Kuželky jsou sportovním vyžitím, které žije ve stínu slávy svého bratra bowlingu. Naštěstí se jejich popularita každým rokem opět zvyšuje. Jedná se o příjemný týmový sport, kde se můžou poměřit všichni nezávisle na věku a kondici. Dejte i vy kuželkám šanci a vychutnejte si zábavný večer s přáteli!
Bowling x Kuželky. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Bowling se hraje s 10 kuželkami rozestavěných do trojúhelníku, který hrotem směřuje k hráči. Hra má celkem 10 kol, kdy se hráči snaží koulemi se třemi otvory na prsty srazit co nejvíce kuželek. V každém kole má hráč dva pokusy, v posledním může mít i tři. Koulí existuje více druhů, které se se liší vahou a každý si tak může vybrat ke své spokojenosti. Maximální počet bodů je 300. Bowling se hraje ve speciální obuvi a bowlingová dráha je dostatečně tvrdá, takže hráč může kouli házet až několik metrů za koncovou čárou odhozu.
Kuželky se hrají s 9 kuželkami rozestavěnými do kosočtverce. Oproti bowlingovým jsou kuželky větší a koule zase menší, bez otvorů a jednoho typu. Dráha je sice také tvrdá, ale křehká, což mění mechanismus hodu – koule se pokládá tak, aby se již před koncovou čárou odhozu valila. Kuželky nevyžadují žádné speciální příslušenství, stačí sportovní oblečení, jedná se tedy o finančně nenáročný sport, kdy platíte akorát za pronájem dráhy. Zatímco u bowlingu se hráči střídají, kuželky hraje na dráze pouze jeden hráč, který musí naházet určitý počet hodů (podle disciplíny).
Před kuželkami se rozcvičte
Že vám připadá hloupé rozcvičovat se před obyčejnou relaxační hrou? Pak se možná další den budete divit! Ač se to nezdá, kuželky jsou poměrně fyzicky namáhavé a opotíte se raz dva. Nezapomeňte, že pokud se s přáteli nedohodnete jinak, tak určený počet hodů házíte najednou pouze vy. Zabrat dostávají hlavně ruce, pokud se ovšem k hodu budete rozebíhat, tak ucítíte i nohy. Udělejte si proto před začátkem hry malou rozcvičku, kdy protáhnete paže, záda a nohy. Uvidíte, že se vám hned bude hrát lépe.
Jak se naučit hrát kuželky? Základem je správný postoj
Stůjte vzpřímeně anebo mírně přikrčeně, tělo je uvolněné. Do vaší dominantní ruky uchopte kouli, kterou volně spusťte podél těla tak, aby byla nad středem náhozové dráhy. Rukou volně kývejte dopředu a dozadu ve směru podélné osy dráhy, bez vybočení do strany. Důležité je očima sledovat bod, kde budete kouli pokládat.
Tento postoj platí při hře na středovou kuželku; chcete-li srazit jednu z rohových kuželek, musíte jít křížem. To znamená, že pro sražení kuželky úplně vlevo poodstoupíte o malý krůček doprava.
Nezapomeňte se rozeběhnout
Stejně jako u bowlingu, i u kuželek pomáhá správný rozběh. Ten zde tvoří čtyři kroky. Jste-li pravák, vykročíte levou nohou a uděláte krátký krok. Druhý krok je delší, třetí nejdelší, kdy vypouštíte kouli a u čtvrtého poté přinožíte. Před třetím krokem pokrčte kolena a skloňte se, abyste mohli položit kouli na dráhu. Ke vzpřímení dochází až po přinožení, jinak vám může koule sjet nežádoucím směrem.
Dobré je si rozběh nejdříve zkusit, a to bez koule. Získáte tak větší jistotu a můžete se soustředit na správné provedení. Koordinace nohou s rukama pak přijde sama.
A co s rukama?
Pro začátečníka je nejlepší držet kouli pevně v ruce, v dlani. Zkušenější hráči s dlouhými prsty pak mohou kouli držet pouze prsty, jde to ale obtížně. Dávejte si pozor, aby vám koule nevyklouzla a nezranila vás. Upustit si na nohu 2,8 kg není nic příjemného.
Při rozběhu je nutné držet ruku stále nad středem desky, nedochází k rotacím ramen. Ramena musí být ve stejné výšce, což znamená, že snížení před položením koule je provedeno pouze pokrčením v kolenech a snížením těla.
Ať už vám kuželky přirostou k srdci anebo ne, pamatujte – důležité je si hru užít!