Dostali jste k narozeninám nádhernou kytici řezaných květin, ale je vám líto, že dlouho nevydrží? Správná péče o řezané květiny zajistí, že si je užijete ještě o pár dnů déle.
Lidé mají často zažitý předsudek, že řezané květiny ve váze zkrátka dlouho nevydrží. Taková kytice řezaných růží pak míří ani ne po týdnu do koše a přitom úplně zbytečně. Některé řezané květiny totiž mohou vydržet klidně až tři týdny? Stačí o ně správně pečovat.
Stejně jako v případě potravin i pro řezané květiny existují různé fígle a postupy, které prodlouží jejich životnost. Základem správné péče je světlo, teplota a voda. Pokud tyto tři složky zajistíte ve správném poměru, nebude investice do řezaných květin zbytečná a jejich krásu si užijete opravdu dlouho.
První noc v novém bytě
Řezané květiny a stonky
Přišli jste domů z květinářství, vybalili květiny z papíru a co teď? Jako první vás možná napadne hodit je do vody a nechat je žít svým životem. Právě tímto způsobem se s nimi můžete za pár dnů rozloučit. V prvé řadě je třeba seříznout stonky ostrým nožem a ideálně pod úhlem 45 stupňů. Tomuto řezu se říká řez šikmý a je vhodný pro růže, frézie, gerbery a lilie.
Proč ale něco takového vůbec dělat? Jednoduše proto, že stonky květin se po řezu poměrně rychle zacelují. Tím pádem se voda do stonku nedostane a růže naopak usychají, byť jsou ve vodě. Stonky zkracujte stejně často jako budete měnit vodu, tedy jednou za dva až tři dny.
Jak pěstovat frézie: jejich opojná vůně vás překvapí
Řezané květiny a voda
Jakmile máte zkráceno, najděte pro květiny vhodnou vázu. Měla by být skleněná, aby se k rostlině dostalo co nejvíce přirozeného světla, a desinfikována, aby ve vodě nevznikaly bakterie. Vázu napoprvé naplňte vyšším množstvím teplejší – rozhodně ne ledové – vody (až do výše 3/4 délky stonku) – to aby se květiny vzpamatovaly a nabraly trochu sil.
Ještě než dáte květiny do vázy, využijte výživu v prášku, pokud jste ji dostali spolu s květinami. Za hodinku či dvě se řezané květiny vzpamatují a od toho času si už vystačí s hladinkou do poloviny délky stonku. Vodu měňte květinám opravdu pravidelně, nejlépe jednou za dva až tři dny.
V tomto čase se ve vodě začínají rodit bakterie, které obalí stonek a znemožní květině pít. Květina pak přibližně do 24 hodin uschne. Že je pro květinu příliš pozdě poznáte podle toho, že na konci stonku nahmatáte jemný sliz. Odstřižení postižené části nepomůže, bakterie budou již v celé rostlině.
Gerbery do vázy, květináče i na záhon. Jak o ně pečovat, aby prospívaly?
Následná péče o řezané květiny
Voda, stonky, listy a trny
Výměnu vody a zkracování stonků jednou za dva až tři dny už jsme zmínili. Dalším důležitým bodem je odstraňování listů, trnů a postranních výhonků. Ty nesmí zasahovat pod vodu, protože urychlují vznik bakterií a poté byste museli měnit vodu mnohem častěji.
Jak vypěstovat avokádo z pecky v 9 snadných krocích
Výživa pro řezané květiny
Její efektivita je mezi floristy sporná. V jednom květinářství vám řeknou, že nemá žádný účinek a její nákup vám rozmluví. V druhém vám ji budou nabízet automaticky ke každé kytici řezaných květin. Tak kde je tedy pravda, když se ani profesionálové neshodnou?
Pravda je taková, že se ne vždy jedná o sáček s výživou, který je vám v květinářstvích nabízený. Někdy to bývá pouze desinfekce do vody (kterou nebudete v případě správné péče potřebovat), jindy je to skutečně výživa pro řezané květiny.
Řezané květiny potřebují zkracovat stonky pravidelně.
Jak nesabotovat svou snahu
Stonky krátíte, vodu měníte, vázu máte čistou a skleněnou, ale stejně vám řezané květiny uvadají? Řezané květiny jsou choulostivé a možná jim vadí, kam jste je umístily. Nejsou náhodou v průvanu nebo v blízkosti mísy zrajícího ovoce, případně kouříte v bytě? Pokud ano, zkuste vázu s řezanými květinami příště přemístit jinam.
Životnost konkrétních řezaných květin
- Růže: až 17 dnů
- Gerbery: až 16 dnů
- Frézie: 7 dnů
- Chryzantémy: až 20 dnů
- Kaly: až 14 dnů
- Lilie: až 14 dnů
- Narcisy: až 10 dnů
- Slunečnice: až 12 dnů
- Tulipány: až 7 dnů