Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak poznat triky neférových poskytovatelů půjček?

Finanční situace mnoha lidí není vždycky úplně růžová. Ceny rostou takřka u všeho, inflace naopak klesá jen pomalu. Není divu, že se mnoho lidí dostává do problémů s financemi a jedou takříkajíc od výplaty k výplatě. Pak se snadno stane, že v případě nutnosti sáhnou po půjčce a bohužel často první, která jim přijde pod ruku. Co když ale nebude tak výhodná, jak se tváří? Znáte triky neférových poskytovatelů půjček?

Jakým fintám můžete čelit?

Po novelizaci zákona o spotřebitelském úvěru se situace na nebankovním trhu výrazně zlepšila. Ještě před ní ale bylo 8 z 10 nebankovních společností podvodných, což vyplynulo z průzkumu společnosti FPD. Jakmile vznikla podmínka licence od ČNB, spousta podvodníků zanikla. Stále jsou ale ještě tací, kteří umí zákony šikovně obejít a udělat to tak, že sice nic neporuší, ale vy z toho přesto vyjdete s finančními problémy.

1. Požadavky na poplatky předem

Chce po vás někdo něco zaplatit ještě dřív, než vůbec uzavřete smlouvu? Nikdy neplaťte předem. Na tuto dost rozšířenou praktiku mnoho zoufalých lidí často naletí. Poskytovatel půjčky, klidně přijede i k vám domů, sepíše žádost a chce po vás za ní poplatek. Věřte, že v 99 % případů bude tvrdit, že úvěr máte předběžně schválený a že jde vlastně už jen o formalitu. Jenže zaplacený poplatek vůbec neznamená, že úvěr dostanete a ani předschválená žádost není zavazující. Vzhledem k tomu, že poplatek je nevratný, mohou vám nakonec zůstat jen oči pro pláč. Když už něco máte platit, tak až ve chvíli, kdy je podepsaná úvěrová smlouva a platíte za poskytnutí půjčky.

Neférová půjčka

Zdroj: freepik.com

2. Zpoplatněné hovory

Když už po vás nechtějí poplatky předem, máte zpoplatněný zákaznický servis. Zavoláte, abyste doladili poslední detaily půjčky a za každou minutu tohoto hovoru zaplatíte. A nemalé peníze. Jedna minuta může stát třeba 100 kč a klidně i víc. Operátor pak s vámi řeší i úplné detaily, jen aby hovor co nejvíce natáhl.

Pozor. Opět zde platí, že hovor musíte zaplatit, i kdyby vám úvěr nakonec neschválili nebo jste si to rozmysleli.

3. Půjčky zdarma nebo ne?

První půjčky zdarma jsou hodně oblíbeným produktem pro mnoho lidí. Vše vyřídíte online a rychle. V podstatě nemusíte splnit ani moc požadavků. Když vrátíte půjčenou částku včas, nestojí vás půjčka ani korunu navíc. Tady je právě to ale. Na zaplacení máte asi 30 dnů, a pak musíte vrátit kompletní částku. To není úplně jednoduché. Dát například 7000 Kč jednorázově z výplaty, když nemáte příliš vysoké příjmy, je náročné. Ovšem jakmile se zpozdíte s platbou, byť jen o jeden den, okamžitě výhody padají. Zaplatíte veškeré poplatky, úroky a někdy i nemalé sankce a úroky z prodlení.

4. Sankce a pokuty

Častý kámen úrazu. Nebankovní poskytovatelé jsou ochotni půjčit rizikovějším klientům. Je jasné, že u takových mnohem častěji dochází ke zpoždění se splátkami a nastupují sankce a pokuty. Ty nejsou úplně malé. Za každý den prodlení vám splatná částka stoupá neúměrně vysoko a je čím dál větší problém dlužnou sumu splatit. Dost nepříjemné mohou být i poplatky za odložení splátek, prodloužení doby splatnosti apod. Myslete na to už při sjednávání. Přečtěte si podrobně podmínky smlouvy a seznamte se s ceníkem. I když si myslíte, že se vás nic z toho netýká, problémy se mohou objevit kdykoliv.

Neférová půjčka

Zdroj: freepik.com

7. Hlídejte si RPSN

Nízké úroky, na to reklamy často lákají klienty. Pak tu ale máme ještě hodnotu RPSN, která bývá uvedena malinkým písmem úplně dole a často ji ani nestačíte zaznamenat. Ta už bývá mnohonásobně vyšší a je rozhodně důležitější. Jde o celkové náklady na půjčku v ročním horizontu. Tedy veškeré úroky, poplatky, vedení úvěrového účtu apod. Hlídejte si výši této sazby. Ať víte, kolik nakonec přesně zaplatíte. Výběr vhodného poskytovatele by neměly ovlivňovat pouze nejnižší úroky a dokonce ani nejnižší RPSN. Jde o komplexní záležitost. Vybírejte podle recenzí, spokojenosti klientů, uživatelskému pohodlí na webových stránkách a přihlédněte i k tomu, zda firma neskrývá nějaké podmínky nebo ceníky.

Zkuste si mezi sebou porovnat jednotlivé nabídky. Hodně v tomto ohledu pomáhají srovnávače půjček jako Bezvamoney.cz, kde zadáte parametry a necháte si vyjet přehledný seznam půjček. Následně si vyberte tu, která je pro vás nejzajímavější a můžete rovnou vyřídit žádost.

5. Občanský zákoník a půjčky

Menší půjčky, často se jedná o částky do 5000 Kč, poskytují nebankovní společnosti na základě občanského zákoníku, který není ani zdaleka tak přísný jako zákon o spotřebitelském úvěru. Díky tomu mohou získat úvěr i lidé vedeni v negativním registru dlužníků, ti, kdo nemohou doložit příjem nebo pracují jen na nějakou brigádu. Ovšem jsou to přesně ti problémoví klienti, kteří mají pak velmi často potíže se splácením, dostávají se do spirály dluhů, sankcí, poplatků a nekonečných problémů.

6. Poznámky pod čarou a malé písmo

Známý trik mnoha nepoctivých poskytovatelů půjček. Různé dodatky, důležité podmínky a pravidla jsou umístěná tzv. pod čarou, a ještě napsaná miniaturním písmem. To je úmyslný krok. Většina potenciálních klientů nečte podmínky skoro vůbec nebo jen letmo projede očima. Ty, které jsou uvedené takto, minou úplně. Později se pak diví, co to vlastně podepsali. Ač je to možná nudné, textu je hodně a vy spěcháte a chcete už mít peníze na účtu, nechte si čas na pročtení všech dokumentů. Nenechte se odradit ani netrpělivým pomrkáváním toho, kdo s vámi dokument podepisuje. Dostatečná trpělivost, a naopak nabádání k tomu, abyste si vše prošli, je taktéž známkou toho, že je firma férová a nechce nic obcházet.

Tip na závěr: Vybírejte poskytovatele, který má licenci od ČNB a postupuje podle zákona o spotřebitelském úvěru. Nenechte se nalákat na zdánlivě výhodné podmínky a nechvátejte s podepsáním smlouvy, aniž byste pořádně prošli všechny podmínky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak poznat triky neférových poskytovatelů půjček?