Čerstvé maso poznáte jednoduše tak, že vám není ničím podezřelé. Nevábný zápach a zvláštní barva u masa nikdy neznačí nic dobrého. Umíte poznat čerstvé maso? Víte, jak by mělo vypadat zralé hovězí nebo telecí maso? Poradíme vám!
Povrch masa musí být vábný
Žádné maso by nemělo mít oslizlý a lepkavý povrch, stejně tak nekupujte maso, které má jinou než červenou barvu. Zelená či tmavomodrá značí, že je maso zkažené. Naopak trochu okoralý povrch u hovězího masa nemusí být hned špatný. Takové maso je dobře odleželé.
Nejlepším kontrolorem je ženský čich
Zkažené maso poznáte neomylně po čichu. Pokud nejde o profesionální řezníky, nemají muži tak vyvinutý čich jako ženy, proto by ho měly posuzovat spíše ony. Při nákupu nedejte na dojem partnera, on tu nepříjemnou vůni nemusí vůbec cítit!
Maso nezachráníte
V některých starších kuchařkách se doporučuje omýt maso octem nebo solí, ale riskovat kvůli padesátikoruně zdraví se nevyplatí. Stejně tak není dobrý nápad zkažené maso odříznout. Hrozí totiž nebezpečí, že se mikroorganismy už dávno dostaly do zbytku masa.
Hrozí salmonelóza a kampylobakterióza
Kampylobakterióza je akutní střevní onemocnění, které je charakteristické silnými průjmy, horečkou, bolestmi břicha, nevolností a zvracením. Nemoc se projeví do osmačtyřiceti hodin od nákazy a trvá přibližně týden. Nejčastějším zdrojem nákazy je drůbeží maso. Při léčbě je důležitý dostatek tekutin a náhrada minerálů.
Salmonelóza vyvolává také střevní potíže, ale propuká již několik hodin po infekci. Nakazit se můžete nejen z masa, ale také mléka či vajec. Jako každé onemocnění, ohrožuje salmonelóza pacienty ztrátami tekutin, což je nebezpečné hlavně u malých dětí a starších lidí.