Pozornost bychom našemu dekoltu neměly věnovat pouze z estetického hlediska, ale také z toho zdravotního! Proto je důležité nezapomínat na mamografický screening. Víte, jak takové vyšetření probíhá?
Pro ty, kdo slyší slovo mamograf poprvé – mamografií se rozumí zobrazení prsu, které se provádí speciálním rentgenovým zařízením, který prověřuje změny v hustotě tkáně. Na vyšetření mamografem, ať už z důvodu prevence nebo nějakých potíží, se chodí s vypsanou žádankou od praktického lékaře nebo gynekologa.
Mamografie je především preventivním vyšetřením, které může pomoci včas odhalit zejména začínající karcinom prsu.
Co vás čeká na mamografickém vyšetření?
Nejprve je potřeba vyplnit dotazník kvůli anamnéze. Pak si v kabince odložíte oblečení, které by bránilo screeningu, a postavíte se k mamografu. Celý postup vyšetření vám předem vysvětlí a popíše asistentka, která vám může zodpovědět také případné dotazy.
Samotné vyšetření trvá přibližně 5 minut a provádí se ve stoje. Pomocí speciálního zařízení se pořídí snímky prsu. Aby byly snímky dobře čitelné, je třeba prs položit na podložku a stlačit. Tlak není nijak velký, nemusíte mít tedy z mamografického vyšetření strach.
V dnešní době existují mamografy, které prso nestlačují jen horizontálně, ale i vertikálně, čímž mohou prověřit mnohem více tkáně.
Kdy byste měly na mamografické vyšetření zajít?
Vyšetření mamografem je ženám mezi 45 a 69 lety v ČR jednou za dva roky hrazeno pojišťovnou. Vyšetřit se mohou nechat i ženy mezi 40. a 45. rokem, pro ně je však vyšetření zpoplatněno částkou přibližně 500,- Kč.
Na mamograf může zajít také žena po třicítce v případě, že si nahmatá v prsu bulku. U žen do třiceti let se dává přednost vyšetření ultrazvukem, protože mamografické snímky by byly kvůli hutnějším prsním žlazám méně čitelné.