Jak se starat o fialky? Krásná kvetoucí pokojovka nemá vysoké nároky
Šárka Jirchářová
4. 1. 2019
Voňavé fialky umí hrát všemi barvami a parádu udělají v každé domácnosti. Jak se o africké fialky správně starat, aby vám dlouho vydržely a krásně kvetly?
Fialky k nám přišly z Afriky
Svůj původ mají tyto pokojovky v Africe, kde je před sto lety objevil německý diplomat baron von Saint Paul. A právě díky němu získala fialka svůj název saintpaulia. Původně kvetly fialky jen modře, růžově a bíle, pěstitelé z nich však časem vytvořily více než 12 000 kultivarů v různých barevných provedeních. Dnes existují fialky s hladkými i kadeřavými listy, vzpřímené i převislé a také fialky miniatury s drobnými lístky a kvítky. Africká fialka je velmi oblíbená po celém světě. Nejvíce ji pěstují lidé v USA, ale i u nás má mnoho obdivovatelů.
Pěstování zeleniny v bytě na balkóně. Nabídněte dětem domácí mrkev i rajčata
Nenáročným fialkám se daří téměř všude
Fialky jsou oblíbené nejen pro svůj vzhled, ale i pro jednoduchost pěstování a množení. Jsou velmi nenáročné, nevadí jim suchý vzduch a nepotřebují ani příliš světla a vody. Ve volné přírodě se vyskytují ve skalních štěrbinách a převisech. V našich podmínkách je můžete pěstovat v jakékoliv nádobě velké tak, aby měla asi třetinový průměr velikosti rostlinky. Zemina by měla být lehká a porézní s částí rašeliny, které lehce zvýší kyselost půdy. Pokud přimícháte do zeminy i perlit a písek, provzdušníte fialkám kořínky.
Ideální podmínky pro fialky
Dařit se jim bude na světlém místě. Vyvarujte se ale jižním oknům, kde by se mohla fialka kvůli silným slunečním paprskům spálit. Nedostatek světla zase naopak zabrání kvetení, což je velká škoda. Nejlepší teplota pro pěstování fialek je mezi 20 a 25 stupni Celsia. Při vyšších teplotách ztrácí barvu listů a přestávají růst. Pestrolisté odrůdy fialek mají raději ještě nižší teploty sahající k 15 – 20 stupňům.
Návod na pěstování aloe vera. Jaké jsou účinky čerstvé rostliny?
Zálivka a hnojení
Kolem zalévání fialek panuje mnoho mýtů. Pravdou je, že je můžete zalévat vrchem i do misky. Spodní zálivku zvolte v případě, že ohlídáte, aby v misce nezůstala stát voda a nepřemokřily se tak kořeny. Vrchní zálivku volte tehdy, když vodu nenalijete až k listové růžici ve středu a rostlince se nenamočí listy. Když se na ně dostane voda, vytvoří se na nich nevzhledné skvrny. S hnojením je to velmi snadné. Jednou za 14 dní stačí fialky přihnojit běžným hnojivem pro pokojovky. Pokud by fialky rychle rostly, ale zároveň málo kvetly, zkuste hnojivo určené pro kaktusy.
Kde koupit fialky?
Africké fialky koupíte v zahradnictvích, hobby marketech i v online e-shopech, které se na tento typ rostlinek specializují a mají k dispozici celý katalog afrických fialek a často i prodej kohlerie. Stejným způsobem můžete sehnat i africké fialky přebytky. Stačí jen do internetového vyhledávač zadat heslo „africke fialky prebytky“ a objeví se vám několik webových stránek s nabídkou afrických fialek.
Pokojové rostliny, které čistí vzduch ve vašem domě. Čím si ozdobit okolí?
Namnožte si vlastní fialky
Pokud nechcete shánět africké fialky v obchodech a už některou máte doma, můžete si rostlinku sami namnožit. Je to snadné a zvládne to i úplný začátečník. Stačí vytrhnout zralý list ze střední řady rostliny, nechat mu pevný stonek o délce cca 2 cm a ten nechat zakořenit ve vodě při pokojové teplotě mezi 20 a 25 stupni. Po 6 až 8 týdnech, kdy se na stonku vytvoří kořínek, můžete sázet. Po pár týdnech rostlinku přesaďte a za 5 až 9 měsíců očekávejte první květy. Trochu jinak se množí tzv. chiméry. Těm se v době květu odebere květonosný stonek bez květů s malými palístky. Další postup už je stejný jako v případě ostatních fialek.