Ne všichni z nás mají to štěstí a slyší svět. Tito lidé nejsou ochuzeni jen o zvuky přírody, hluk města, zpěv ptáků, ale také o slovní komunikaci s ostatními lidmi. Každý chce ale nějak komunikovat, a tak vznikl znakový jazyk. Tento jazyk vznikl v komunitách neslyšících a stále se vyvíjí.
Znaková řeč je souhrnný název pro český znakový jazyk a znakovanou češtinu. Existuje i zákon o komunikačních systémech neslyšících a hluchoslepých osob.
Znakový jazyk má své kouzlo, a proto se najde mnoho slyšících, kteří by se tento systém dorozumívání rádi naučili. Pokud jste se rozhodla, že se naučíte tento jazyk, mohu vás ubezpečit, že to není nic nesplnitelného.
Lektor, nebo internet
Existuje více způsobů jak se naučit znakový jazyk. První a dle mého názoru ten nejlepší je přihlásit se do kurzu znakového jazyka, kde vás bude učit odborný lektor. Máte možnost názorně vidět znaky a zeptat se na cokoliv, co vám není jasné. Tyto kurzy pořádají jak soukromé organizace, tak třeba vysoké školy.
Pokud se vám nechce nikam docházet v určitý čas, máte možnost učit se na internetových stránkách. Existují různé internetové slovníky, kde zadáte slovo a na videu vidíte jak se vyznakuje. Nevýhoda je v tom, že pokud znak neděláte tak jak se má, nikdo vás neopraví. Výhoda je v tom, že vás tento styl učení nestojí peníze a časově si ho přizpůsobíte.
Další možnost jak se naučit něco ze znakového jazyka je samozřejmě kniha. Zde si můžete přečíst i historii jazyka, teoretické informace a osvojit si jazyk podle obrázků. Tento styl učení je, ale nejtěžší ze všech možností, a nikdy nevíte, jestli slovo znakujete správně.
Přemluvte kamarádku
Jazyk se vám bude učit lépe a zábavněji pokud zapojíte i kamarádku nebo někoho blízkého. Můžete si potom znaky procvičovat i doma.