Vytváření konspiračních teorií kdy, jak, s kým tráví údajně/ ve skutečnosti čas, má snad jen jedno plus; podporujete svou imaginaci v nových projektech a rozvíjíte kreativního ducha pro budoucí povolání scénáristy a spisovatele. Při takové práci se budete moct dosyta vyřádit ve vymýšlení propracovaných příběhů plných zvratů. U tohohle plusu to ovšem začíná a zároveň končí.
Pokud se budete rozhodovat o míře vaší důvěry k partnerovi jen na základě konspiračních teorií, pak vám to dřív nebo později oplatí stejnou mincí.
Jsou pochyby o partnerovi na místě?
Kolik času investujete do procesu pochybování a jak dalece mu budete věřit, přesně do takové míry ovlivní váš vztah. I když byl třeba ve skutečnosti doposud bez větší poskvrnky a přílišná nedůvěra se zasloužila o jeho pošramocení. Ale co když jsou pochyby, které vám probíhají hlavou, oprávněné? Došlo ze strany partnera už někdy k neodpustitelnému zklamání, které by mělo za následek pomýšlení na ukončení vztahu? Pak je na místě začít včas promýšlet, zda do stejné řeky vkročit i podruhé a riskovat opětovné zklamání.
Přenášení nedůvěry z předchozího vztahu
Co když si ten strach z důvěry nesete s sebou z již prožité zkušenosti předchozího vztahu? Pak už partner vchází do vztahu s vámi předem odsouzeného k neúspěchu, aniž by dostal prostor vytvářet vlastní chyby a podílet se na tvorbě vašeho vztahu. Začněte nový vztah s čistým štítem, nepřirovnávejte povahu nového partnera, který se chudák třeba ve vztahu s vámi ani nestihl rozkoukat, k povaze svého bývalého přítele. Kvůli odsouzení předem, dávanému najevo okolí i jemu samotnému, ho spolehlivě dříve nebo později přejde trpělivost vám vaše přesvědčení nějak vyvracet.
Za jiných okolností by vás třeba uměl docenit jako žádný před ním, mohli jste získat příležitost zažít dlouholetý, plnohodnotný vztah. Nedokážete však k němu chovat patřičnou důvěru, aby takový vztah mohl fungovat; proč by měl on tedy důvěřovat vám a snažit se o vztah, ve kterém panuje nedůvěra? Pak spolehlivě dospějete do stádia vztahu, kdy “na vaše slova dojde”.
Přemýšlejte o vaší komunikaci s partnerem
Máme dar řeči, tak ho využijme pokud možno s rozvahou. Intenzivní vyptávání se neustále dokola na tu samou informaci v naději, že se konečně dozvíte správnou odpověď, většinou docílíte opačného efektu. Další nepříliš efektivní komunikační strategií je neustálé ujišťování se o určitých skutečnostech. O prožívaných pocitech, vzájemných slibech pro zahnání pochyb z nejistoty ve vztahu, o partnerových kvalitách a spoustě dalších zaručených „ujišťováků“. Ujišťováním si 100% jistotu ani důvěru ve vztahu nekoupíte.
Získejte si jeho důvěru
Pokud lpím na tom, aby mi partner naslouchal a abych se na něj mohla spolehnout, jsem v pozici, kdy si to můžu dovolit po partnerovi požadovat? Zasloužila jsem se naproti tomu já svým jednáním o to, abych si získala partnerovu důvěru, aby svěřování z jeho strany bylo přirozenou potřebou a ne vynuceným každodenním hlášením…?