Sypané čaje jsou v České republice velmi populární. Ale pokud chcete skutečně dobrý čaj se všemi jeho pozitivními látkami, je dobré se zaměřit na jeho přípravu. Pro správnou přípravu čaje, ať už si vyberete oblíbený černý nebo zelený čaj, totiž platí několik základních pravidel.
Druhy čajů
Vybírat si můžeme z ovocných čajů, které nemají speciální povzbuzovací účinky, z bylinných, které mohou třeba zklidnit, ale také zelených. Ty jako jediné obsahují tein, který se váže na třísloviny, čímž povzbudí pozornost. Na rozdíl od kofeinu má pozvolnější nástup i útlum.
Kvalitní čaj
V zásadě platí, že pokud chcete vyzkoušet skutečnou kvalitu, určitě byste měli sáhnout po sypanému čaji. Záleží totiž na chování výrobce, jak přistupuje k surovinám a co je schopen ukrýt do pytlíčků čaje. Většinou není vidět, co obsahují, což svádí ke zneužívání. To neznamená, že se v sáčcích skrývají škodlivé látky. Často se ale spíše jedná o obyčejné komponenty, které zdraví nijak zvlášť neprospívají. Zbytky stonků a nekvalitní listy jsou právě ty komponenty, které mnohdy pouze dodávají objem pytlíčku čaje. A třeba zelený čaj pijeme často právě proto, že spoléháme na jeho sílu. V balených čajích ji ale většinou nenajdeme.
Odborníci na čaj uvádějí, že čaj je kvalitnější s vyšší nadmořskou výškou pěstování rostliny.
Když se díváte na čaj, měl by obsahovat listy a důležité je hodnotit i jejich vůni.
Dobré je, pokud není rozdrcený. Pak se totiž čajový list luhuje pozvolněji a účinné látky do nálevu pronikají do nálevu rovnoměrně. Dochází také k pomalejšímu rozvinutí odpovídající vůně.
Kovová nebo plastová sítka
Jestli přelívat kovové nebo plastové sítko s čaje patří mezi další často kladené otázky. Ve skutečnosti, při přípravě kvalitního čaje, se sítko používá až ke slití čaje. Co se týká materiálu sítka, rozhodně by nemělo být kovové, stejně jako další předměty, které přicházejí s čajem do styku (hrnek, konvice, lžičky). Může být plastové (z plastu odolného proti vysokým teplotám), ale také bambusové, pochromované, keramické, skleněné. Důležité také je po každém použití sítko pořádně umýt.
Uchovávání čaje
Protože čaj je náchylný na vstřebávání pachů z okolí, hraje způsob balení významnou roli. Čaj v sáčcích nasaje snadno pachy z okolí, čímž se znehodnotí. Ideální je uchovávat čaj ve znovu uzavíratelném obalu.
Voda na čaj
Neměla by být příliš tvrdá. Mělo by se jednat o studenou kohoutkovou vodu, případně pramenitou. Nevhodné jsou minerální nebo destilované.
Černý čaj se zalévá vodou, hned jak začne vřít. U zeleného čaje je třeba vědět, že voda musí být odstátá na 60-80 °C (podle druhu čaje), u polozeleného je to 80-90 °C. Předehřívá se také konvička, ve které budete čaj servírovat, a to kvůli uvolnění silic a rozvinutí lístků čaje. Nejjednodušší je konvičku předem vypláchnout horkou vodou. Slovní spojení „uvařit čaj“ je tedy chybné, protože vařením se dobrý sypaný čaj znehodnocuje.
Dávkování čaje
Dávka každého druhu čaje je rozdílná, většinou je tedy třeba se řídit pokyny výrobce a samozřejmě záleží na tom, jak silný čaj si chcete připravit. V zásadě platí, že na 1,5 dl vody se používají jedna až dvě čajové lžičky čaje.
Louhování
Každý čaj vyžaduje jinou dobu. Černý čaj se louhuje 2-3 minuty, aby povzbudil, když ponecháte čaj 5 minut, prospějete trávení. Zelenému čaji stačí louhování 1-3 minuty. Přičemž větší listy se louhují déle. Některé druhy zelených čajů je možné louhovat několikrát.
Různá doba je pak pro bílý čaj, žlutý čaj, Oolong a další druhy. U čaje Rooibos je to 5 minut. Ovocné čaje se luhují 5-8 minut. U bylinkových čajů se doporučuje vyluhování zhruba 7-12 minut.
Mytí nádobí
Nádobí na přípravu čaje by se nemělo mýt v myčce, stačí pouze opláchnout vlažnou vodou. Nedoporučuje se používat chemické přípravky, protože mají vliv na chuť čaje.
Jak připravit zázvorový čaj. Pomůže od nachlazení i nevolnosti
Dochucování čajů
Kvalitní čaje není vhodné sladit nebo využívat citron, protože jakákoliv úprava ovlivňuje chuť tohoto nápoje.
Regionální zvyklosti pití čajů
Při pití čaje záleží na zemi, kterou se chcete nechat inspirovat, nebo ve které se nacházíte. Příprava a způsob pití se totiž liší podle země.
Jinak chystají čaj v Mongolsku, jinak v Tibetu nebo v Turecku. Angličané mají čaj o páté. Vy si můžete udělat čaj o sedmé, dvanácté nebo o šesté. Záleží na vás, kdy si vyšetříte chvilku na malý čajový rituál. Možná zjistíte, že jste dobrý čaj do této doby ještě nepili.