže ošetřuje mastmi s obsahem kortikoidů či jiných protizánětlivých složek. Pokud se jedná o druhotnou bakteriální nákazu pokožky, používá se lokální antibiotická mast. Základem je každodenní promazávání kůže vhodnými prostředky. Mezi ně může patřit jak například bambucké máslo, tak sádlo, hypoalergenní krémy a masti, které tvoří jen tuková složka bez chemických látek, parfémů, konzervantů, emulgátorů a podobně. V lékárně seženete značkovou hypoalergenní kosmetiku určenou přímo pro atopickou pokožku, někdy tyto krémy a masti bývají i s přídavkem zinku.

Bambucké máslo na vlasy, jizvy či ekzém. Proč je vhodné do kosmetiky?

Dráždit může i nevhodné oblečení, lůžkoviny, roztoče, prach, plísně, zvířata, trávy a pyly, nevhodné pracovní prostředí a nečisté práce, práce s čistícími a chemickými prostředky a podobně. V těchto případech při výskytu ekzému na rukou je opravdu lepší buďto používat soustavně ochranné prostředky, anebo lépe změnit zaměstnání.

Jak na atopický ekzém přírodním způsobem

Vždy pomůže absolvovat detoxikaci jater a střev, zbavit se usazených toxických látek. Tělo tak bude lépe odbourávat škodlivé, dráždivé a toxické látky z těla a také alergeny. Reakce vašeho organismu budou mírnější a atopický ekzém bude pro vás pomalu ale jistě minulostí.

Při výskytu ložisek atopického ekzému ve velkém a při úporném svědění, zkuste nejprve vyloučit mléko a mléčné výrobky, postupně další potraviny, vždy minimálně po dobu jednoho měsíce. Začněte pít čaj z kořene smetanky lékařské a řepíku, přidávejte si do jídla na špičku nože drcené semínko ostropestřce mariánského. Pro zdravá střeva je vhodné užívat laktobacily a pít odvar z praženého čekankového kořene. Vyplatí se také vysadit ze stravy cukr a veškeré sladkosti, alkohol, přezrálé ovoce, bílé pečivo a pšenici.

Ložiska ekzému můžete oplachovat v odvaru z měsíčku lékařského, potírat je měsíčkovou mastí nebo měsíčkovým olejem (z ryze přírodních surovin, bez obsahu dráždivých látek a esenciálních olejů) nebo také čistým třezalkovým olejem (s tím ale nechoďte na slunce).

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak poznat atopický ekzém? Poradíme také s léčbou!