Často vybuchujete a nedokážete zachovat ve vypjatých situacích chladnou hlavu? Situace, kdy se neumíte ovládat vám mohou velmi zkomplikovat osobní i pracovní život. Jde to řešit?
V hádce se problém nevyřeší
Hlavní, co byste měla mít na paměti, je nefunkčnost hádky, jako řešení problému. Lidé v rozčílení se obvykle nesoustředí na smysl a význam vašich argumentů, pouze chtějí z hádky vyjít jako vítězové. Snaží se hlavně o to, aby vás co nejvíce utnuli a zranili. Jakýmkoli konfrontacím v době hádky se proto vyhýbejte. Počkejte, až se atmosféra uklidní a pak si s dotyčným promluvte v nějaké příjemné atmosféře. Uvidíte, že si budete vzájemně mnohem více naslouchat. Řešení konfliktů v hádkách často přináší mnoho nových ran a problémů, než pozitivních výsledků.
Pokuste se dívat na problém očima druhého
Ačkoli to někdy může být opravdu těžké, snažte se oprostit od uvažování, že jste největší chudinka na světě, které bylo momentálně učiněno nesmírné příkoří. Každý máme k našemu jednání vždy nějaký důvod a má ho i náš sok. Než začnete debatu, zkuste zauvažovat, proč dotyčný udělal co udělal a jaké naopak vaše jednání má vliv na něj. Možná zjistíte, že právo být naštvaný, máte oba. Je to dobrý základ pro to, abyste se začala ovládat.
Nenechte se vyvést z míry
Pokuste si v klidu situaci přehodnotit. Pomoci vám může osvědčené zklidňovací pravidlo počítání do deseti. Pokud se vašemu momentálnímu rozpoložení zdá desítka málo, klidně číslo zvyšte. Zaměstnáte tím svůj mozek, vaše soustředění bude směřovat k jinému objektu, než k původu rozčílení a zklidněný stav přijde co nevidět. Také pomáhá opakovaný hluboký nádech a výdech, odkud se traduje poznámka k jedinci, kterému začínají nabíhat samou zlostí žíly na krku a na čele: „Klid, hezky se nadechni; nádech a výdech, nenech se vyvést z míry!“
Zkuste uvolnit napjatou atmosféru
Napětí v prožívané situaci lze v leckterých případech uvolnit pomocí trefně proceděné humorné poznámky. Ať už jste to (ne)byli vy, kdo rozpoutal debatu, která se nakonec stočila k hádce, raději se do žádných jízlivých komentářů nepouštějte. Když už se do takové výzvy jednou pustíte, pokuste se vynechat sarkastické poznámky; ty by dotyčného mohly vyprovokovat k ještě většímu rozlícení a moc byste si nepomohli.
Promyslete si důsledky vašich činů
Když už se vyskytnete „v ráži“ a máte chuť se podělit o své postřehy v jejich čisté formě bez jakýchkoliv korektur, zvažte, zda je to opravdu nutné. Pokud by rozhovor obsahující informace vyřčené v afektu mohl mít vaším přičiněním nedozírný vliv na vaši kariéru, studijní výsledky, vztahy, vyplatí se jednat v rozčílení? Určitá zodpovědnost za naše činy by nás měla v nejlepším zabrzdit a upozornit nás na možné následky.
Zachovejte meze slušnosti
Pokud máme něco na srdci, pokusme se to dotyčnému vylíčit jasně a slušnou formou. Třeba během klidné konverzace naleznete společně východisko, které bude vyhovovat vám oběma. Pokud máte problém se sebeovládáním a snadno se necháte vyprovokovat, zapracujte na sobě a na svém jednání vůči okolí. Máte v sobě zakořeněnou zášť? Neduste v sobě vztek, naučte se odpouštět.