Dovolené v exotických zemích jsou čím dál oblíbenější. Avšak měli bychom dbát zvýšené pozornosti. Nejedeme za humna, jedeme do země, kde jsou některé věci pro nás cizí. Jednou z nich je zvýšená ochrana před hmyzem, který nám může způsobit vážná onemocnění.
Největší aktivita hmyzu nastává před soumrakem, ale je řada nebezpečných druhů, které létají během celého dne.
Moucha tse-tse a spavá nemoc
Nemoc zpočátku připomíná chřipku – horečka, zduřené uzliny… Dále nastávají potíží s krevním oběhem a vylučovací soustavou. Vrcholem nemoci jsou halucinace, zuřivost a problémy se spánkem, které mohou nastat dříve než problémy s krevním oběhem a vylučovací soustavou. Každoročně postihne tato nemoc asi půl milionu lidí, umírá asi 40 000 osob.
Volte správné oblečení
Správně zvolené oblečení hraje rovněž velkou roli. Oblékejte se do světlejších barev, černá a zářivé fosforové barvy hmyz přitahují! Nejvhodnějším materiálem je bavlna a ne moc tenká látka, aby ji hmyz nepropíchl. Dlouhý rukáv a nohavice jsou samozřejmostí. Doporučujeme i šátek kolem krku, klidně i síťku s kloboukem. Nezapomínejte na ponožky! Vše podtrhněte repelentem.
Komár a žlutá zimnice
Žlutá zimnice je virové onemocnění, které je roznášeno komárem. Ideální ochranou proti této nemoci je očkování, které vydrží až na 10 let. V některých zemích je povinné! Nemoc se dostaví po 3 až 6 dnech od nákazy, a to v podobě nevolnosti a zvracení (černé zvratky díky mrtvým červeným krvinkám), bolestech hlavy, svalů, zad, zimnice. Následuje žloutenka, krvácení z orgánů a různých částí těla. Umírá asi polovina turistů, nakažených touto nemocí.
Moskytiéra nesmí chybět!
I ve filmech můžeme často vidět, jak jsou postele v exotických zemích zahaleny do moskytiér a v místnosti se zuřivě otáčí na plné obrátky stropní ventilátor, má to své odůvodnění. Ještě před západem slunce, kdy je hmyz nejaktivnější, musíte pozavírat všechna okna a dveře (pokud v nich nemáte silné sítě) a následně přichystat moskytiéru a spustit ventilátor, jehož proud vzduchu zabraňuje hmyzu v letu. Zkontrolujte moskytiéru, aby neměla v sobě žádné díry, a aby byla dostatečně vzdálena od vašeho těla během spánku. Dotýkáte-li se sítě, komár nebo jiný hmyz vás může i tak píchnout.
Potraviny schovávejte ideálně do lednice, nenechávejte je volně na stole. Nádrže s vodou taktéž chraňte sítí proti hmyzu, aby se zbytečně neznečistila.
Pakomár a leishmanióza
Parazitické onemocnění přenášeno bodavým hmyzem, které se projevuje bohatými kožními problémy – vyrážky, vředy, záněty. Dalšími projevy jsou problémy s oběhovým systémem, úbytek na váze a horečky. Léčba je časově i finančně nákladná. Rány nemusí úplně zmizet.
I bylinky pomáhají
Bazalka, rozmarýn, máta, majoránka či šalvěj jsou bylinky, které se často objevují na zahrádkách u domů a restaurací, jelikož odpuzují hmyz. Také eukalyptus hmyzu nevoní. Nemáte-li po ruce repelent, potřete se octem, citronovou nebo pomerančovou šťávou.