Jak poznat zánět slepého střeva a je operace apendixu bezpečná i v těhotenství?
Taťána Kročková
30. 11. 2020
Slepé střevo bývá strašákem mnoha z nás. Tedy přesněji jeho zánět. Lidé obvykle velmi zpozorní, pokud ucítí bolest břicha v okolí pupku nebo na pravé straně. Obávají se totiž, že by mohlo jít o “slepák”, zánět slepého střeva neboli přesněji jeho červovitého přívěsku – apendixu. Jak spolehlivě poznat zánět slepého střeva a jaký je další postup léčby? Je vždy nutná operace?
Co je zánět slepého střeva?
Zánět slepého střeva je nepřesné označení pro apendicitidu, tedy zánět červovitého přívěsku slepého střeva – apendixu. Zánět způsobuje bolest a mohou se objevit další příznaky. Neléčený zánět slepého střeva může skončit fatálně – prasknutím slepého střeva, zánětem pobřišnice a úmrtím pacienta na sepsi. Proto je důležité včasné rozpoznání diagnózy a adekvátní lékařský zásah – nejčastěji je to operace. Někdy se zanítí také okolí apendixu, u žen někdy dochází také k operativnímu odstranění pravého vaječníku, což vede ke značnému snížení plodnosti.
Ulcerózní kolitida. Komu nejčastěji hrozí a jaká strava prospívá střevům?
Zánět slepého střeva – příčiny
Proč k zánětu slepého střeva dochází se nedá přesně zjistit. Příčiny mohou být různé, ale obvykle souvisí se stravováním člověka. K ucpání střeva může dojít hrubou částí stravy, například peckou, spolknutím cizího předmětu, kusem stolice, ale třeba také škrkavkami.
Pokud se člověk nestravuje zdravým způsobem, má nedostatek vlákniny a nedostatek pohybu, nebo třeba trpí různými potravinovými alergiemi a nesnášenlivostí konkrétních potravin, existuje u něj zvýšené riziko zánětu střev a také zánětu apendixu. Rizikovější může být i časté užívání antibiotik a nedostatek laktobacilů ve střevech.
Jak poznat zánět slepého střeva?
Zánět slepého střeva se častěji objevuje u dětí a mladistvých. U dospělých pak může mít i závažnější průběh. Typickými projevy zánětu apendixu jsou pravostranné bolesti břicha a tlaky kolem pupku, zvýšená teplota až horečka, nechutenství, zvracení, zimnice, velká únava a malátnost. Bolest břicha je výrazná a člověk nevydrží stát ve vzpřímené poloze, proto se choulí do klubíčka.
Zánět apendixu může být nejen akutní s rychle se rozvíjejícími příznaky, ale také chronický. Při akutním zánětu slepého střeva často rozhodují minuty. U chronického zánětu může jít o dlouhodobé pozvolné příznaky lehkého zánětu a o zvýšenou únavu.
Příznaky zánětu slepého střeva tedy jsou:
- bolest břicha v okolí pupku a na pravé straně podbřišku
- únava, malátnost
- zvýšená teplota nebo horečka
- zrychlený tep, studený pot
- zvracení
- průjem nebo zácpa
- nechutenství
- zimnice
- až šokový stav při rozvoje zánětu pobřišnice
Operace slepého střeva – je vždy nutná?
V případě podezření na zánět slepého střeva, je nutná neodkladná a rychlá návštěva lékaře. Při stanovení diagnózy apendicitidy je potřebná hospitalizace. Ve většině případů se přistupuje k co nejčasnější operaci dle stavu pacienta, kdy dochází k odstranění zaníceného červovitého přívěsku slepého střeva. Někdy jde o minuty, protože hrozí prasknutí zaníceného slepého střeva a vylití jeho obsahu do dutiny břišní. Vzniká tak velmi nebezpečný zánět pobřišnice – peritonitida. Tyto závažné potíže bez zásahu lékaře vedou k úmrtí pacienta.
Jak rozehnat zánět slepého střeva?
Někdy se ještě s operací čeká a lékaři se snaží slepé střevo uklidnit konzervativní léčbou. Ta se provádí například ledováním pravé strany podbřišku. Tyto případy se volí u velmi lehkých zánětů, které neohrožují pacienta. Pokud však ledování nezabere a zánět se rozšiřuje, je nutné provést operaci a apendix odstranit.
Zánět slepého střeva u dětí
Zánět slepého střeva se často objevuje v dětském věku, a to už i u batolat a předškoláků. Diagnostikovat zánět apendixu je obtížnější, protože malé děti nedokáží přesně popsat příznaky a co je kde bolí. Proto je třeba věnovat zvýšenost pozornost jakémukoliv neobvyklému chování dítěte a změnám jeho zdravotního stavu. Protože jak víme, zanedbání “slepáku” může mít fatální následky.
Podle odborníků se zánět slepého střeva však nejčastěji objevuje u dětí od 10 do 15 let, a před 2. rokem pouze vzácně. U dětí je také velice důležité dbát na pooperační průběh a rekonvalescenci, zejména se to týká postupného zavádění vhodné stravy.
Divertikulóza může mít vážné následky. Proč vzniká a jak jí předejít?
Slepé střevo v těhotenství
Zánět slepého střeva se může objevit i v těhotenství. Díky různým těhotenským příznakům se však špatně diagnostikuje a navíc může být průběh apendicitidy u těhotných rychlejší. Pokud v těhotenství pociťujete příznaky zánětu slepého střeva, na nic nečekejte a upalujte k lékaři, který by vás měl pořádně vyšetřit. Operace není třeba se obávat, dá se zvládnout laparoskopicky a neznamená to, že kvůli “slepáku” přijdete o miminko. Včas provedená operace zkušenými odborníky vaše miminko neohrozí.