Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak se léčila cukrovka před objevem inzulinu

Adéla Lišková

Adéla Lišková

25. 5. 2018

Cukrovka je jednou z nejrozšířenějších nemocí ve vyspělém světě – trpí jí neuvěřitelných 400 milionů lidí. Ačkoliv jde o komplikované onemocnění, díky inzulínu se s ní dá žít celkem normálně. Co ale diabetici dělali před jeho objevem?

Lidé, kteří mají cukrovku, trpí kolísající (zvýšenou nebo sníženou) hladinu cukru v krvi. Je tomu tak kvůli nedostatku inzulínu, který zajišťuje optimální využívání sacharidů buňkami. Pokud se nemoc neléčí, může způsobit vážné komplikace. Adekvátní léčbou, která dostane úroveň krevního cukru do normálu, jim však lze téměř předejít.

Cukrovka bez inzulínu

Dnes už je regulace krevního cukru docela dost dobře možná pomocí dávek inzulínu, typicky aplikací injekčními stříkačkami. Tato metoda léčby se ovšem používá teprve od 20. let 20. století, kdy se inzulín začal uplatňovat v lékařství. Třebaže diabetiků výrazně přibývá zejména v posledních desetiletích, cukrovkou trpěli lidé už před objevem inzulínu. Jejich jedinou zbraní tehdy byla přísná dieta.

Zatímco u normálního člověka se hladina krevního cukru drží na víceméně na stabilní úrovni, pokud člověk nemocný cukrovkou přijme příliš sacharidů, může hladina krevního cukru vystoupat až na nebezpečnou úroveň. Nebezpečný je ovšem i opačný extrém, kdy je hladina glukózy v krvi příliš nízká. Příjem sacharidů tak musí být nejen nízký, ale také vyrovnaný.

Jak zhubnout při cukrovce? Znáte všechna úskalí a strategie, jak na to?

Nízkosacharidová dieta

Před 100 lety museli cukrovkáři držet tzv. low-carb diet, tedy nízkosacharidovou dietu, pomocí které mohli mít díky pečlivě naplánované skladbě stravy svůj krevní cukr pod kontrolou. Dnes za ně většinu práce odvedou injekce inzulínu.

Tato dieta je ovšem alternativou pro pacienty, kteří chtějí vsadit na přírodní léčbu. Ostatně mnoho studií potvrdilo, že svědomité dodržování diety pomáhá kontrolu krevního cukru v dlouhodobém horizontu výrazně zlepšit.

Optimální příjem sacharidů

Ačkoliv studie potvrzují příznivý vliv nízkosacharidových diet, o tom, jaký je pro diabetika adekvátní denní příjem sacharidů se stále vedou diskuze. Několik výzkumů ukázalo, že například 20 gramů je příliš málo. Takto nízký příjem se odrazil nejen ve zvýšení hladiny krevního cukru, ale také ve zvýšení hmotnosti.

Další studie ukázaly vynikající kontrolu při příjmu 30 gramů a jiné zase příznivé účinky při příjmu 70-90 gramů. Optimální příjem tak leží někde mezi těmito hodnotami v závislosti na hmotnosti a fyzické aktivitě pacienta. Dále je možné vztáhnout příjem sacharidů k celkovému příjmu kalorií – podle odborníků by u diabetiků měly tvořit zhruba 20 %.

Jak poznat, zda jste ohroženi cukrovkou? Před nemocí varuje prediabetes

Paleo dieta

Variantou nízkosacharidové diety je tzv. paleo dieta, o které je v současné době mnoho slyšet v souvislosti s hubnutím. Jedná se o dietu inspirovanou stravou našich předků z doby kamenné. Rovněž jí můžete znát pod názvem ketogenní dieta.

Lidé v té době ještě neznali zemědělství, a tudíž se nestravovali potravinami z obilovin, případně luštěnin, ve kterých je sacharidů nejvíce. Lidé dodržující paleo dietu dnes vyřazují z jídelníčku všechno pečivo, sýry, mléko a spoustu dalšího. Povoleno je v podstatě jen pět potravin: maso, ovoce, zelenina, houby a vejce.

Paleo experiment

Maďarští lékaři se rozhodli zjistit, jak paleo dieta působí na diabetiky. Provedli experiment s devítiletým chlapcem, kterému byla cukrovka diagnostikována čerstvě a začal být léčen inzulínem. Nejprve ho doktoři nechali jíst stravu bohatou na sacharidy a pozorovali, co se děje. Hladina cukru v krvi poměrně dost kolísala.

Po dobu dalších šesti týdnů chlapec jedl tři jídla denně, přičemž ty se skládaly pouze z živočišných tuků, masa, drobů a vajec. Stravu tak tvořily pouze bílkoviny a tuky, a to v poměru 2:1.

Paleo dieta: vraťte se do pravěku a zhubněte

Pouze na dietě

U chlapce byly pozorovány trvalé ketózy – jde o stav, kdy tělo abnormálně rychle spaluje tuky. Hladina cukru se ovšem i po jídle držela na relativně normální úrovni. To znamená, že kolísala méně než v případě léčby pouze inzulínem. Lékaři se poté rozhodli léčbu inzulínem úplně přerušit.

Od experimentu uběhly už téměř 2 roky, chlapec je stále na paleo dietě, a i když je jeho hladina krevního cukru nižší než při léčbě inzulínem, je poměrně stabilní a žádné komplikace se neobjevují. Vypadá to tedy, že diabetik se bez inzulínu opravdu obejde – ovšem za cenu tvrdého režimu.

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se léčila cukrovka před objevem inzulinu