Dnešní doba dospívání náctiletým příliš neusnadňuje. Jinak komunikujeme, scházíme se a rozcházíme přes SMS, skype nebo facebook. Jinak sdílíme i společné zážitky. O to více jsou možná dívky vedeny k větší zodpovědnosti samy za sebe, za to, jak začnou svůj sexuální život a jak budou zacházet s nejkrásnější zbraní, a to být ženou.
„Nejedna dívka navštívila moji poradnu a řešila se mnou problémy, které jednak přinesl její věk a tzv. „vývojové období“, ale také problémy, které přináší dnešní doba – žijeme rychleji, více jsme zaměřeni na výkon, změnil se hodnotový systém a jiná je také situace na poli vztahů a rodinného soužití,“ říká psychoterapeutka Mgr. Jana Březinová.
Poslední psychologicko-sociologické průzkumy ukazují, že puberta nastupuje se svými projevy (v oblasti fyzické a psychické) dříve, není výjimkou až hranice deseti let. Co za tímto fenoménem stojí, je předmětem mnohých sociologických a psychologických průzkumů. Nejčastěji jsou však citované tyto:
Rodinné zázemí – v dnešní době se rozvodovost pohybuje okolo 50 %. Klesá také počet uzavíraných manželství, což vede k určité destabilizaci rodiny jako bezpečného zázemí pro vývoj dětí. Častá rozvodovost přináší s sebou velmi náročné období a z praxe je známo, že dívky jakoby rychleji dospějí. Musí být „rozumné“, „pochopit“ dospělé a jejich problémy, akceptovat rozdělení rodiny a rozvržení další péče. Často na sebe musí vzít i povinnosti, které jejich věku nepřísluší. Naopak stabilní rodina, která poskytuje zázemí a bezpečí, umožňuje řešit mnohá úskalí a problémy spojené s věkem, např. první úspěchy a neúspěchy ve škole, ve vztazích, v oblastech zájmů atd.
Vzdělávání, kariéra – často zmiňované téma v souvislosti s mateřstvím a péčí o rodinu. Již mladá dívka slýchává od rodičů věty typu: „Studuj! Jdi za svým snem! Uč se!“ Také media nabízí obraz dnešní ženy jako dokonalé top manažerky a matky v jednom. Dříve bylo dívkám vštěpováno, aby se brzy a dobře vdaly a měly rodinu, s předpokladem, že se plně mohou spolehnout na partnera, který má jisté místo v nedaleké továrně. Dnes tomu tak není. Dívky jsou obecně ve výchově vedeny k větší samostatnosti, nezávislosti a rovnoprávnosti vůči mužům. Zároveň však musí na 100 % obstát i v roli matky.
Vrstevníci, parta – pryč jsou doby, kdy si děvčata hrála venku na různá povolání, řemesla a vymýšlela společně hry. Dnešní dobu zahlcuje internet, digitální hry, sociální sítě apod. Rodiče jsou upozorňováni na rizika s tím spojená, a proto se snaží mít co nejvíce děti pod kontrolou. V době puberty ale děti obecně začínají stávkovat proti pevně danému rozvrhu kroužků a mimoškolních aktivit, které doposud provozovaly. Naopak se snaží co nejvíce času trávit s kamarádkami a podnikat společné akce. Bohužel často nechápou, že věková hranice 15 a následně 18 let jim hodně věcí zakazuje a de facto je tím i chrání.
První lásky, první vztahy – říká se, že první lásky jsou nejkrásnější. Dnešní dívky ale popisují, že se postupně vytrácí romantika, ohleduplnost a zkracuje se doba, kdy se čeká na to „poprvé“. Mnohé dívky vypráví, že je jejich partneři lákají na věci (sexuální praktiky), o kterých si četli nebo je našli na internetu. Jsou sice docela dobře informováni o možných rizicích a antikoncepci, ale odpadává fáze vzájemného poznávání a respektu. Bezpochyby to s sebou nese i riziko, že si dívka mylně myslí, že se jedná o toho pravého a může vstoupit do „hry“ s neznámým a nebezpečným mužem. Odborníci dokonce varují před velmi snadnou dostupností různých porno stránek a chatů, kde se pod falešnou identitou může skrývat nebezpečný deviant.
Při navazování prvních vztahů navíc dospívající mohou cítit touhu zažít se svým partnerem intimní chvilky, chtějí se jeden druhého dotýkat a vzájemně se i fyzicky poznávat a nemusí přitom dojít ihned na pohlavní styk. Mladé dívky, které začínají s pohlavním životem, by měly mít na paměti, že otěhotnění není jediným rizikem, které z takových aktivit vyplývá.
Pokud dívka nemá stálého partnera a nedosáhne alespoň osmnácti let, měla by při pohlavním styku vždy vyžadovat použití kondomu. Chrání se tak nejen před nechtěným otěhotněním, ale i před nemocemi, které jsou v některých případech neléčitelné a mohou ji znepříjemňovat prakticky celý život.
Experimentování – iluze svobody: dívky mnohdy žijí ve virtuálním světě neomezených možností komunikace. Virtuální realita (podobně jako u chlapců) se může stát prostorem skýtajícím další možnosti mimo rodinu a známé vrstevníky. Internetové chaty jsou zejména příležitostí ulétnout od světa všech povinností a očekávání. Může naplňovat sny a fantazie, s mnohým netušeným nebezpečím. Svět internetových chatů nabádá k jedné jisté věci: osvědčit se v chatových výměnách jako dívka žádoucí a sexuálně připravená, dokonce „znalá“ – cool. Zatímco chlapci dokáží ve třinácti zcela propadnout toulkám v paralelní realitě, dívky toho věku spíše propadají realizaci snových vztahů, kterých by je rodiče, sourozenci nebo vrstevníci měli uchránit v reálných rozhovorech.
„Dalo by se říct, že v dnešní době mají náctiletí, a především dívky, složitější dospívání, než jsme mívali my nebo naše babičky. Proto bychom se měli vrátit zpět do rodin a snažit se o to, aby měly dívky stále to bezpečné zázemí, kde se mohou svěřit, podělit o nové zkušenosti, a kde se mohou za všech okolností poradit,“ dodává Mgr. Jana Březinová.