Koronavirus trápí celý svět a ve stávající těžké situaci se všichni modlíme, aby krize ustoupila, anebo aby vědci přišli s hotovým lékem, který pandemii koronaviru konečně zastaví. S testovanými léky a vakcínami proti koronaviru to ale vůbec není jednoduché. Jak to vidí vědci a s čím tedy můžeme počítat?
Lék na koronavirus zatím není potvrzen
Vědci varují, že pokud nebude k dispozici vakcína nebo lék, nákaza se dle předpokladu může na podzim či od příštího roku šířit daleko rychleji a agresivněji.
Spoustu toho ještě nevíme. Existují jen dohady a předpoklady. Podle nich vůbec není vyloučeno, že se onemocnění Kovid-19 bude sezónně vracet. Co můžeme udělat pro to, aby tomu tak nebylo? Pandemii koronaviru může zastavit efektivní vakcína nebo lék na koronavirus, ale testování účinných látek může trvat měsíce i roky.
Lék na koronavirus zkrátka zatím není. Slibně se jeví pouze experimentální lék Remdesivir. Jedná se o nové antivirotikum, které bylo původně určeno k léčbě eboly v Kongu. Testování však bylo zastaveno a Remdesivir nakonec našel zcela jiné uplatnění. Byl vyzkoušen v léčbě jiných nákaz jakými jsou například SARS a MERS, což jsou onemocnění způsobená koronaviry. Tuto informaci uvedla Světová zdravotnická organizace WHO. Remdesivir by měl dokázat bránit množení viru.
Lék na koronavirus Remdesivir může pomoci českému pacientovi. Nemá však ještě vyhráno
Novou zkušenost s lékem Remdesivir má také český pacient, který bojuje o život ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Stav pacienta je prý už lepší a dokonce mohl být odpojen od přístroje EMCO, od mimotělního oběhu, který okysličuje krev. Nedá se však s jistotou prokázat, jestli zlepšení stavu pacienta nastalo po podání léku Remdesivir, anebo k němu došlo již dříve. Prozatím pacient nadále zůstává v kritickém stavu a prý ještě nemá vyhráno.
Koronavirus si uchovává genetickou informaci. Lék by měl umět zablokovat šíření viru
Jak vlastně virus napadá buňky a na jakém principu by mohl fungovat nový lék? Koronavirus si uchovává genetickou informaci v nukleové kyselině RNA. Vědci se domnívají, že je potřeba přinést novou účinnou látku, která dokáže program viru zablokovat a zabránit tak jeho šíření v živém organismu. Hledají tedy takovou látku, která bude blokovat funkci enzymu Mpro proteázy. Prozatím však není takový lék spolehlivě k dispozici a jeho testování může trvat dlouhou dobu, než by se mohl bezpečně nabízet pacientům.
Obdobně to také vypadá s vakcínami. Vědci z různých zemí se snaží na vývoji léku proti koronaviru i na vakcínách proti koronaviru pilně pracovat, ale uvádějí, že nutné testování na zvířatech, a posléze na lidech, může trvat řadu měsíců. Podle dostupných informací, by současně testovaná vakcína společnosti Moderna Therapeutics mohla být k dispozici v létě roku 2021.