Jak se naučit sugesci. Změna myšlení může pozitivně ovlivnit váš život
Šárka Jirchářová
19. 2. 2018
Se sugescí se setkáváme denně po celý svůj život. Vědomými i nevědomými sugescemi neustále ovlivňujeme sebe i druhé, utváříme svou osobnost, chování, vztahy s ostatními lidmi a do určité míry také svou budoucnost. Nesmírně důležité však je, jakým způsobem ji použijeme a jaké jsou naše úmysly. Jak se naučit sugesci a proč je dobré si tuto schopnost měli osvojit?
Co je sugesce?
Sugesce je vyvolání určité představy ve vlastním podvědomí nebo v podvědomí jiného člověka. Ovlivnit tak můžeme emoce, úsudek a rozhodování dané osoby. Schopnost jednat s lidmi a přesvědčit je o svých názorech nám nemusí být dána od narození. Můžeme se ji ale během svého života naučit a postupem času vypilovat téměř k dokonalosti. Dokázat s ní účinně pracovat si však žádá čas a trpělivost. Rozhodně to ale stojí za to. Mnohem lépe než slova v tomto případě fungují představy, myšlenky a obrazy. Když se budeme určitého obrazu držet dostatečně dlouhou dobu, vnikne nakonec do našeho podvědomí, kde pevně zakotví.
Příklady sugesce
- Kletba – „prokletá“ osoba si může negativními myšlenkami vsugerovat nemoc, nehodu a dokonce i smrt.
- Strašidelné historky – jestliže strávíte noc v domě, o kterém vám někdo řekl, že je prokletý a plný duchů, mnohem snadněji podlehnete sugesci. Nakonec vás budou pronásledovat strašidelné zvuky a zjevení.
- Poruchy příjmu potravy – jsou částečně způsobeny sugescí, kdy je člověk přesvědčený o tom, že je tlustý a musí proto zhubnout.
- Zívání – nakažlivost zívání je typická pro sugestibilní osoby.
- Léčitelé a šamani – pouhou sugescí dokážou zahnat i těžkou chorobu, pokud daná osoba jeho schopnostem skutečně věří.
Jak se mít ráda? Získejte větší sebevědomí během několika dní!
Proč je dobré naučit se sugesci?
Síla sugesce má na náš život mnohem větší dopad, než se může na první pohled zdát. Pokud ji použijete správně, můžete ovlivnit myšlení a jednání druhých lidí a také přispět ke klidnému řešení případných konfliktů a nedorozumění. S trochou cviku je možné také poupravit své představy a očekávání tak, abyste byli klidnější, šťastnější a vyrovnanější. Pokud se budete soustředit jen na své neúspěchy, trápení, bolesti a nemoci, těžko se ve svém životě posunete dál. Jakmile však poznáte svou vnitřní sílu a sílu své myšlenky, vaše nálada a přístup k životu se změní k lepšímu. Při správném používání sugesce se můžete stát šťastnějšími. Sugesce ale nemusí fungovat vždy. Sugerovaná představa se musí shodovat s vizemi osoby, která má být touto sugescí ovlivněna. Na někoho může představa působit velmi intenzivně, u druhého se mine účinkem. Obsah i forma sugesce musí odpovídat podstatě ovlivňované osoby. Jen tak ji totiž dokáže plně přijmout.
Využijte sugesci správně
Je velmi důležité vyvarovat se negativních myšlenek, které mají na náš život neblahý vliv. Myslete pozitivně, věřte sami sobě a myslete i na druhé. Naše myšlenky mají obrovskou sílu a jejich dopad si často uvědomíme až ve chvíli, kdy je nám nejhůř. Využijte toho, že své myšlenky můžete sami řídit a obrátit díky nim svůj život k lepšímu. Soustřeďte se tedy na pozitiva a negativa odložte stranou.
Jak se naučit sugesci?
Na počátku všeho vždy stojí myšlenka. Na základě ní si vytvoříme určitou představu či vizi. Pokud dané věci věříme, pak tuto představu přijmeme. V opačném případě ji odmítneme. Pouhou myšlenkou si můžeme dodat odvahu, zlepšit náladu nebo přivolat lásku. Stejně tak jednoduše si na druhou stranu můžeme přivodit psychickou poruchu, které může mít fyzické následky. Pokud si budeme pořád dokola opakovat, že řádí chřipková epidemie, a tudíž 100% onemocníme, protože máme špatnou imunitu, je pravděpodobné, že se tak opravdu stane. Každý z nás těmto myšlenkám podléhá jinou měrou. Sugestibilita závisí na prostředí, ve kterém žijeme a značnou měrou ji ovlivňuje strach, únava, nemoc a to, co jsme prožili v minulosti.
Nastartujte pozitivní myšlení. Pomůže vám do života dostat štěstí i peníze
Stačí 15 minut denně
Začněte proto pomalu, nikam nespěchejte a dejte si na čas. Stačí, když si každý den vyhradíte 15 minut, které věnujete jen sami sobě. Pohodlně si sedněte nebo lehněte a soustřeďte se na svůj dech. Ke zklidnění pomáhá dlouhé a hluboké dýchání. Hoďte všechny starosti i trápení za hlavu. Nyní si představte, co byste v životě chtěli a představujte si, že se vaše přání splní. Je jen na vás, zda budete chtít být zdraví, mít velkou rodinu nebo obnovit dobré vztahy se svými dávnými přáteli. Sugescí podvědomě uskutečňujete své myšlenky. Už pouhým pozitivním myšlením si přivodíte dobrou náladu a vyrovnanější mysl.
Tipy pro každý den:
- Ráno si při pohledu do zrcadla řekněte: „Dnes mi to sluší.“
- Usmívejte se na cizí lidi. Jen tak.
- Čeká vás důležitá schůzka, zkouška ve škole nebo pracovní pohovor? Místo negativních myšlenek si opakujte: „Dám do toho všechno a zvládnu to.“
- Řekněte partnerovi, mamince nebo třeba kamarádce, že je máte ráda.
- Na konci každého dne si zapište 3 věci, které vám udělaly radost.