Která z nás by nechtěla mít stůl nebo zdi v kuchyni ozdobené ručně paličkovanou krajkou? A moci se ještě k tomu pochlubit zvědavým návštěvám, že je to náš vlastní kousek.
Úvodní seznámení
V dřívějších dobách patřily ruční práce k oblíbené kratochvíli dam z lepší společnosti, pro ostatní ženy to obvykle byla (nevyhnutelná) nutnost. Dnes, zdá se, zažívají ruční práce bouřlivou renesanci. Lidé se zkrátka rádi vrací k časem dobře prověřeným hodnotám.
Než se do paličkování pustíte, zkuste navštívit nějaký kreativní krámek nebo řemeslnou dílnu, kde určitě získáte spoustu rad z první ruky a pořídíte si základní výbavu. Do té patří speciální válec z textilu se stojánkem (herdule), případně deska vhodná pro paličkování, předlohy (podvinky), nitě, špendlíky, háčky a samozřejmě paličky různých tvarů a velikostí.
Ručně vyráběné dárky. Máme návod jak ručně vyrobit mýdlo
Jak na to
Paličkovat se můžete naučit sama doma, neboť na internetu lze nalézt nepřeberné množství tipů, rad a návodů. Jakmile pochopíte pár základních triků, není to nic těžkého. Základem techniky paličkování je překřižování a stáčení příze navinuté na paličky. Krajka se podle podvinku váže na herduli postavenou na stojánku. Po dokončení se konec krajky zaváže uzlíky, celou krajku je třeba natužit, nechat zaschnout a konce nití poté ustřihnout. Hotovou krajku si můžete nechat zarámovat a pověsit na zeď nebo jí ozdobit svátečně prostřený stůl.
Díky bohaté nabídce kurzů pro vás paličkování může být také zajímavou cestou k navazování nových kontaktů a přátelství. Respektovanou průkopnicí v oboru je například Iva Prošková, která dokonce založila Vzdělávací spolek uměleckých řemesel.
Jako zkušené krajkářky si později dokážete vyrobit různá prostírání, obrázky, náramky, brože, náhrdelníky, náušnice, drapérie, lemy k ubrusům, ubrouskům a kapesníčkům, vánoční ozdoby, originální přání a přáníčka, záložky do knihy i do diáře, ozdoby do vlasů a podobně.
Kde hledat inspiraci
Pokud se budete chtít poohlédnout po další inspiraci, určitě zalistujte časopisem o paličkování, který rovněž vychází pod taktovkou Ivy Proškové nebo se zajeďte podívat na některou z výstav, které se u nás, ale i jinde několikrát do roka pořádají. K té nejznámější patří Bienále české krajky ve Vamberku, kde mají dokonce celou muzejní expozici věnovanou krajkářskému řemeslu.
Přihlásit se také můžete do Klubu inspirace, který u široké veřejnosti podporuje a propaguje tradiční i netradiční výtvarné techniky.
Zábava pro celou rodinu
Paličkování se nemusí stát jen vaší vlastní zálibou. Jeho techniku zvládnou po pár lekcích i děti a společně pak můžete popustit uzdu fantazii a vytvořit jedinečné kousky, které budete mít doma jen a jen vy. Navíc jde o tvořivou hru, která pomáhá rozvíjet trpělivost, zručnost i představivost.