Jak se doma vyhnout stresujícím myšlenkám? Vytvořte si místo pro relaxaci!
Rhiana Horovská
16. 2. 2020
Často se říká, že existují dva typy lidí – ti se zálibou v čaji a ti, kteří holdují kávě. Nebo také můžete mít rádi obojí. Tak jako tak, pokud uvažujete o změně v interiéru, možná vám přijde vhod nápad s čajovým či kávovým koutkem – příjemnou klidovou zónou jen pro vás a váš oblíbený nápoj.
Nenechte mozek spojit si kávu s ranním stresem!
Svou ranní kávu nebo povzbuzující černý čaj si řada lidí připravuje v rozespalém stavu, kdy je třeba nakopnout organismus a vydat se do práce. Proto také máme tyto nápoje rádi. Mnohým pomáhají během dne fungovat, když je třeba přizpůsobit svůj denní režim vnějším faktorům.
Tělo si však snadno osvojuje určité rituály a činnosti spojuje s pocity. Zamysleme se, nehrozí-li nám něco podobného – večer po práci si dáte oddechový šálek čaje u toho samého kuchyňského stolu, kde jste se ráno přemáhali probrat, a vybaví se vám, že zítra zase vstáváte. Na podvědomé úrovni by to mohlo pro některé sehrát roli, která večerní pohodu naruší.
Pokud si ale vytvoříte pohodlnou atmosféru na místě sloužícím jen pro relax, existuje šance, že se mozek tyto podmíněné reflexy odučí a bude pro vás mnohem snazší si svůj šálek vychutnat. Přece jen veškerá magie tkví ve vaší hlavě.
Kde doma zařídit čajový koutek? Jak začít?
Vyberte takové umístění, jaké vyhovuje vašim prostorovým možnostem. Nejlepší se jeví najít místo pro kavárničku nebo čajovnu přímo u okna, máte-li z něj příjemný výhled. I to totiž může pomoci ulevovat od stresu – říká se, že pohled do zeleného uklidňuje.
Abyste si nové rozšíření domova opravdu zafixovali jakožto posvátnou zónu, nebojte se z budoucího koutku na čaj nebo kávu nejprve odstranit úplně všechno dosavadní vybavení, místo “vyčistit” zapálením nějakých příjemných vonných tyčinek a začít úplně od začátku, s čistou hlavou.
Harmonický design pro skutečnou atmosféru čajovny
Nyní přichází na řadu samotný design koutku. Neměl by se výrazně bít se zařízením zbytku místnosti, zároveň mu však rozhodně nemusí podléhat. Harmonicky a útulně působí přírodní materiály – dřevo, proutí, bavlna.
Můžete se inspirovat interiéry čajoven a pořídit si dekorace v asijském stylu, nebo si také nakombinovat prvky podle svého. Popřípadě vás třeba napadne sladit svůj koutek pohody s vaším oblíbeným nápojem – tak jako se většina čajoven zařízením a vzhledem dosti odlišuje od kaváren. Nejdůležitější je však, abyste se v koutku cítili naprosto uvolněně a v bezpečí.
Celostní medicína a její metody. Proč ji vyhledává čím dál tím více lidí?
Výběr nábytku a dekorací do oddechového koutku
Jednou z naprosto nejzásadnějších věcí je, na čem budete sedět. Zapomeňte na tvrdé a nepříjemné kuchyňské židle. Můžete si pořídit například velké polštáře na sezení, jaké bývají v čajovnách. Kdo potřebuje oporu zad, může sem místo nich umístit křesílka.
Dále potřebujeme samozřejmě také stolek a nějaké ty poličky, kam uskladníte čaj a kávu, případně různé dekorativní předměty. Co se týče nábytku, není vůbec na škodu sem přenést kusy z jiných místností, máte-li. Staré stolečky a křesla nabydou vyššího poslání. Jisté je, že stůl musí být dost stabilní. Pokud o něj omylem zavadíte, nebylo by hezké, kdyby se rozviklal a čaj se vám vylil…
Výzdoba také významně přispěje atmosféře vaší klidové zóny – ale právě proto byste ji neměli přehnat. Jednodušší zařízení s méně podněty pomáhá “vypnout” a soustředit se na sebe. Hodí se rohože, knihovnička, pokojová rostlina. Velkým plus je oddělení koutku nějakým pěkným závěsem.
Inspirace pradávnými tradicemi – vytvořte si vlastní čajový nebo kávový obřad
Téměř každá země světa má svou čajovou kulturu. V zemích východní Asie je čaj ale natolik významnou složkou místní kultury, že se kolem jeho přípravy a pití točí celé soubory zvyků a tradic. Uvařit čaj, to je hotové umění rituálního významu.
Možná jste slyšeli například o japonském wabi a sabi, dvou principech, na kterých čajový rituál stojí – sabi představuje vnější přirozenost a nedokonalost, wabi zase duchovní složku. Z tohoto pojetí se dokonce vyvinul celý styl estetiky čajoven. Číňané si čajem vyjadřují úctu, vděčnost nebo dokonce omluvu. Čaj doprovází také meditaci a věštění.
V Etiopii a Eritrei, odkud pochází pití kávy, zase existuje obřad kávový. Mletá zrna třikrát projdou vařící vodou a po uvaření nápoje jej paní domu rovnoměrně rozlévá do kalíšků na pití, dokud není konvička prázdná. Provádět obřad pražení a vaření kávy je pro ženu poctou.
Také vy můžete ve svém pohodovém koutku zpomalit a s posvátnou úctou si vychutnávat každý krok přípravy milované kávy nebo čaje.