Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak probíhá léčba paradontózy. Chraňte svoje zuby a dásně

Adéla Lišková

Adéla Lišková

26. 10. 2015

Paradontóza je jedním z nejčastějších chronických onemocnění zubního lůžka. Jak se dá léčit?

Co je to paradontóza?

Vedle zubního kazu je paradontóza nejběžnějším problémem, jež může postihnout naši dutinu ústní. Jedná se o zánět dásní a závěsného aparátu zubů. Podle šokujících odhadů jí do jisté míry trpí až 80 % populace.

Vznik paradontózy

Paradontózu, kterou můžete znát rovněž pod názvem paradontitida, způsobuje infekce. Ta vzniká z bakterií usazených na zubech a v dásních, které uvolňují škodlivé toxiny. Infekce, která útočí v několika stadiích, v první řadě napadá dásně, kde vytváří nepříjemné záněty. Následně se rozšiřuje i do závěsného aparátu, který zub udržuje v dásni. Zuby se pak mohou začít uvolňovat.

5 zásad, jak si správně čistit zuby. Krásný úsměv je dřina!

Prevence paradontózy

Za vznikem paradontózy většinou stojí špatná ústní hygiena, ale také nezdravé stravování a zvyky. Kromě poctivého čistění zubů a používání ústní vody se doporučuje nejíst příliš sladkostí, nepít moc alkoholu a také přestat s kouřením.

Zubní kartáček je dobré vyměňovat každé tři měsíce, po této době se v něm totiž nahromadí již velké množství bakterií. Čištění takovým kartáčkem pak může infekční onemocnění i způsobit. Dobré jsou kartáčky s měkkými vlákny, jelikož nepoškozují dásně. Také čím víc vláken, tím lépe.

Lepší je, pokud má kartáček malou čistící plochu. Jen takovým lze ústní dutinu důkladně vyčistit. Pokud máte zuby blízko u sebe, je důležité používat mezizubní kartáčky a zubní nitě. Ty dokážou odstranit zbytky jídla a zubní plaku, jež uvízly mezi zuby.

Nejlepší a nejhorší potraviny pro vaše zuby. Které jíte častěji?

Léčba paradontózy

Poctivé čištění je základem i léčby paradontózy. Je potřeba zabránit usazování nových bakterií, aby se zánět ještě více nerozšiřoval. Zuby je potřeba čistit alespoň dvakrát denně, a to nejméně po dobu tří minut, důležité je dbát zejména o mezizubní prostor. Pokud v ústní dutině nebudou žádné nečistoty, bakterie se nebudou mít čím živit, tím pádem nebudou mít dost síly na ničení dásní.

Přípravky proti paradentóze

V lékárnách, a dnes už i v drogériích, se dá koupit spoustu výrobků určených pro léčbu paradentózy. Existují speciální pasty, ústní vody a také léčivé krémy, které se na dásně aplikují například na noc. Některé mohou fungovat velmi dobře, pokud však paradontózou trpíte, je lepší se před jejich použitím poradit s lékařem.

Dejte na rady lékaře

Na průplach úst vám zubař předepíše nějaké z účinných kloktadel, například s obsahem chlorhexidinu, který působí proti bakteriím. Pokud dásně bolí, krvácí a krčky jsou velmi citlivé, může je lékař překrýt speciálním lakem či aplikovat pro zmírnění bolestí bílou plombu.

Bohužel paradontózu nelze zcela vyléčit. Pokud však budete poctivě dodržovat pokyny lékaře, můžete i o pár let oddálit smutnou závěrečnou fázi paradontózy, kdy je nemoc poruší závěsný aparát zubů takovým způsobem, že zub se začne nejprve viklat a poté vypadne.

Uvažujete o piercingu do jazyka nebo do rtu? Pozor na zuby

Komplikace paradontózy

Pokud jde o vážnější formu onemocnění, je potřeba navštívit oddělení parodontologie, kde se na léčbu paradontózy specializují. Může být nutná tzv. kyretáž – odstranění tvrdého povlaku a zubního kamene. Dentální dlaha zase slouží ke zmírnění viklání zubů. V nejhorších případech se provádí řízená kostní a tkáňová regenerace prostřednictvím chirurgického zásahu.

Ohodnoťte tento článek:
2,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak probíhá léčba paradontózy. Chraňte svoje zuby a dásně