Nestihli jste zaplatit splátku za auto? Máte problém s včasným splacením účtů za telefon nebo energie? Pak je možné, že figurujete v některém registru dlužníků. Jak se do takového registru vůbec člověk dostane?
Pozitivní vs. negativní registr
Pozitivní registr je v pořádku
Pokud jste v registrech vedeni jako osoba, která své půjčky pravidelně a včas splácí, nebude to pro vás znamenat nic špatného. V takovém případě mluvíme o tzv. pozitivním registru. V takovém případě budete pro finanční instituce důvěryhodným partnerem a můžete se snadno dostat k dalším úvěrům.
Pozitivní registr ale také hlídá, abyste nebyli předluženi. To znamená, že na základě informací o vašich půjčkách, může finanční společnost vyhodnotit, zda se dalším úvěrem nedostanete na hranu svých možností. Pokud ano, je pro vás lepší, když si půjčku nevezmete, abyste později neměli problémy s jejím splácením.
Pozor na negativní registr dlužníků
Mnohem horší varianta je, když se do registrů dostanete kvůli tomu, že své závazky nesplácíte nebo je splácíte se zpožděním. Pak totiž vaše jméno figuruje v negativním registru, což vám může výrazně zkomplikovat možnost získat další půjčku.
V případě sdružení SOLUS, kde figuruje většina registrů, se navíc do registru nemusíte dostat jen kvůli nesplaceným pohledávkám vůči finančním institucím, ale také za nezaplacené účty u mobilních operátorů. Stačí tři měsíce nezaplatit účet za telefon vyšší než 500 Kč, a už máte problém.
Jak se nedostat do negativního registru dlužníků?
Jestliže si berete jakoukoli půjčku, důležité je spočítat si, zda opravdu budete mít na její splácení. V případě, že měsíčně z rodinného příjmu neušetříte ani korunu, do žádných velkých úvěrů se nepouštějte. Navíc by měl mít každý našetřeno na hroší časy.
Ideální je proto na spořící účet ukládat alespoň pár stovek měsíčně, které se vám můžou později hodit. Odborníci dokonce radí, že by každý měl mít na svém běžném účtu k dispozici až pět měsíčních platů kvůli neočekávané životní situaci. Na to však dosáhne jen málokdo.
Jak zjistit, jestli jste v negativním registru?
Jestli figurujete v registrech SOLUS, můžete zjistit na základě písemné žádosti s úředně ověřeným podpisem. Cena za zaslání výpisu poštou je kolem 200 Kč. Ještě jednodušším způsobem je ale služba SMS výpis nebo informace z mobilní aplikace. I to je ovšem zpoplatněno, a to částkou kolem 100 Kč.
Jak na to se dozvíte přímo na stránkách SOLUS.
Jste v SOLUS? Jak se z něj dostat?
Nejprve si zjistěte, která společnost a kvůli které pohledávce do registru zadala váš záznam. Té pak dlužnou částku neprodleně splaťte včetně všech úroků. A máte-li s danou společností podepsanou i nějakou smlouvu, zrušte ji.
Spolu se zrušením smlouvy zašlete také odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů (na základě dřívějšího souhlasu se zpracováním těchto údajů má společnost práva nakládat s vašimi údaji – tento souhlas jí musíte nyní odebrat). Poté můžete s požádat SOLUS o vymazání vašich negativních údajů.