V České republice se projevuje těžká dyslexie u asi 2 % dětí, převážně u chlapců. Je vaše dítě dyslektik? Jak poznáte dyslexii?
Co je to dyslexie?
Dyslexie je vývojová porucha, která se projevuje u dětí při jejich vyjadřování, čtení nebo psaní. Dyslexie dětem způsobuje problémy při učení, avšak neznamená to, že by byly hloupé! Mnoho dyslektiků se dokáže se svou poruchou vyrovnat a často jsou to velmi vzdělaní lidé, které v dospělosti pracují na vysokých pozicích!
Co způsobuje dyslexii, jak vzniká?
Pokud jsou rodiče dyslektici, pravděpodobnost, že i jejich dítě bude dyslektik je až 50%. Další možností, jak může vzniknout dyslexie, je nedostatečný vývoj nervové soustavy během těhotenství nebo kolem porodu.
Dyslexie se může časem vytratit, ale někdy zůstane až do dospělosti.
Jak poznáte dyslexii?
Nemusíte se bát, že jde hned o dyslexii, když se dítě nevyvíjí tak rychle, jako syn vaší kamarádky a podobně. Každé dítě se vyvíjí jinak a potřebuje svůj čas. Nakonec vše dožene.
Jsou znaky, které vás mohou upozornit na dyslexii. Pozorujete-li tyto znaky u svého dítěte, měli byste navštívit psychologa, který na základě šetření provede diagnózu a možná řešení.
- Nerozeznává písmenka, vypouští je, zaměňuje (obdobně i číslice)
- Při čtení se zasekává
- Má problémy s psaní
- Potřebuje více času na vyjádření
K nejčastějším způsobům léčby dyslexie patří regulace učiva, využití pomůcek a zadávání speciálních úkolů.
Dysgrafie
Dysgrafie – porucha grafického projevu, která bývá nejčastěji spojována s dyslexií, jedná se o poddruh dyslexie. Dysgrafik píše pomalu, má problémy při opisu textu nebo při diktátech.